Az aszály mértéke olyan súlyos, hogy komoly fenyegetést jelent az idei bortermelésre.


A tartós aszály már a magyarországi szőlőültetvényeket is fenyegeti, komoly próbatételeket állítva a borászatok elé. A virágzás után, a szemek növekedési fázisában különösen fontos lenne a csapadék, hiszen ennek hiányában jelentős terméskieséssel kell számolni - tette közzé az Agrárszektor.

A Varga Pincészet szőlészeti vezetője, Giczi Zsolt, az Agrárszektor megkeresésére kifejtette, hogy 150-160 hektáros területükön, kiemelten az újonnan telepített 15 hektáros ültetvényen, sürgető öntözési igény léphet fel, amennyiben a csapadékhiány továbbra is fennáll.

Az ország teljes területén hihetetlen mértékű vízhiány tapasztalható, a talajban már 8-10 centiméteres repedések láthatók, amelyeket talajtakarással és kultivátorozással próbálnak kezelni.

A szakértő véleménye szerint, noha jelenleg bőséges termés ígérkezik, különösen a hárslevelű szőlőfajtánál, fennáll a kockázat, hogy a szőlő nem tudja megfelelően kifejleszteni a fürtöket a vízhiány következtében. Emiatt szükséges lehet a hozam csökkentése, hogy megőrizzük a tőkék egészségét. Az aszályos időjárás következtében a gombabetegségek előfordulása minimálisra csökkent, de ennek ellenére folyamatosan védekeznek a lisztharmat, peronoszpóra és különböző rovarok ellen, hogy megóvják a szőlőültetvényeket.

Giczi kiemelte, hogy a tavaszi fagyok a korai érésű szőlőfajták tőkéinek fás részét 10-20%-ban károsították, ami legyengítette immunrendszerüket. A nyári hőség tovább rontja állapotukat, ami néhány éven belül a tőkék pusztulásához vezethet. Az elmúlt három évben a növényvédelmi kezelések kezdő időpontja egy hónappal korábbra tolódott, és várhatóan 6-7 kezeléssel tudják majd befejezni az idei szezont. Az Ostoros Családi Pincészet tulajdonos-ügyvezetője, Soltész Gergő szerint

bár a szőlő jobban bírja a szárazságot a szántóföldi növényeknél, néhány hét múlva már komoly problémák várhatók.

Az egri borvidék kiváló talaj- és talajnedvességi viszonyai különösen előnyösek a szőlőtermesztés szempontjából. Szakértők szerint, ha a következő napokban hűvösebb időjárás és csapadék érkezik, akkor bizakodóak lehetünk a szüret eredményét illetően.

Frittmann Péter, a Frittmann Borászat projektmenedzsere és borásza, nemrégiben arról tájékoztatta a közönséget, hogy a szőlőültetvények virágzási időszaka már mögöttük van. Mostanra azonban a bogyónövekedés és a zsendülés fázisába lépve egyre sürgetőbbé vált a csapadék hiánya, ami komoly aggodalomra ad okot. A növényvédelem terén a gazdák eddig átlagos, sőt, helyenként az átlag alatti védekezési szinttel dolgoztak, és már 5-7 kezelési fordulón is túl vannak. Frittmann különös hangsúlyt fektetett arra, hogy...

Amennyiben elmarad a csapadék, úgy a termés is el fog maradni. A jelenlegi fejlettségi állapotból kiindulva a szőlő nem képes elegendő nedvesség nélkül elérni a végső érési szakaszt.

A Hegyközségek Nemzeti Tanácsának elnöke, Frittmann János elmondta, hogy a Dunántúlon idén mindössze 160 mm csapadék hullott, szemben a szokásos 800-1400 mm-rel, az Alföldön pedig még ennél is kevesebb.

A körülbelül 10 éves, érettebb szőlőtövek még elfogadható állapotban vannak, és a csapadék segíthet a regenerálódásukban. Ezzel szemben a fiatalabb telepítések sajnos már kezdik megmutatni a kiszáradás jeleit.

Szerinte a vízhordás csupán ideiglenes megoldást jelent, míg az öntözéshez a legtöbb gazdálkodó nem rendelkezik sem a szükséges felszereléssel, sem pedig megfelelő vízforrással.

Related posts