A PSN leállása sok játékost felháborított, de emlékezzünk vissza, mi történt 14 évvel ezelőtt?
Felfedezték, hogy a fagyasztott zöldségek és gyümölcsök vitamin-tartalma gyakran meghaladja a friss változatokét. (x)
Február 8-án világszerte a PlayStation-tulajdonosok azt tapasztalták, hogy a PlayStation Network leállása miatt nem működtek az online szolgáltatások. Ezért nem lehetett multizni, nem indultak el a netkapcsolatot igénylő játékok, és sokaknak a single-player címekkel is problémáik akadtak, mivel nem tudtak bejelentkezni a fiókjukba. Ezen kívül vásárolni sem lehetett a PlayStation Store-ban.
A Sony a hosszú távú szolgáltatáskimaradást egy ügyes lépéssel orvosolta, hiszen automatikusan öt nappal meghosszabbította minden PlayStation Plus-előfizetés érvényességét. Ez a döntés, ha a játékosok szempontjából nézzük, indokolt lépés volt, azonban azok, akik nem rendelkeznek előfizetéssel, csalódottan tapasztalják, hogy a Sony róluk megfeledkezett.
Nyilvánvalóan azok is megkárosítva érzik magukat, akik előfizetés nélkül is játszhattak volna olyan címekkel, mint a Fortnite, Roblox, Apex Legends vagy más free-to-play játékok, esetleg olyan single-player játékokkal, amelyekhez a PSN elérhetősége szükséges.
A Eurogamer beszámolója szerint többen is kifejezték csalódottságukat a ResetEra és Reddit fórumokon, rámutatva, hogy azok, akik például megosztották a könyvtárukat másokkal, például családtagokkal, semmit sem tudtak elindítani a leállás ideje alatt.
Egy kommentelő azt is nehezményezte, hogy a Sony nem bánik egyenlően a játékosokkal:
Nincs PS Plus előfizetésem, de ennek ellenére nem tudtam játszani azokkal a játékokkal, amelyekre vágyom. Úgy érzem, mintha másodrangú állampolgár lennék a gamerek világában.
Néhány ember számára aggasztó, hogy a helyzet még mindig nem világos, főleg ha figyelembe vesszük a Sony PSN rendszerének korábbi leállásait.
A PlayStation közösségi csapata egy különleges bejelentéssel örvendeztette meg a játékosokat, amikor február 8-án újraélesztették a szolgáltatásokat.
"A hálózati szolgáltatások mostantól teljesen helyreálltak a korábbi működési zavar után. Szeretnénk elnézést kérni a kellemetlenségekért, és hálásak vagyunk a közösség türelméért. Minden PlayStation Plus-tag számára automatikusan 5 napnyi extra szolgáltatást biztosítunk."
A működési problémák alatt olyan normál üzleti folyamatok vagy rendszerek hibás működését értjük, amelyek valamilyen zavar következtében megakadnak. Ilyen lehet például egy szerver fizikai meghibásodása, a felhőkiszolgáló kapacitásának kimerülése, ami szűk keresztmetszetet idéz elő, vagy egy lejárt tanúsítvány, amely következtében a szolgáltatások offline üzemmódba lépnek.
A Sony ellen nem történt szándékos támadás, és a jelentések alapján nem áll mögötte emberi hiba sem - habár valószínű, hogy ezt nem ismernék el, ha mégis így lenne.
Ez az egyetlen magyarázat, amit a Sony adott a PSN február 8-i leállásáról: működési probléma történt. Az igazság az, hogy számos oka lehetett a problémának, de ezeket valószínűleg soha nem fogjuk megtudni.
Amikor egy nap bekapcsolja a PS4-et vagy PS5-öt, és azt észleli, hogy a PlayStation Network kapcsolata megszakadt, ne essen pánikba! Számos egyszerű lépést tehet a probléma megoldására.
Íme néhány hasznos lépés, amelyeket érdemes megfontolni, ha a PlayStation szerverei nem elérhetők:
Mikor is tapasztaltunk legutóbb ekkora leállást? 2011. április 17-én a PlayStation Network számos szolgáltatása leállt, majd három nappal később a Sony hivatalosan is megerősítette, hogy kibertámadás érte a rendszert, és nyilvános közleményt adott ki az esetről. Az üzemzavar 23 napon át tartott, amely időszak alatt a PlayStation teljesen elérhetetlenné vált a felhasználók számára. A Sony nyilatkozata szerint a támadás rendkívül jól kidolgozott volt, a hackerek pedig egy olyan fájlt helyeztek el a Sony szerverein, amelyen a "We are Legion" felirat olvasható – ez az Anonymous, a hírhedt, névtelen hackercsoport jelmondata.
A hackerek április 17-én indították el a támadássorozatot, amelynek következtében a PlayStation üdvözlő képernyője karbantartási üzenetre váltott. Április 20-án a Sony globálisan felfüggesztette a PlayStation szolgáltatásait, hogy orvosolja a felmerült hibákat és kihasználási lehetőségeket. A vállalat tájékoztatta a felhasználókat, hogy ez a folyamat rendkívül időigényes, de a végső cél egy exploitmentes szoftver létrehozása, ami hosszú távon jelentős előnyöket biztosít majd a játékosok számára.
Május 1-jén a Sony beindította a "Welcome Back" programot, hogy helyreállítsa szolgáltatásait. Számos kulcsfontosságú funkciót újra elérhetővé tettek a felhasználók számára. A Sony fokozatosan kezdte visszahozni az összes szolgáltatást, miközben alaposan tesztelte ezeket. Május 18-án leállította a PlayStation jelszó-visszaállító oldalát, miután felfedezett egy olyan exploitot, amely lehetővé tette a felhasználók számára, hogy megváltoztassák más felhasználók jelszavát.
A szerverek feltörésének pontos részleteit a Sony nem hozta nyilvánosságra, mivel azok további kihasználásokra adhatnának lehetőséget. A Sony fokozatosan kezdte visszaállítani online szolgáltatásait. Annak ellenére, hogy több millió felhasználó hitelkártyaadatai is kiszivárogtak, nem jelentettek hitelkártyacsalásokat, és a vállalat bejelentette, hogy az adatvédelmi incidens után egy éven keresztül 1 millió dollárig terjedő pénzügyi védelmet biztosít a hitelkártya- vagy személyazonosság-lopás esetén. A Sony-t kritikák érték, amiért nem titkosította a felhasználói adatokat, erre válaszul a vállalat frissítette általános szerződési feltételeit, így a jövőben a felhasználók nem perelhetik be a Sony-t adatszivárgás esetén.
A Sony végre hivatalosan is bejelentette, hogy a leállás okozta kellemetlenségek orvoslásaként minden PlayStation-felhasználónak 1 hónap ingyenes előfizetést kínál. Ezen felül a már meglévő előfizetők előfizetései is automatikusan egy hónappal meg fognak hosszabbodni.
A Sony összesen mintegy 171 millió dolláros (körülbelül 66,8 milliárd forintos) pénzügyi veszteséget könyvelhetett el, ugyanakkor megerősítette kiberbiztonsági részlegét, új, független adatközpontot épített, és kinevezte a kiberbiztonsági vezetőjét.