A luxusipar világát váratlanul megrázta a valóság, amikor 50 millió értékes luxuscikk nyomtalanul eltűnt.

A márkák egyre inkább az emberekhez fordulnak, és a fiatal generációt már celebritások segítségével próbálják elérni. Eközben a piac egyik meghatározó szereplője, Kína, ismét lendületet adhat a fejlődésnek.
Szokatlan helyzet állt elő a luxusiparban: hirtelen szembejött a valóság, és úgy tűnik, hosszú idő után először elkerülhetetlen a harc.
Az ipar szereplői eddig viszonylag kényelmes távolságból figyelhették a piaci dinamikákat, mivel a különböző szektorok általában nem léptek egymás területére. Azonban ennek a kivételes helyzetnek most vége, vagy legalábbis szünetel, hiszen a gazdasági kihívások és a vásárlói szokások átalakulása már a legmagasabb szinteken is érezhető. Azok, akik korábban a luxusipar végét jósolták, most talán meglepődve tapasztalják, hogy a szektor még mindig képes alkalmazkodni és megújulni.
A luxuscikkek piaca a koronavírus-járvány legkeményebb évében (2020) húsz százalékos visszaesést produkált, utána viszont robbanásszerűen növekedni kezdett, 2019 és 2023 között harminc százalékos növekedésről beszélhettünk. 2024-re azonban már két százalékos csökkenést jeleznek előre, ami az utóbbi évek harmadik legrosszabb mutatója a 2020-as és a 2009-es gazdasági válság idején tapasztalt nyolc százalékos visszaesés után - egyebek közt ez is kiderül a Bain and Company pénzügyi tanácsadó cég és az olasz luxusmárkákat képviselő Altagamma alapítvány nemrég kiadott jelentéséből.
A két százalékos visszaesés és az ahhoz fűződő reakciók jelentős mértékben formálhatják a piacot. Elképzelhető, hogy a szereplőknek olyan lépéseket kell tenniük, amelyeket a márkák eddigi magas státusza miatt nem mertek, vagy nem volt lehetőségük végrehajtani. Ez a helyzet új kihívások elé állítja őket, és a jövőbeni stratégiáik átgondolását sürgeti.
Az iparág fejlődése az elmúlt harminc évben szinte korlátlan lehetőségeket kínált.
„A luxuscikkek piaca 1996 óta szinte ötszörösére nőtt” – nyilatkozta François Rosset, a Chaloub Group ügyvezető igazgatója, amely többek között olyan márkákat tömörít, mint a Wojooh, a Ghawalit, a Level Shoest és a Tryano. Hozzátette, hogy a kiváltságos helyzet miatt a luxusipar kissé elpuhult, de most elengedhetetlen, hogy felrázza magát, és szembenézzen a kihívásokkal, hogy újra sikeresen elérje vásárlóit.
Az örökkévalóság illúziója immár a múlté. Világunk határai jól ismertek: a luxusházaknak új utakat kell keresniük, hiszen a mostani irányvonaluk nem csupán fenntarthatatlan, hanem egyenesen valóságtalan.
- tette hozzá Rosset, kifejezve ezzel a gondolatait.
A megtorpanás egyik fő tényezője, hogy Kína, mint a globális gazdasági növekedés egyik motorja, jelentősebben lassított, mint az ipari ágazat egészének teljesítménye.