A BIDF álláspontja szerint a vitát kavaró orosz film a háború ellen emel szót.


Többekben felháborodást keltett a Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál (BIDF) egyik műsorra tűzött alkotása, Anasztaszija Trofimova Oroszok frontkatonák között című filmje. A fesztivál közleményben jelentette ki, hogy egy szakértői bizottság döntött a film műsorban tartása mellett, és a propagandafilmnek nevezett alkotás valójában háborúellenes. Hozzátették, hogy a BIDF a kezdetek óta kiáll Ukrajna és az Európai Unió értékei mellett, a háború kirobbanása óta pedig számos ukrán alkotó filmjét tűzték műsorra, hogy támogassák az ukrán alkotókat.

Ahogy azt már korábban említettük, Anasztaszija Trofimova Orosz frontkatonák között című filmjének budapesti bemutatója komoly felháborodást váltott ki. Többek között Grexa Liliána, az ukrán nemzetiségi parlamenti képviselő, az ukrán külügyminisztériumhoz tartozó Ukrán Intézet, valamint számos magyarországi ukrán közösségi tag is kifejezte nemtetszését az esemény kapcsán. A felmerült aggodalmakra reagálva a BIDF részletes tájékoztatót adott ki, amelyben hangsúlyozták, hogy egy szakmai bizottság döntött a film műsorban tartása mellett, figyelembe véve annak háborúellenes üzenetét és szerepvállalását.

A BIDF csapata 2022. február 24. óta, a háború kitörése óta, határozottan elítéli az orosz agressziót, és nyíltan kiáll Ukrajna területi integritásának elismerése és védelme mellett. Bár a rendezvény kulturális jellegéből adódóan erőforrásai korlátozottak, a csapat minden tőle telhetőt megtesz az "ukrán ügy" támogatásáért. E cél érdekében igyekeznek minél nagyobb figyelmet biztosítani az ukrán állampolgárok és filmkészítők számára, továbbá hidat képezni Ukrajna és a magyar közönség között a Magyarországon gyakran torzított információs környezetben - olvasható a BIDF állásfoglalásában.

A BIDF statisztikái világosan tükrözik, hogy a fesztivál az utóbbi két évben, a háború kitörése óta, kiemelt figyelmet fordított az ukrán filmművészetre. Ezen időszak alatt összesen 11 ukrán filmet és alkotóikat mutatta be, továbbá számos tematikus programot szervezett a témában. A 2025-ös év különösen figyelemre méltó, hiszen ekkor 5 ukrán film kapott helyet a fesztivál programjában, ezzel is hangsúlyozva a rendezvény elkötelezettségét a ukrán kultúra iránt.

A BIDF alapításától kezdve legfőbb kartájaként az Európai Unió alapértékeire tekint, mint például emberi méltóság, szabadság, demokrácia, egyenlőség, jogállamiság, emberi jogok (és kisebbségvédelmi jogok). Filmjeivel egy morális (...) platformként (bázispontként) igyekszik szolgálni, amelyre a sok száz főből álló, feddhetetlen szakmai csapat és a 10 év alatt több mint 150 ezer fős nézőközönség ad egyhangú és megingathatatlan felhatalmazást, valamint visszaigazolást jelenlétével és nevével

- részletezték.

A fesztivál politikai, filmpolitikai és kulturális szerepvállalását a kontextus alapos vizsgálata nélkül nehéz lenne megérteni. Meggyőződésünk, hogy a BIDF elkötelezett az európai liberális értékrend mellett, és ezt a megalkuvás nélküli kiállás jellemzi. A fesztivál világos értékrendet képvisel, ami azt jelenti, hogy tiszteletben kell tartania az Európai Unió alapelveit. Ennek következményeként nem zárhat ki egyetlen filmet sem a programjából, még akkor sem, ha annak tartalma vitatható kérdéseket vet fel. Ezt az elvet hangsúlyozza az állásfoglalásunk is.

A BIDF hangsúlyozta, hogy a független szakértőkből (politikai szakértők, propaganda-szakértők, politikai, gazdasági, valamint Oroszország-szakértő újságírók és még sokan mások) álló bíráló és szakértő bizottság egyhangúan döntött a film programba vétele és bent tartása mellett, annak háborúellenes szerepvállalása (amely sok esetben propagandisztikus mélységekig süllyed) miatt,

A szöveg egyediségének érdekében a következő módosítást javaslom: "Figyelembe véve az európai értékrendet, amelyet a putyini államapparátus számos más mellett próbál eltiporni, valamint alkalmazva az 'audiatur et altera pars' elvét, fontos hangsúlyozni, hogy a fesztivál látogatói számára ez a téma csupán egy mozaikkocka a nagy egészben. Ezen a módon képesek lesznek a kérdést a saját kontextusukban értékelni, elkerülve, hogy csupán a háborúról alkotott egyetlen, megkérdőjelezhetetlen igazságként tekintsenek rá."

A BIDF emellett aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy világszerte napról napra egyre többen választják a kultúrát csataterükként. Támadás éri sok ártatlan ember mellett a kultúra képviselőit, intézményeit és az azt éltetni próbálókat is. Legyen szó Mariupoli és más színházakról, rendezőkről, vagy világszerte számos fesztiválról, akiket fenyegetnek, politikai nyomás alá helyeznek, hogy ezzel független szakemberek a kultúrának, társadalomnak szentelt munkájukat feladják, feladni kényszerüljenek.

"Fontos, hogy észben tartsuk: a társadalom és a kultúra szoros összefonódásban léteznek, egyik sem képes meglenni a másik nélkül. A kultúra szabadsága, valamint a gondolat, az alkotás és a véleménynyilvánítás szabadsága olyan elidegeníthetetlen jogok, amelyek mindenki számára alapvetőek."

A BIDF hangsúlyozta, hogy elkötelezettek amellett, hogy a kultúra eszközeivel közvetítsék az igazságot, bemutassák a sokszínű valóságot, és lehetőséget biztosítsanak a párbeszédre és a megértésre, amelyre a világnak ma nagyobb szüksége van, mint valaha.

Related posts