Üdvözlet! | Demokrata

A cikk elektronikus úton való megosztásához kérjük, kattintson az alábbi linkre, vagy másolja és küldje el ezt az URL-t: https://demokrata.hu/velemeny/ave-943408/
Félelmetes divat kezdett elharapódzni Bergengócia közéletében. Barátok, rokonok, ismerősök, sőt ismeretlenek is találkozáskor karjukat üdvözlésre emelve, hangos "Ave Caesar!" kiáltással köszöntötték a másikat. A szokás begyűrűzött az iskolákba, futballpályákra, hivatalos intézményekbe. Megtörtént, hogy egy képviselő az országgyűlés elnökéhez intézte e szavakat.
Az egész skandalum nagy visszhangot váltott ki a médiában. Publicisztikák tömege íródott, interjúk, elemzések és feltáró riportok születtek arról, hogy Caesar (Caius Iulius) zsarnokságot vezetett be, önként és büszkén viselte a diktátor címet, ami alkalmatlanná teszi arra, hogy felvilágosult, demokratikus korunkban példaként tekintsünk rá. A gall háborúk során - Plutarkhosz szerint - háromszáz törzset igázott le, egymillió embert eladott rabszolgának, az elesettek száma hárommilliót tett ki. (Még ha tudjuk, hogy Plutarkhosz hajlott a túlzásokra, akkor is vérlázító egy ilyen történelmi alak piedesztálra emelése.) Önhittségére, "mindenhez értésére" jellemző, hogy a naptárba is belekotnyeleskedett és beiktatott egy 445 napos évet, csak hogy diktatúráját meghosszabbítsa.
Személye más nemzetek számára is problémásnak tűnik; a magyarok például jogosan emelhetik fel a szavukat azzal kapcsolatban, hogy megpróbálta megakadályozni egy világszerte elismert találmányuk szabadalmazását. ("A kocka el van vetve!" – jelentette ki, majd átlépett a Rubikonon.)
Mivel az "Ave Caesar!" kifejezés a hatalmi visszaélés, gőg és politikai inkorrektség szimbólumává vált, sokakban felháborodást kelt. Ennek elkerülése érdekében a jövőben az "Ave Maria!" köszöntést is célszerű "Hello Maria" (vagy olaszul "Ciao Maria") formában alkalmazni.
Az ügy felfedett néhány olyan megdöbbentő személyiséget is, akik eddig a háttérben rejtőzködtek. Intézkedéseket tettek annak érdekében, hogy a vérontással teli Napóleon nevét többé ne lehessen konyak címkéjén viszontlátni (képzeljük csak el azt az abszurd jelenetet a Trafalgar téri pubban, amikor valaki így rendel: "Kérek egy Napóleont!"). Ezen túlmenően a XIII. századi kegyetlenségeket felidéző "tatárbifsztek" helyett inkább a semlegesebb hangzású "keleti étel" kifejezést használják.