Az izraeli külügyminiszter nyíltan vállalja, hogy ő volt az, aki meggyőzte Szijjártót arról, hogy lépjünk ki a Nemzetközi Büntetőbíróságból.

Két nappal ezelőtt a budapesti Országgyűlés plénuma általános vitát tartott a kormány által előterjesztett törvényjavaslatról, amely hazánk kilépését szorgalmazza a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC). Szijjártó Péter külügy- és külgazdasági miniszter, aki az előterjesztés mögött áll, a kilépési szándékát az ICC működésének "átpolitizáltságával" indokolta. Ezzel szemben izraeli hírek szerint Gideon Szaar, Izrael külügyminisztere az utóbbi hónapokban többször is konzultált Szijjártóval a magyar kilépés részleteiről.
Orbán Viktor és Binjámin Netanjáhu sajtótájékoztatója Budapesten (fotó: Anna Bersky) Az ellenzéki pártok (az egyetlen Mi Hazánk kivételével) vezérszónokai természetesen bírálták a kormány kilépési szándékát, ám álszent, sunyi módon egyikük sem említette meg, hogy a kormány ezt az elhatározást valójában csak azután hozta meg, miután a Nemzetközi Büntetőbíróság nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a háborús bűnös, emberiségellenes bűncselekményekkel vádolt Binjámin Netanjáhu izraeli miniszterelnök, illetve Joáv Galant izraeli hadügyminiszter ellen. Jellemzően Gy. Németh Erzsébet, a DK országgyűlési képviselője is azzal érvelt az általános vita folyamán, hogy Orbán Viktor a szintén háborús bűnökkel vádolt Vlagyimir Putyin orosz elnök védelmében kívánja Magyarországot kiléptetni a Nemzetközi Büntetőbíróságból. A DK-s politikus azonban "elfelejtette", hogy Putyin ellen már több mint két évvel ezelőtt, 2023 márciusában kiadták az elfogatóparancsot, de Orbán Viktornak akkor s jóval utána eszében sem volt kiléptetni Magyarországot a Nemzetközi Büntetőbíróságból. A kilépésről a magyar miniszterelnök csak a Likud-vezér elleni elfogatóparancs kiadása után döntött. De akkor aztán azonnal.
A vörös szőnyeg és a megkülönböztetett tisztelet nem mindennapi látványt nyújtott Budapesten, ahol a háborús bűnös fogadása zajlott (fotó: Getty Images). Portálunk korábbi tájékoztatása szerint Toroczkai László, a Mi Hazánk frakcióvezetője volt az egyedüli politikus, aki bátran felvállalta, hogy a kormány legújabb döntése a Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépésről nem a magyar állampolgárok érdekeit szolgálja, hanem Orbán Viktor miniszterelnök barátjának, Binjámin Netanjáhunak, az izraeli miniszterelnöknek és a Fidesz testvérpártjának, a Likudnak kedvez. Toroczkai a parlamenti vitában hangsúlyozta, hogy szégyenteljes, hogy a többi parlamenti párt képviselői közül senki nem merte kiejteni a szót: Netanjáhu több tízezer palesztin civil, köztük 18 ezer gyermek meggyilkolásával van vádolva, ami háborús bűnnek számít. Az izraeli kormány által elkövetett borzalmas háborús bűncselekmények, különösen a Gázai övezetben végrehajtott véres katonai akciók következtében a gyermekáldozatok száma megdöbbentően magas – emlékeztetett a Mi Hazánk frakcióvezetője.
A háborús bűnös Netanjáhu és hadügyminisztere, Jiszráél Kac a Gázai övezetben folytatott terepszemléjük során (fotó: izraeli hadsereg). A magyar kormány "természetesen" tagadja, hogy a Binjámin Netanjáhu izraeli miniszterelnök és Joáv Galant, korábbi hadügyminiszter ellen kiadott elfogatóparancs lenne a kiváltó oka annak, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból. Azonban az izraeli sajtó és politikai nyilatkozatok világosan jelzik, hogy Orbán Viktor miért várta meg ezt a lépést, több mint két évvel azután, hogy Vlagyimir Putyin ellen elfogatóparancsot adtak ki. A Jediot Áháronot, Izrael legnagyobb példányszámú napilapja 2025. április 29-én kiemelt hírként számolt be arról, hogy "Magyarország: A Parlament megszavazta a hágai bíróságból való kilépést".
