Az Európai Unió türelmesen megfontolja a válaszlépéseit Trump vámbejelentését követően.

Számos európai politikai vezető, valamint Claudia Sheinbaum, Mexikó elnöke kifejezte csalódottságát az amerikai elnök által bejelentett 30%-os vámokkal kapcsolatban. Ennek ellenére mindannyian nyitottak maradtak a tárgyalásokra, hogy megtalálják a közösen elfogadható megoldást.
Trump szombaton újabb leveleket osztott meg a Truth Social nevű közösségi médiaplatformján, ahol bejelentette, hogy augusztus 1-jétől 30%-os vámokat vezetne be az Európai Unióra és Mexikóra. Ez a lépés jelentős zűrzavart okozhat az Egyesült Államok és legnagyobb kereskedelmi partnerei között, feszültséget szítva a gazdasági kapcsolatokban.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azonnal válaszolt, hangsúlyozva, hogy az Európai Unió elkötelezett a párbeszéd, a stabilitás és a konstruktív transzatlanti együttműködés iránt.
A Prabowo Subianto indonéz elnökkel folytatott vasárnapi brüsszeli találkozója után a sajtónak nyilatkozva így fogalmazott:
Mindig is világos volt számunkra, hogy a tárgyalásos megoldások a legjobbak számunkra. Ez a megközelítés továbbra is érvényes, és maximálisan kihasználjuk a rendelkezésünkre álló időt, amely augusztus 1-jéig tart. A második alternatíván már a kezdetek óta dolgozunk, és most készen állunk arra, hogy szükség esetén ellenintézkedéseket hozzunk. Felkészülten várjuk a lehetőségeket, és ha szükséges, reagálni fogunk.
Antonio Costa, az Európai Tanács elnöke nemrégiben az X platformon megosztott bejegyzésében kifejezte támogatását von der Leyen iránt: "Az Európai Unió elkötelezett, egységes és felkészült arra, hogy megvédje érdekeinket. Teljes mértékben mögött állunk von der Leyen elnök asszony és a Bizottság erőfeszítései előtt, hogy méltányos megállapodást érjünk el az Egyesült Államokkal."
Az uniós államok kereskedelmi miniszterei várhatóan hétfőn üléseznek, hogy átbeszéljék az Egyesült Államokkal és Kínával fenntartott kereskedelmi viszonyokat.
Az európai vezetők, von der Leyen vezetésével, arra kérik Trumpot, hogy biztosítson több időt a tárgyalások lebonyolítására, miközben figyelmeztetnek az esetleges új vámok bevezetésére Washington részéről.
"Emmanuel Macron francia elnök az X platformon megosztott nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az európai egység szempontjából a Bizottságra most minden eddiginél nagyobb felelősség hárul, hiszen kulcsszerepe van az Unió határozott elköteleződésének megerősítésében az európai érdekek védelmében."
Giorgia Meloni, Olaszország miniszterelnöke hivatala úgy véli, hogy "nincs értelme kereskedelmi konfliktust generálni az Atlanti-óceán két partján".
Lars Løkke Rasmussen dán külügyminiszter a DR műsorszolgáltatónak azt mondta, hogy Trump "értelmetlen és nagyon rövidlátó megközelítést" alkalmaz. Ulf Kristersson svéd miniszterelnök az ország közszolgálati televíziójának, az SVT-nek adott interjújában arra figyelmeztetett, hogy "egy eszkalálódó kereskedelmi konfliktusnak mindenki vesztese lesz, és az amerikai fogyasztók fogják a legnagyobb árat fizetni".
Dick Schoof leköszönő holland miniszterelnök az X-en azt írta, hogy a bejelentés "aggasztó és nem a jövőbe vezető út".
Micheal Martin ír kormányfő szombati nyilatkozatában a vámokkal kapcsolatban kifejtette, hogy ezek "visszaesést" idéznek elő, hangsúlyozva, hogy a kivetett vámok "fenntarthatatlanok és tarthatatlanok". Martin szavaiból az is kiderült, hogy az Európai Uniónak rendelkezésére állnak alternatív intézkedések, de hangsúlyozta, hogy nem szeretne kényszerhelyzetbe kerülni, és inkább a tárgyalásos megoldásokat részesítené előnyben.
Trump, ahogyan korábbi leveleiben is, arra figyelmeztetett, hogy kormánya tovább emeli a vámokat, ha az EU megpróbálja megemelni a saját vámtarifáit az Egyesült Államokkal szemben.
A mexikói kormány bejelentette, hogy pénteken, egy magas szintű megbeszélés keretében, az amerikai külügyminisztérium képviselőivel folytatott eszmecsere során értesült arról, hogy Trump levele úton van. A mexikói hatóságok közleménye alapján a delegáció a találkozón kifejezte nemtetszését a Trump-adminisztráció döntésével kapcsolatban, és "tisztességtelen bánásmódnak" minősítette azt.
Claudia Sheinbaum, Mexikó elnöke, aki elnöksége kezdetén próbálta elkerülni Trump közvetlen kritikáját, most szombaton egy nyilvános esemény keretében kifejezte bizakodását, hogy az Egyesült Államok és Mexikó közötti kapcsolatok "kedvezőbb körülményekhez" juthatnak.
"Mindig is hangsúlyoztam, hogy az ilyen helyzetekben érdemes higgadtan és megfontoltan hozzáállni bármilyen kihíváshoz" - fogalmazott Sheinbaum.