Alan Badoev megjegyezte: Aki Putyinnal kezet fog, annak tenyerén ott marad az orosz vezető kezéből csepegő vér nyoma.


Alan Badoev, a „Hosszú nap” című figyelemre méltó dokumentumfilm rendezője Magyarországra látogatott, hogy részt vegyen filmje magyar nyelvű bemutatóján. Az alkalmat kihasználva megosztotta véleményét a magyar kormány háborúval kapcsolatos álláspontjáról, egy figyelmeztetést is intézve az európaiakhoz: szerinte, ha Ukrajna elbukik, akkor a kontinens többi országát is hasonló sors várhatja.

Ma este a Corvin Moziban kerül sor az „Egy hosszú nap” című film premierjére. Az alkotás igazi érdekessége, hogy ukrán civilek telefonos felvételein keresztül idézi fel az orosz invázió első napjait, valamint az orosz katonák által elkövetett borzalmakat. A több mint két órás filmhez a rendező egyetlen percet sem forgatott, így a nézők közvetlenül a valóság brutális pillanataival szembesülnek.

A mai esemény csupán a film magyar feliratos változatának bemutatóját jelenti, hiszen az angol feliratos verziót már körülbelül egy éve élvezhetik az érdeklődők, köszönhetően az ukrán nagykövetség támogatásának. Ráadásul ez a verzió teljesen ingyenesen elérhető a YouTube-on, így bárki, aki szeretne, bármikor megnézheti, még akkor is, ha nem tudott bejutni a ma esti teltházas vetítésre.

A Valova Júlia, a Zuglói Ukrán Önkormányzat képviselője és Grexa Liliána, az Ukrán Nemzetiségi Parlamenti Szószóló által lehetővé tett magyar feliratozással készült film vetítése kapcsán Magyarországra látogatott Alan Badoev, az alkotás ukrán rendezője és producere. Az újságírók szűk körben találkozhattak vele az ukrán nagykövetségen, ahol az Index is részt vehetett a beszélgetésen.

Alan Badoev elmondta, hogy a háború első napján éppen az Ukrajna legnézettebb tévécsatornáján, az 1+1-en vezette műsorát. Ekkor arra kérte a nézőit, hogy aki teheti, küldjön felvételeket az orosz támadás eseményeiről. Ennek eredményeként több mint 200 órányi felvétel gyűlt össze a kezében.

Ezeket a felvételeket Ukrajna zenei pillanatokként ismerjük, hiszen mindegyiken az állampolgárok sokszínű hangzásvilága hallható.

- fogalmazott Alan Badoev, majd felhívta arra a figyelmet, hogy a felvételeken hallatszik, hogy a szereplők 60 százaléka a film elején még oroszul beszél, azonban a történet végére már mindenki ukránul szólal meg.

"Ez egy civil válaszlépés az agresszióra" - hangsúlyozta, majd hozzátette, hogy Ukrajnában megszokott volt, hogy sokan oroszul kommunikálnak. Ő is egy olyan városból származik, ahol a lakosság többsége oroszul beszélt, de mára már mindenki inkább az ukrán nyelvet használja, mivel az orosz nyelv a gyilkosok eszközévé vált.

A rendező kifejtette, hogy a film története pár nappal háború előtt kezdődik, így kiderül, hogy mennyire rendezett és nyugodt volt a helybéliek élete, egészen addig, amíg meg nem jelentek az első rakéták az égbolton. A filmben ezt követően azt láthatjuk, hogy hogyan csapott át az első kétségbeesés és elkeseredés utálatba, valamint ellenállásba.

Sajnos vannak a filmnek olyan szereplői, akiket megöltek háború során, vannak olyanok, akik jelenleg oroszok által megszállt területen élnek és olyanok is, akik jelen pillanatban is a fronton vannak

- Emeljük ki a különlegességet - tette hozzá a rendező.

Ezzel kapcsolatban Alan Badoev megemlített egy filmben szereplő kislányt, aki Mariupolból menekült el és jelenleg Lengyelországban él, ahol felvételt nyert egy zeneiskolába. Mellette pedig két katonára hívta fel a figyelmet, akik közül az egyik éppen hogy csak kijött az orvosi egyetemről, máris a frontra kellett vonulnia, a másikuk pedig operatőr volt és egyik nap még egy esküvőt filmezett, a következő nap pedig már harcolt.

"Ők egyébként eltávot kaptam a film bemutatójára, de utána visszatértek a frontra" - tette hozzá a rendező.

Az utóbbi napok eseményei során Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, meglepő kijelentést tett, amikor diktátornak titulálta Ukrajna vezetőjét, Volodimir Zelenszkijt. Ezt követően Trump egy olyan béketervvel állt elő, amely az ukrán fél számára elfogadhatatlannak tűnik. Alan Badoev véleménye szerint azonban függetlenül attól, hogy melyik politikus mit nyilatkozik, az ukrán lakosság túlnyomó többsége határozottan elutasítja az Oroszországhoz való tartozást.

Az ukránok harcolni fognak a végsőkig. Ezen még Trump nyilatkozatai sem változtatnak

- fogalmazott Alan Badoev, aki szerint ezek a kijelentések csak összekovácsolják nemzetét. A rendező úgy véli, hogy egy nagy show időszakát éljük, az amerikai politikusok pedig különösen nagy showmanek, ezért percről perce változhat, hogy mit mondanak.

Ezeket a kijelentéseket nem érdemes túl komolyan venni; sokkal fontosabb figyelni arra, hogy valójában mit cselekszik az illető.