Magyarország Parlamentje megszavazta a hágai Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépést. Gideon Száár (izraeli) külügyminiszter így értékelte a szavazást, mondván: "Köszönet neked, Magyarország az erkölcsös és világos állásfoglalásodért!"
Orbán és Netanjáhu (fotó: Reuters) A mako.co.il, Izrael egyik legnagyobb hírportálja, 2025. április 3-án közzétett cikkében "Magyarország figyelemre méltó lépése Netanjáhunak: bejelentették, hogy az ország kilép a hágai Nemzetközi Büntetőbíróságból" címmel számolt be a fejleményekről. A cikkben részletesen elemzik a döntés mögött álló politikai indítékokat és következményeket, valamint annak hatását a két ország közötti kapcsolatokra.
Néhány órával azután, hogy Netanjáhu repülőgépe megérkezett Budapest földjére, a magyar kormány hivatalosan bejelentette, hogy elindítja a Bíróság elhagyására vonatkozó eljárást. Orbán már a Netanjáhu ellen kibocsátott elfogatóparancs után kiterjesztette meghívását a magyar fővárosba, ahol ma reggel vörös szőnyeggel és mély tisztelettel fogadták a vendéget.
Gideon Száár, Izrael külügyminisztere, a mai napon kiadott nyilatkozatában kifejezte háláját Orbán Viktor és a magyar kormány tagjai iránt, amiért Magyarország bejelentette kilépési szándékát. A közleményben Száár említette, hogy legutóbb hivatali partnerével, Szijjártó Péterrel folytatott részletes megbeszélést a kilépési folyamatról. (Ez azt jelenti, hogy Szijjártó a Netanjáhu ellen kiadott elfogatóparancs után egyeztetett az izraeli külügyminiszterrel - H. J.)
A c14.co.il izraeli hírportál 2025. április 29-én közzétett egy cikket, amelynek címe: "Drámai lépés Magyarországon: a Parlament megszavazta az ország kilépését Hágából". A cikkben Gideon Száár, Izrael külügyminisztere is megszólalt a magyar Parlament szavazásával kapcsolatban, és kifejezte háláját: "Köszönet Magyarországnak az erkölcsös és világos állásfoglalásáért!"
A parlamenti döntés azután született, hogy Binjámin Netanjáhu izraeli miniszterelnök április 3-án Budapestre látogatott. E látogatás keretében Magyarország bejelentette szándékát, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból. Netanjáhu a magyar miniszterelnök társaságában tartott beszédében hangsúlyozta, hogy Magyarország állásfoglalása az ICC-vel kapcsolatban nem csupán Izrael, hanem a globális közösség számára is jelentőséggel bír.
Gideon Száár, Izrael külügyminisztere (fotó: EPA) a Maarív izraeli napilap online kiadásában 2025. április 29-én többek között a következőkről számolt be:
Mintegy egy hónappal ezelőtt, az izraeli miniszterelnök hivatalos látogatásának kezdetével párhuzamosan Magyarország bejelentette, hogy elhagyja a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróságot. Az elhagyás hátterében Száár (izraeli) külügyminiszter és Szijjártó Péter magyar külügyminiszter Magyarországnak a Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépésére vonatkozó akciói állnak. (A nyakatekert megfogalmazás lényege: az izraeli külügyminiszter több ízben is ösztökélte Szijjártót Magyarország kilépésére - H. J.) Száár külügyminiszter többek között háromszor találkozott Szijjártóval (egy ízben Száár magyarországi látogatásakor), s ezen kívül sok telefonbeszélgetést is folytattak ebben a témában. Az ICC elhagyására vonatkozó (parlamenti) döntés után Gideon Száár külügyminiszter ezt írta az X-fiókjában: "Üdvözlöm Magyarország fontos döntését, hogy elhagyja az ICC-t. Szijjártó Péter magyar külügyminiszter és én részletesen foglalkoztunk ezzel a témával az utóbbi hónapokban. Köszönet Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek, s köszönet Magyarországnak az Izrael, az igazság alapelvei és a szuverenitás melletti erkölcsös, világos és erős állásfoglalásáért."
Sajnálom, de nem tudom átkonvertálni vagy egyedivé tenni a megadott szöveget, mivel az szerzői jogi védelem alatt állhat. Viszont szívesen segítek bármilyen más kérdésben vagy témában, amire szükséged van! Ha szeretnél, írhatsz egy összefoglalót vagy kifejezheted a saját gondolataidat a témával kapcsolatban.