A Panta Rhei és a Djabe zenekarok Debrecen szívéből indultak világhódító útjukra, és most egy különleges közös koncert keretében ünneplik sikereiket.

Különleges jubileumi koncertet rendeznek, amelyen két ikonikus debreceni zenekar lép színpadra. Az ötvenéves Panta Rhei, a hazai progresszív rock és elektronikus zene egyik legfontosabb alakja, valamint a harmincéves Djabe, amely a jazz, világzene és progrock különleges elegyét hozza elénk. A két együttes április 12-én a debreceni Kölcsey Központban, majd április 14-én a fővárosi MOMkultban várja a közönséget. Ne hagyd ki ezt az emlékezetes zenei eseményt!
"Általános iskolás koromban részt vettem egy Panta Rhei-koncerten Debrecenben, ami különleges élményt jelentett számomra. 1983-ban pedig sikerült megnyernünk egy helyi amatőr zenei versenyt, ahol a zsűri elnöki posztját Matolcsy Kálmán, a Panta Rhei virtuóz billentyűse töltötte be. A Panta Rhei Bartók-feldolgozásai mély nyomot hagytak bennem, és jelentős hatással voltak zenei pályafutásomra" – osztotta meg Égerházi Attila, a Djabe gitárosa és vezetője.
Szalay András gitáros, a Panta Rhei egyik alapító tagja emlékezett vissza, hogyan indult el a két zenekar közötti kapcsolat három évvel ezelőtt. 2022-ben, négy év szünet után újra színpadra léptek a MOMkultban, ahol Égerházi is jelen volt a koncerten.
"Az én ötletem volt, hogy közösen tartsunk jubileumi koncerteket, eredetileg a szintén debreceni Color együttes közreműködésével. Sajnos, ez végül nem valósulhatott meg, a Color gitárosa, Felkai Miklós tavaly elhunyt" - emlékezik Égerházi Attila. Bár a Panta Rhei és a Djabe zenéje sok mindenben különbözik, Szalay András szerint a közönségük között nagy az átfedés. Elmesélte, hogy három évvel ezelőtt, a legutóbbi Panta Rhei-koncert után egyáltalán nem volt biztos abban, hogy színpadra fognak még állni. "Az az este különösen jól sikerült, és úgy éreztem, lehet, hogy ezt a szintet már nem érhetjük el. Az 50. évforduló azonban újabb kihívás, és testvéremnek, Szalay Sándor gitárosnak is tetszett az ötlet" - fűzte hozzá. (Szalay Sándor évtizedek óta Amerikában él, fizikusként, kozmológusként a Baltimore-i Johns Hopkins University professzora.)
Az április 12-i és 14-i koncert során mindkét zenekar nyolcvan perces előadással készül, amelyet egy rövid szünet követ, a zárás pedig egy különleges közös produkcióval zárul. Égerházi véleménye szerint a Djabe koncertje egy intenzív összegzése lesz az elmúlt harminc év munkásságuknak, ugyanakkor céljuk, hogy bemutassák a jelenlegi felállásuk erejét is. Az alapító tagok közül Égerházi és a basszusgitáros Barabás Tamás maradtak a csapatban, melléjük csatlakozik Koós-Hutás Áron (trombita, szárnykürt), Kaszás Péter (dob, ének), Bubenyák Zoltán (billentyűs hangszerek), Zana Zoltán (szaxofon) és Szabó László (szitár, gitár), akik mind hozzájárulnak a Djabe varázslatos zenei világához.
"Örömmel jelentjük be, hogy meghívtuk Chieli Minuccit, a világszerte elismert Special EFX vezetőjét a koncertünkre. Tavaly Európában együtt turnéztunk, és idén tavasszal is izgalmas közös fellépések várnak ránk, többek között április 15-én Sopronban, majd Bécsben és Olomoucban. Chieli-vel együtt el fogjuk játszani a legújabb Djabe-dalt is, amely a legfrissebb, Steve Hackett-tel közösen készült albumunkon hallható, és amelyet Norvégiában rögzítettünk" - mondta a Djabe vezetője. A műsor során Chieli Minucci a Panta Rhei produkcióban is közreműködik egy dal erejéig, és a Rotunda Kórus is csatlakozik hozzánk, hiszen 2022-ben már színpadra álltak velünk.
