A Debreceni Egyetemre ellátogatott a Európa Tanács monitoring bizottsága, hogy alaposan megvizsgálja az intézmény munkáját és fejlődését.
Az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének monitoring bizottságának raportőrei, George Papandreou görög képviselő (SOC), a Görög Köztársaság volt miniszterelnöke, valamint Matthieu Monin, a bizottság titkára - Eerik-Niiles Kross észt képviselő (ALDE) egyéb elfoglaltsága miatt nem tudott részt venni - a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány (GTIDEA) kuratóriumánál tettek látogatást, ahol Kossa György elnök, Balla György, Bács Zoltán, Győry Kálmán és Szólláth Tibor kuratóriumi tagok, valamint Orbán Ildikó, a felügyelő bizottság elnöke fogadta őket. A bizottság többnapos magyarországi látogatásának célja az volt, hogy felmérjék, 2022 óta milyen változások történtek a Magyarország ellen indított monitoringeljárásban kifogásolt területeken. A benyomásokról sajtótájékoztatón számoltak be a felek szerdán.
A jelentéstevők részletes tájékoztatást kaptak a modellváltó intézmény működéséről az alapítvány kuratóriumának képviseletében. Az előadások során kiemelték, hogy a Debreceni Egyetem számára milyen előnyöket kínál ez az új struktúra, különös figyelmet fordítva az oktatás, a tudományos kutatás, az akadémiai szabadság, a szervezeti és gazdasági autonómia, az esélyegyenlőség, valamint a fenntarthatóság szempontjaira. Kossa György, a GTIDEA kuratóriumának elnöke elmondta, hogy bemutatták az alapítvány döntéshozatali és ellenőrzési folyamatait is, amelyekben az egyetem közvetlen képviselete kulcsszerepet játszik. Az öt fős kuratóriumban három tag egyetemi vezető oktató, míg a három fős felügyelőbizottságban ketten az egyetemi polgárok közül kerülnek ki.
A tárgyalások során a kuratórium képviselői részletesen ismertették az elmúlt évek eredményeit, amelyek egyértelműen visszatükröződnek az egyetemi rangsorokban elért fejlődésben. Megosztották a hallgatósággal az infrastrukturális beruházások előrehaladását, továbbá a tudományos és oktatói karrierutak fejlesztésére irányuló erőfeszítéseiket, valamint a szociális biztonság megteremtésének irányvonalait is.
Kossa György hangsúlyozta, hogy a modellváltás pozitív hatással volt az egyetem pénzügyi helyzetére, amely most jelentős vagyonnal bővült, és az intézmény autonómiája is megerősödött. Az elnök kifejezte örömét, hogy a bizottság tagjai személyesen érdeklődnek, hiszen csak így kaphatnak hiteles képet a működési modellről. Kiemelte, hogy a kuratórium tagjai bíznak abban, hogy a tájékoztatás és a feltett kérdésekre adott válaszok, valamint a személyes tapasztalatok fontos szerepet játszanak abban, hogy a fiatalok és a tudomány támogatási rendszerének korlátozásait sikerüljön megszüntetni az Európa Unió Tanácsának keretein belül.
Kossa György arra kérte a bizottság tagjait, hogy tegyenek meg mindent, ami tőlük telik, annak érdekében, hogy a magyar felsőoktatás, különösen a Debreceni Egyetem ügyében, mielőbb véget érjen a kialakult, mindenki számára elfogadhatatlan helyzet.
George Papandreou, a korábbi görög miniszterelnök, kifejezte háláját a számára nyújtott lehetőségért és az értékes információkért, amelyekhez sikerült hozzáférnie.
- Rengeteg izgalmas tapasztalatban volt részünk, és lenyűgöző volt észrevenni, hogy az intézmény milyen mély hagyományokat ápol, valamint milyen fontos értékeket őriz és ad tovább - emelte ki George Papandreou.
A monitoring bizottság képviselője kifejtette: a feladatunk az volt, hogy információt gyűjtsenek az egyetemek és konkrétan a Debreceni Egyetem működésével kapcsolatban a modellváltást követően. A korábban megfogalmazódott aggályok mentén tájékozódtak, melyek elsősorban az irányításra, az átláthatóságra, az elszámoltathatóságra vonatkoznak.
Hosszas és alapos megbeszéléseken vagyunk túl, ahol számos értékes információt osztottunk meg egymással. Reménykedem benne, hogy közösen sikerül olyan megoldásokat kialakítanunk, amelyek nemcsak az akadémiai szabadság védelmét szolgálják, hanem a nemzetközi együttműködésekhez való hozzáférést is biztosítják, mindezt az elszámoltathatóság keretein belül. Nyilvánvaló, hogy az egyetem felügyelőbizottságának, testületének és kuratóriumának tagjai elkötelezetten dolgoznak azért, hogy továbbra is fenntartsák az értékeket, és támogassák az oktatási, kutatási, valamint innovációs tevékenységeket, a hallgatók és az egyetemi közösség érdekében. Ezen a ponton szeretném megköszönni Matthieu Monin, a bizottság titkárának fáradhatatlan munkáját, hiszen az ő hozzájárulása nélkül nem lenne teljes a készülő országjelentés.