Antifasiszta aktivisták demonstrálnak a Kitörés emléktúra ellen.


"Ha nem támogatsz a nácik dicsőítését, és elutasítod, hogy az utcákon masírozó náci csoportokat láss, csatlakozz hozzánk, és állj ki az újjáéledő fasizmus ellen!"

"Fasizmusnak nem adunk esélyt!" - ezzel a jelszóval hirdette meg szombat délután három órára tervezett demonstrációját az Antifasiszta Összefogás a Széll Kálmán téren. A tüntetők innen a Vár irányába indultak, ahol fél ötkor kezdődik a Kitörés Emléktúra. A rendőrség hétfőn tartott sajtótájékoztatót, ahol bejelentették, hogy drónokat, kutyákat és kamerákat vetnek be a rendezvények biztosítása érdekében.

A Telex helyszíni tudósítása szerint valóban komoly rendőri készültség mellett kezdődött el az antifasiszta tüntetés a Széll Kálmán téren, két-három tüntetőre jutott egy rendőr. A rendfenntartók megkérték a maszkot viselő embereket, hogy vegyék le azokat, mert nem lehet maszkokat viselni a tüntetésen. Az a lobogókból is látszik, hogy magyarok és külföldiek is vannak az antifasiszta tüntetők között, bár utóbbiakból talán kevesebben jöttek el idén, mint tavaly.

Az antifasiszta demonstráción az első szónok a második világháború borzalmairól és a Horthy-rendszer bűneiről osztotta meg gondolatait. Rámutatott, hogy a holokauszt során minden tizedik áldozat magyar származású volt, ami különösen súlyos felelősséget ró ránk. Kiemelte, mennyire elfogadhatatlan, hogy szélsőjobboldali csoportok évente megünneplik a kitörés napját. A Mi Hazánk parlamenti frakcióval rendelkező pártot pedig egyre növekvő befolyású neonáci mozgalomként jellemezte. "Nem engedjük, hogy a fasiszták továbbra is dicsőséget nyerjenek, éljen az antifasizmus!" – zárta le szenvedélyes felszólalását az antifasiszta aktivista.

A csoport már elhagyta a Széll Kálmán teret, és az Ostrom utcán haladt a Vár felé. Közben külföldi antifasiszta rigmusokat skandáltak, ritmusos dobolás és taps kíséretében. Az Ostrom utca és a Várfok utca kereszteződésénél egyre több rendőr várta őket. A hatóságok több utcát is lezártak a Várnegyedben, hogy megakadályozzák az antifasiszták és a Kitörés Emléktúrára érkezők összetalálkozását. A tüntetők egyelőre ugyanazon az útvonalon haladnak, mint tavaly, és a Bécsi kapu térnél rövid időre megálltak, hogy pihenjenek.

Mint tudjuk, 1945. február 11-én a német és magyar erők elhatározták, hogy megkísérlik a kitörést a budapesti Várból, hogy elmeneküljenek a Vörös Hadsereg szorításából. Ez a művelet rendkívül véres és kíméletlen volt; kevesebb mint öt nap leforgása alatt több tízezer katona vesztette életét, míg mindössze néhány száz főnek sikerült áttörnie a szovjet vonalakat.

Related posts