Dunaszerdahely polgármestere a "Felvidék" kifejezés miatt került meghallgatásra.


Feljelentést tettek Hájos Zoltán, Dunaszerdahely polgármesterének ellen, mivel két esemény elnevezésében is használta a „Felvidék” kifejezést. Ez a lépés nem meglepő, hiszen a magyarellenes csoport már korábban is aktív volt, például Ódor Lajos egykori szlovák miniszterelnök ellen is indítottak hasonló eljárást.

A Felvidéki Fesztivál és a Felvidéki Vágta eseményei körüli viták újabb fejezetéhez érkeztünk, miután a Szlovákiai Értelmiségiek Szövetsége feljelentette Dunaszerdahely polgármesterét, Hájos Zoltánt. A feljelentők érvelésükben arra hívták fel a figyelmet, hogy a polgármester által használt kifejezések sértik az alapvető emberi jogokat és a szabadságjogokat. A Felvidéki Fesztivál, amely augusztus 20-án zajlik, a felvidéki magyar családok ünnepi rendezvénye, és a folklórtradíciók bemutatására is szolgál. Ezzel szemben a Felvidéki Vágta a magyar Nemzeti Vágta határon túli előfutama, ahol a szlovák lovasok is részt vehetnek – egy szlovák versenyző például már kvalifikálta magát a budapesti nemzetközi futamra. Az események a kulturális sokszínűséget és a közösségi összetartozást hivatottak hangsúlyozni, azonban a politikai diskurzus árnyékában a feszültségek és a félreértések továbbra is megmaradnak.

A Csallóközben található település polgármestere a pénteki napon gyanúsítottként jelent meg a szlovák rendőrség előtt, miután feljelentést tettek ellene egy büntetőügy keretében. Amennyiben a nyomozás során a vádakat megalapozottnak találják, a lehetséges büntetés akár egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés is lehet.

Hájos a Facebook-oldalán osztotta meg zavarát az üggyel kapcsolatban, hangsúlyozva, hogy az ilyen jellegű cselekedetek nem segítik elő a magyarok és a szlovákok közötti békés együttélést. "Mire megy ki a játék? Meg akarják félemlíteni a szlovákiai magyar közösséget, vagy esetleg el akarják őket űzni ebből a régióból?" – tette fel a kérdést a polgármester.

A magyarellenes Szlovákiai Értelmiségiek Szövetsége nem először indít feljelentést hasonló ügyben. Korábban Ódor Lajos, a korábbi szakértői kormány miniszterelnöke is a célkeresztjükbe került, akit azzal vádoltak, hogy a magyar vezetés támogatásával a szlovák területi egység és szuverenitás destabilizálásán munkálkodik. Érdekesség, hogy Ódor viszonya a magyar miniszterelnökkel nem volt éppen felhőtlen, és decemberben Magyar Péterrel közösen vettek részt egy nyilvános eseményen, amely a felvidéki körútjuk részeként zajlott Komáromban. A szövetség egyik legfontosabb célja a magyarok állítólagos "szlovákellenes tevékenységeinek" leleplezése.

Szlovákiában az utóbbi hónapokban nem ez az első alkalom, hogy a magyar közösséggel szembeni feszültséget gerjesztenek. Már 2024 októberében felröppent a hír, miszerint Robert Fico kormánya a szlovákiai nyelvtörvény szigorúbbá tételét tervezi, amely a '90-es évekhez hasonlóan keményen lépne fel a magyar nyelv használatával szemben. A később kiszivárgott tervezetben többek között az szerepelt, hogy a köztéri feliratok esetében a szlovák nyelvű szöveget kellene nagyobb méretben feltüntetni, míg a postai szolgáltatásokban és a tömegközlekedésben kizárólag a szlovák nyelv lenne megengedett, így a kisebbségi nyelvek alkalmazására nem maradna lehetőség. A törvény megsértését súlyos, akár tízezer euróra rúgó pénzbírsággal büntetnék. Szerencsére a nyelvtörvény ügye eddig ismeretlen okok miatt megakadt, de a Fico által vezetett kormány válsága miatt valószínű, hogy a miniszterelnök ismét elő fogja venni a politikai repertoárjában már jól működő "magyar-kártyát".

Related posts