Amerikai kettős diploma a Debreceni Egyetemen: egy különleges lehetőség, amely ötvözi a nemzetközi oktatás előnyeit a helyi hagyományokkal. A program révén a hallgatók nemcsak a Debreceni Egyetem kiváló képzésében részesülnek, hanem az amerikai intézménye


Új korszakot nyit a Debreceni Egyetem történetében az intézmény és a Dél- Dakotai Állami Egyetem együttműködési megállapodása - jelentette ki Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora a partneri szerződés aláírásakor. A kettős diploma létrehozásáról szóló megállapodás csütörtöki aláírásán a Dél-Dakotai Egyetem rektora mellett az Amerikai Egyesült Államok nagykövetségének ideiglenes ügyvivője is részt vett.

A Debreceni Egyetem (DE) új távlatokat nyit meg a nemzetközi együttműködések terén, és ez különösen érvényes a Dél-Dakotai Állami Egyetemmel (South Dakota State University - SDSU) kialakított partnerségre. Ez a megállapodás nem csupán a Debreceni Egyetem fejlődését segíti elő, hanem az egész magyar felsőoktatás jövőjére is komoly hatással lehet. Örömmel tölt el, hogy ez a szövetség az agrártudomány területén valósulhat meg, amely intézményünk egyik kiemelt stratégiai irányvonala. Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora hangsúlyozta, hogy ez a kapcsolat lehetőséget ad arra, hogy kölcsönösen gazdagítsuk tudásunkat, és közösen keressük a válaszokat a mezőgazdaság globális kihívásaira. A megállapodás aláírását követően a felek már több szakterületen is elkezdték az együttműködés részleteinek kidolgozását.

A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karán 2023-ban megkezdődött egy innovatív BSc alapképzés, amely a precíziós mezőgazdasági mérnöki tudományokat célozza meg. Ez a program nem csupán Magyarországon, hanem az egész európai régióban is páratlan, hiszen teljes mértékben a legkorszerűbb precíziós agrártechnológiákra épít. A képzés magyar és angol nyelven is akkreditált, így nemcsak a hazai, hanem a nemzetközi hallgatók számára is vonzó lehetőséget kínál.

Dennis Hedge, a Dél-Dakotai Állami Egyetem rektora szerint az együttműködés jó alapot nyújt az agrárium új szektorának további fejlesztéséhez.

A precíziós mezőgazdaság – amely nem csupán a termelés maximalizálására, hanem a jövő fenntarthatóságának biztosítására is törekszik – a következő időszakban egyre hangsúlyosabb szerepet fog betölteni. A legjobb gyakorlatok, az adatalapú megközelítések, a Big Data és a robotika által támogatott mezőgazdasági technológiai megoldások mind hozzájárulnak ahhoz az együttműködéshez, amelyet a legmagasabb szintre fogunk vinni. Hallgatóink és oktatóink kölcsönösen gazdagodnak majd ebből a partnerségből, hiszen új lehetőségek nyílnak előttük, melyek innovációkhoz és új felfedezésekhez vezetnek. „Hiszek abban, hogy ez az első közös ünnepünk, de messze nem az utolsó” – fogalmazott Dennis Hedge, a Dél-Dakotai Állami Egyetem rektora.

Harsányi Endre, a Debreceni Egyetem agrár- és élelmiszertudomány fejlesztéséért felelős ágazatfejlesztési rektorhelyettese szerint: a Debreceni Egyetem és a South Dakota State University együttműködése a precíziós mezőgazdasági közös diploma terén nemcsak tudományos és oktatási szempontból kiemelkedő jelentőségű, hanem a globális kihívásokra adott közös, előremutató válasz is.

- Ebben az együttműködésben benne van minden, amit a 21. századi felsőoktatástól és kutatástól elvárunk: nemzetköziség, innováció, gyakorlatorientáltság és a fenntarthatóság iránti elkötelezettség. A mezőgazdaság jövője azon múlik, hogyan tudjuk hatékonyan, okosan és felelősen használni a rendelkezésünkre álló technológiákat. Ebben a folyamatban pedig kulcsszerep jut az egyetemeknek - és különösen azoknak a hallgatóknak, akik ma még tanulnak, de holnap már döntéseket hoznak. Ez az együttműködés lehetőséget ad arra, hogy ők két kontinens tudását ötvözve váljanak a jövő agrárvezetőivé - hangsúlyozta Harsányi Endre.

