Két vármegye kivételével az egész területet elárasztja az eső, mivel egy hatalmas zivatarhullám közeledik.

Újabb riasztás érkezett az esős időjárás következtében, ám a térkép egyes részein a felhők mögött napfény is búvik. Az ország egy része úgy tűnik, hogy megússza a csapadékot, míg másutt a vízgyűjtők már telítődnek.
A HungaroMet Nonprofit Zrt. legújabb időjárás-előrejelzése szerint lassan csillapodik a hétfői zivatartevékenység, de még nem vonul tovább az esős hullám, a keddi napra is kiadós zuhé van kilátásban.
Összesen 17 vármegyére adtak ki figyelmeztetést első- és másodfokú riasztás formájában, mivel estig, illetve késő estig több hullámban zivatarok várhatóak. A napközbeni zivatarok főként keleti irányba helyeződnek, míg északnyugaton a valószínűség fokozatosan csökken. A viharokhoz viharos széllökések (60-80 km/h), jelentős mennyiségű csapadék (15-30 mm) és lokálisan jégeső (körülbelül 2 cm átmérőjű) is társulhat.
Helyenként intenzív zivatarok alakulhatnak ki, amelyek kísérőjelenségei között szerepelhetnek erős széllökések (90 km/h feletti sebességgel), jelentős jégeső (2-3 cm-nél nagyobb átmérőjű jégdarabok) és felhőszakadás (30-50 mm csapadék). Ezek a jelenségek főként a Dunától keletre várhatóak.
Az Alföldön a délutáni és kora esti órákban a zivatarrendszerek következtében szélviharként 110 km/h sebességű vagy annál is erősebb széllökések várhatóak, így a piros figyelmeztetés lehetősége sem zárható ki.
Késő estétől keleten is csökken a zivatar valószínűsége, majd hajnaltól délnyugat felől ismételten zivatarok kialakulása valószínű északkelet felé terjedően szélerősödés (60-75 km/h), lokálisan jelentős mennyiségű csapadék vagy felhőszakadás (15-35 mm) kíséretében.
Kedden napközben újra több hullámban várhatóak zivatarok, heves zivatarok a maihoz hasonló kísérőjelenségekkel a délutáni óráktól egyre inkább már csak a Dunától keletre. Este, késő este már csak északkeleten fordulhatnak elő zivatarok.
Hétfő éjszaka a frontfelhőzet északkelet irányába távozik a térségünkből, ezt követően pedig átmenetileg jelentősen csökken a felhőzet, és a csapadékra vonatkozó esélyek is mérséklődnek. A köd és pára megjelenése sem kizárt. Hajnaltól kezdve azonban délnyugat és nyugat felől újra felhősödés várható, ami a záporok és zivatarok kialakulásának növekvő valószínűségét jelzi. A légmozgás általában gyenge vagy mérsékelt lesz, de zivatarok közelében erős, sőt viharos széllökések is előfordulhatnak. Az éjszakai hőmérséklet 13 és 19 fok között alakul.
Kedden a délnyugati és nyugati területeken fokozatosan növekvő felhőzetre számíthatunk, ugyanakkor az ország jelentős részén legalább néhány órás napsütésben is gyönyörködhetünk. Sok helyen záporok és zivatarok várhatóak, sőt, heves zivatarok is előfordulhatnak. A szél északnyugati, majd nyugati irányba fordul, és egyre erősebbé válik; a zivatarok környezetében pedig viharos lökések, akár károkozó széllökések is kialakulhatnak. A nappali hőmérséklet jellemzően 20 és 27 fok között alakul, de a Tiszántúlon a levegő akár 30 fokra is felmelegedhet.
Hétfő éjfélig az ország keleti és délkeleti tájain több helyen is intenzív viharokra lehet készülni. A legmagasabb, harmadfokú riasztás van érvényben Békés, Csongrád-Csanád, Hajdú-Bihar és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyékben, mivel a heves zivatarok kialakulásának kockázata jelentős. Érdemes fokozott óvatossággal közlekedni és figyelni a friss időjárási tájékoztatásokat!
Másodfokú figyelmeztetést adtak ki Bács-Kiskun, Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Nógrád, Pest és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyékben. Ezen a régiókon belül várhatóan heves esőzések, erős széllökések, sőt, jégeső is előfordulhat. Érdemes felkészülni a zord időjárásra és figyelemmel kísérni a helyi előrejelzéseket!
A Dunától keletre eső vármegyékben elsőfokú figyelmeztetés érvényes, amely főként a várható felhőszakadás miatt került kiadásra.
A szakértők arra buzdítják a lakosságot, hogy fokozott figyelmet fordítsanak az időjárás-előrejelzésekre, és figyelemmel kísérjék a hivatalos riasztásokat, különösen, ha szabadtéri tevékenységeket terveznek.
Hétfő kora délutánra a viharos időjárás következtében már több mint ötszáz esetben riasztották a tűzoltókat - tájékoztatott a katasztrófavédelem. A legnagyobb mértékű beavatkozások Veszprém, Fejér, Somogy, Komárom és Baranya vármegyékben zajlottak.
A tűzoltók feladata, hogy eltávolítsák a kidőlt fákat, amelyek számos helyen veszélyt jelentenek épületekre, gépjárművekre vagy villanyvezetékekre. Alsóörsön például két autóra dőlt egy fa, míg Csopakon három villanyoszlop dőlt ki. Balatonalmádiban egy tábor területén öt fa csapódott le, és az ott tartózkodókat gyorsan kimentették. Pécsett és Balatonkenesén is autókra zuhantak ágak, míg Villánykövesdnél a vasúti pálya elzárását is szükségessé tették a kidőlt fák.
A tűzoltók országszerte dolgoznak a viharkárok elhárításán - hangsúlyozta a hatóság.