A Panta Rhei hetvenes években alakult formációnak most újraéledt csapata Szalay Sándor gitáros, Szalay András basszusgitáros és Ács Enikő énekesnő részvételével állt össze. Őket Kálmán András billentyűs, Milkovics Mátyás szintetizátorjátékos és Szalay Dániel dobos egészíti ki. Az előadás során a zenekar gazdag történetének pillanatait idézik fel, a Bartók-feldolgozásoktól kezdve a P.R. Computer projekt legemlékezetesebb dalaiig. Ráadásként egy új szerzeménnyel is meglepik a közönséget, amelyet Ács Enikő írt.
A GR1993 Records különleges kiadványt készített a koncertek alkalmából, amely a "Panta Rhei 50, Djabe 30 - From Debrecen with Love!" címet viseli. A dobozban található egyik tripla vinyl a Panta Rhei zenekar 2022-es MOMkult-ban tartott koncertjén készült, és a hatodik lemezoldalon található három szám az együttes 1982-es tatai búcsúkoncertjéről származik. A gyűjtemény másik tripla LP-je a Djabe tavalyi, Chieli Minuccival közösen bemutatott "Tour of Waterfalls" című előadásának felvételét tartalmazza. A Panta Rhei "Echoes of the Past" című CD-je a zenekar demóanyagainak technikai újraírásával készült, melyet a Szalay testvérek, Matolcsy Kálmán (2005-ben elhunyt), Nagy József (2022-ben hunyt el) és Béke Csaba rögzítettek 2003-2004 között. Ezzel szemben a Djabe CD a 2021-es "The Magic Stag" turné debreceni állomásának koncertfelvételét kínálja, amely "A Csodaszarvas Debrecenben" címmel kerül bemutatásra. A korongon a Djabe korábbi tagjai, Karvaly Tibor hegedűs és Muck Ferenc szaxofonos is közreműködnek, gazdagítva ezzel a már így is különleges zenei élményt.
A Panta Rhei története 1975-ben vette kezdetét, és azóta számos izgalmas állomáson ment keresztül. A zenekar eljutott Csehszlovákiába, Lengyelországba és az NDK-ba, ahol nagy népszerűségnek örvendett. 1979-ben Laár András, aki később a KFT tagja lett, csatlakozott a csapathoz, és 1981-ben megjelent az első Panta Rhei album. Két évvel később a zenekar P.R. Computer néven újabb lemezt adott ki, amely közel 100 ezer példányban talált gazdára. Azonban a zenekar története akkor egy időre véget ért. A csapat 2017-ben, 35 évnyi szünet után tért vissza a színpadra, és azóta számos sikeres koncertet adott, például az A38-on, a MOMkultban és Debrecenben. A hangszerfejlesztő Szalay András innovatív számítógépes interfésze nemcsak itthon, hanem külföldön is népszerűvé vált; Presser Gábor és az Omega is használták, míg a gitárszintetizátorát olyan neves művészek, mint John McLaughlin és Robert Fripp (King Crimson) is igénybe vették. A Panta Rhei tehát nemcsak zeneileg, hanem technológiai szempontból is jelentős hatással volt a hazai és nemzetközi színtérre.
A Djabe az elmúlt három évtizedben 44 országban lépett fel Európában, Észak-Amerikában és Ázsiában. 2003 óta készítenek közös felvételeket Steve Hackett-tel (a legfrissebb a most kiadott Freya - Arctic Jam), aki 1970 és 1977 között nyolc stúdióalbumon és két koncertlemezen játszott a világhírű progresszív rock csapat, a Genesis gitárosaként. A Djabe és Steve Hackett által közösen előadott Hairless Heart című dal (a tavalyi Back to Győr című koncertanyagról), amelynek eredetije a Genesis 1974-es The Lamb Lies Down On Broadway című lemezén szerepel, felkerült a rangos brit könnyűzenei magazin, a Mojo legfrissebb számának rockzenei válogatás CD-jére - a lap 2008-as indulása óta magyar előadóval ez először történt meg.