Jakab István, az Országgyűlés alelnöke az agrárium előtt álló kihívásokról beszélve kiemelte a határokon átnyúló partneri együttműködés jelentőségét. Kifejtette, hogy a precíziós agrármérnökképzés keretében hallgatóink nem csupán a szükséges szaktudást sajátítják el, hanem egy innovatív megközelítést és újfajta gondolkodásmódot is elsajátítanak, amely elengedhetetlen a problémák hatékony kezeléséhez.

A Debreceni Egyetem és a Dél-Dakotai Állami Egyetem közötti együttműködés valós és kézzelfogható eredményekkel szolgál a mezőgazdaság különböző szereplői, hallgatók és oktatók számára. Az együttműködés által a jövő agrárszakemberei számára olyan valós eszközöket és készségeket biztosítunk, amelyek elengedhetetlenek a sikerhez. Külön köszönet illeti az egyetemek vezetőit, akik elkötelezetten hisznek az oktatás, a tudomány és az innováció szabadságának fontosságában. Ez a partnerség nem csupán egy együttműködés, hanem egy befektetés az agrárium jólétébe. Robert Palladino, az Amerikai Egyesült Államok magyarországi nagykövetségének ideiglenes ügyvivője határozottan úgy véli, hogy ez a kapcsolat újabb együttműködések alapját képezheti a jövőben.

Illés Boglárka, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatok fejlesztéséért felelős államtitkára szerint: a Debreceni Egyetem tudomány iránti elhivatottságát nemcsak a nemzetközi rangsorokban elfoglalt helye, de ez a megállapodás is hűen példázza. Kiemelte: a program óriási lehetőségeket tartogat egyebek között az éghajlatváltozással szembeni ellenállóképesség, a talajmegőrzéssel kapcsolatos innovatív megoldások, a termelékenység és fenntarthatóság előmozdítása terén.

- Ez a megállapodás az egyetemek között olyan, mint egy híd, amely összeköti a tudást, a tapasztalatokat és a jövőbe vetett bizalmat. A XXI. században a tudás a legnagyobb kincsünk, egy olyan dinamikus világban, ahol a változás az egyetlen állandó tényező. Csak a jól felkészült, kritikus gondolkodású és nyitott fiatalok képesek eligazodni a kihívások között és előre lépni. A Debreceni Egyetem és a San Diego State University együttműködése páratlan lehetőségeket teremt a fiatal generáció számára, lehetővé téve a határokon átnyúló tudásmegosztást, közös kutatási programokat és a hallgatók mobilitását – emelte ki Ökrös Oszkár, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára.

Kocsy Béla, Magyarország washingtoni nagykövetségének mezőgazdasági és élelmiszeripari szakdiplomatája hangsúlyozta, hogy a megállapodás a különböző intézmények elkötelezett vezetőinek és oktatóinak fáradhatatlan munkájának gyümölcse. Kocsy Béla arra figyelmeztetett, hogy elérkezett az idő, hogy újra felemeljük a mezőgazdaságot, és ezt közösen valósítsuk meg.

A Debreceni Egyetem és a Dél-Dakotai Állami Egyetem között létrejött megállapodás keretében a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar precíziós mezőgazdasági mérnök hallgatói a képzésük első három félévét Debrecenben kezdik meg. Itt a DE és az SDSU közösen kidolgozott tanulmányi programját követik. A negyedik és ötödik félévben a hallgatók lehetőséget kapnak arra, hogy az amerikai oktatási rendszer keretein belül, online formában, vagy személyesen az SDSU Brookings-i campusán folytassák tanulmányaikat. Ezt követően a hatodik és hetedik félévben visszatérnek a Debreceni Egyetem Böszörményi úti campusára, ahol befejezik a precíziós mezőgazdasági mérnöki BSc képzésüket, valamint teljesítik az SDSU precíziós mezőgazdasági szakirányának követelményeit is.

Related posts