A vasi növényorvosi kamara megszűnésének küszöbén áll – vajon mindaz, amit az elmúlt évek során elértünk, most kárba veszik?

A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Vas Megyei Területi Szervezete tisztújító közgyűlést tartott, amelyen Both Gyula növényorvos vállalta el az elnöki szerepet a következő hónapra. Munkáját Károlyi Beatrix alelnök fogja támogatni. Azonban május 1-jétől a megyei szervezet működése gyakorlatilag megszűnik, ami sokakban kétségeket és kérdéseket ébreszt: Mi lesz a korábbi években végzett munkával? Oda az elért eredmények és a közös erőfeszítések?
A növényorvosi kamara 25 évvel ezelőtt alulról szerveződött, először a megyék alakultak meg, majd a megyék létrehoztak egy ügyvezető testületet, az országos szervezetet. Az akkori célokból jelenleg nem sok maradt, a legfontosabb része, az érdekképviselet, pedig teljesen elveszett. Elveszett a permetező gépek bemérése, az előrejelzés, a növényútlevél koordinálás, szabálytalanságok kerültek az oktatási gépezetbe - idézi fel az előzményeket Both Gyula növényorvos.
Május 1-jétől véget ér a megyei növényorvosi kamara működése.
Kiegészíti: az országos szintű szervezet olyan szabályrendszert hozott létre, amely lehetővé teszi, hogy a megyék felett helyezkedjen el. A hatalmi harcok következményeként az országos vezetőség és az országos elnök között feszültség alakult ki. További irányítási nehézségek miatt az Agrár Minisztérium, mint felügyeleti hatóság, a tavalyi év végén szabálytalannak minősítette a kamara működését.
Egy másik aggály, hogy a permetezőgépek bevizsgálásának feladatát a kamara kapta, ám a vezetőség döntése értelmében ezt egy, az országos kamara részesedésével bíró Kft.-nek adták át. Az akkori Felügyeleti szerv azonban megvonta ezt a lehetőséget, de a MANOK Kft. ennek ellenére folytatta tevékenységét. Most pedig a Gazdasági Versenyhivatal pénzbírságot rótt ki a Kft.-re.
Erre, egyfajta válaszként, a Felügyeleti szerv egy "Hard reset" szerű törvénymódosítást hozott. Május 1-től megszűnik a megyei növényorvosi kamarák önállósága, vagyonuk és pénzeszközük egy új alapokon lévő Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamarába olvad bele - hangsúlyozza Both Gyula.
Természetesen, íme egy egyedibb megfogalmazás: "Fennállhat a lehetőség, hogy a gazdák aggodalmaskodnak?"
Sajnos úgy tűnik, hogy nem a megújulás irányába tartunk. Valahogy mindenki a régi struktúrák fenntartására összpontosít. A tagság érdekeiről, a szakmai színvonal emeléséről, a receptírás reformjairól, az előrejelzések megerősítéséről, valamint a Magyarországra érkező kártevők megelőzéséről egy szót sem ejtünk. A szükséges növényvédőszerek beszerzése, engedélyezése és a dróntechnológia fejlesztése is a háttérbe szorult – magyarázza az iparági szakértő. Azt is hangsúlyozza, hogy komoly kihívások várnak ránk május 1-je után. Jelenleg még a jövőbeni működésünkről sincsenek világos elképzelések, és nem tudni, mi fog történni a honlapunkkal, a közösségi média jelenlétünkkel, vagy a megyei sajátos feladatainkkal.