- Megjegyezte, hogy véleménye szerint párhuzamot lehet vonni az amerikai elnök és Putyin megnyilvánulásai között. Hozzátette, ha Trump elfogadja az orosz háborús bűnöket, azzal azt sugallja, hogy az amerikai kormány is felelős az ukrán áldozatok véreért.

"A rendező hangsúlyozta, hogy az ukránok számára a csodákban való hit már nem opció; tudják, hogy a béke eléréséhez kemény munkára van szükség. Kifejtette, hogy az ország lakói már eddig is súlyos árat fizettek, és nem állnak meg addig, amíg a felelősök nem kapják meg méltó büntetésüket. Ebből adódóan a politikai alkuk nem jelentenek számukra megoldást, hiszen az átlagemberek csak egy igazságos és tartós békét fogadnak el."

Vegyünk egy tipikus ukrán családot, akiknek élete gyökeresen megváltozott a háború következtében. A kislány, aki eddig boldogan futkosott a mezőkön, most már egy lábbal kénytelen élni, miután egy bomba csapódott be a közelükben. A bátyja, aki szintén harcolt a frontvonalban, örökre eltűnt, a háború kegyetlenségei között. Az édesanya pedig, akit az orosz katonák megerőszakoltak, most a fájdalmával és a traumájával küzd, miközben próbálja megőrizni a családja maradékát. Ebben a szörnyű helyzetben vajon milyen békét kíván az apjuk, aki a fronton harcol? Olyan békét szeretne, ahol a háború felelősei megkapják a büntetésüket, és ahol a családja biztonságban élhet. Egy olyan békét álmodik, amelyben a gyermekeinek nem kell félnie a robbanásoktól, és ahol az édesanyja fájdalmát is enyhíteni lehet. A békét, amely lehetővé teszi, hogy újra együtt legyenek, és újraépítsék az életüket, ami most a romokban hever.

- Fejtette ki a rendező, aki hangsúlyozta, hogy ha a dolgok nem így alakulnak, az ukránok nem fognak megállni.

"Elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk a háború valódi mivoltával. Amennyiben Ukrajna nem tudja megvédeni magát, és ha a többi európai állam nem reagál megfelelően, Putyin nem áll meg Ukrajna határainál. Ukrajna elfoglalása nem csupán területi nyereséget jelent, hanem Oroszország számára anyagi forrást és erőforrást is biztosít a jövőbeli agressziókhoz" - fogalmazott a rendező.

Úgy gondolja, hogy filmben szereplő videók bizonyítékul szolgálnak az orosz bűncselekményekre, de mivel azt szerette volna, hogy minél több ember megnézhesse az alkotást, ezért a legdurvább és legvéresebb jelenetek, felvételek nem kerültek bele filmbe. "Egyetlen durvább jelenet került be a filmbe, amelyben egy édesapát és fiát fejbe lőnek orosz katonák az utcán" - tette hozzá a rendező.

A film nem csupán szórakoztat, hanem komoly figyelmeztetésként is szolgál az európai közönség számára: az események bármikor a saját országuk kapujában is megjelenhetnek.

Nem csak megtörténhet, hanem meg is fog történni, ha Oroszország elesik, mert Putyin mindent megtesz annak érdekében, hogy elérje a régi Szovjetunió határait

„Tedd különlegessé a szöveged!” – hangzott Alan Badoev szava.

A rendező részletesen kifejtette, hogy a területszerzésnek sokféle formája létezik. Egyik példája a brutális, véres konfliktus, amely jelenleg Ukrajnában zajlik, míg egy másik típus a hibrid háború, amelynek során Oroszország bábállammá alakította Fehéroroszországot.

Fontos, hogy tudatában legyünk annak, hogy a gáz Oroszország kezében olyan eszközként működik, amely lehetővé teszi számára, hogy befolyásolja más országok politikai döntéseit. Amikor Oroszország kedvező áron kínál gázt, olyan, mintha egy szorító hurkot helyezne az érintett ország nyakára, amelyet bármikor megfeszíthet. Ez a stratégia lehetőséget ad neki arra, hogy rábírja a kiszolgáltatott államot a kívánt lépések megtételére, ezzel gyengítve a függetlenségét.

A szöveget egyedivé tehetjük például így: - kifejtette.

Alan Badoev hangsúlyozta, hogy Putyin számára csupán a valódi hatalom értelmezhető, ezért elengedhetetlen, hogy lépéseket tegyünk az orosz hadsereg visszaszorítása érdekében.

Putyin olyan, mint egy modern rabló, aki az erő nyelvén beszél. Csak a hatalom és a félelem eszközeivel érti meg a világot.

- jegyezte meg.

A magyar kormány álláspontjával kapcsolatban kifejtette, hogy véleménye szerint a magyar polgároknak alaposabban át kellene gondolniuk, mit tesz a saját kormányuk. Az ő tapasztalatai alapján úgy látja, hogy egy olyan országtól, amely ilyen közelségben helyezkedik el a háborús övezetekhez, jelentősebb támogatást várna el. Ehhez képest megdöbbentő, hogy a kommunikáció sokszor az orosz érdekek felé hajlik.

Putyin testesíti meg a gonoszságot, a bűnt. Az ő lelkén száradnak a megölt gyermekek, a megerőszakolt nők és a romba döntött városok. Aki vele kezet fog, arra áttapad az orosz vezető kezén csorgó vér

- jelentette ki, határozottan kifejezve véleményét.

"Egy gyilkos, ha valamit ajándékoz vagy ad, azt okkal teszi. Nem ad gázt csak úgy, hanem van egy terve. Aki elfogad tőle valamit, az a terv részesévé válik" - tette hozzá Alan Badoev.

Related posts