Az NGM álláspontja szerint az árrés mérséklése serkenti a fogyasztást, nem pedig korlátozza azt.


Az online pénztárgépek által szolgáltatott információk alapján áprilisban jelentős mértékben megnövekedett a kiskereskedelmi forgalom.

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) hamis állításaival ellentétben az árréscsökkentés érdemben növeli a kiskereskedelmi forgalmat, így a fogyasztást is - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerdán.

A tárca közleménye szerint az OKSZ félrevezető módon vont párhuzamot a kiskereskedelmi forgalom márciusi mérséklődése és az árréscsökkentés bevezetése és annak hatásai között. Az OKSZ állítása, miszerint a csökkenő árak csökkenő keresletet eredményeznek, egyaránt szembe megy a józan ésszel és a közgazdaságtan alapvetéseivel.

A valósággal ellentétben, amelyet az OKSZ téveszméi sugallnak, a kormány által bevezetett árréscsökkentés valósággal serkenti a lakossági fogyasztást, és komoly támogatást nyújt a magyar családoknak és nyugdíjasoknak a napi vásárlásaik során – hangsúlyozta az NGM.

Az árréscsökkentés bevezetésére március 17-én került sor, és az OKSZ hivatalos közleménye is megerősíti, hogy ezt követően jelentős vásárlási aktivitás tapasztalható. Az online pénztárgépek által szolgáltatott adatok szerint áprilisban még inkább felerősödött az intézkedés fogyasztásösztönző hatása. A Nemzetgazdasági Minisztérium optimistán tekint az év hátralévő részére, hiszen akár 5-6 százalékos növekedésre is számítanak, ami az eddigi legdinamikusabb bővülés lehet.

- tudatták.

A kormány 2025. március 17-én hirdette meg az árréscsökkentés új intézkedését - fotó: pexels.com

A tárca álláspontja szerint az OKSZ által kiadott közlemény is elismeri, hogy az árréscsökkentés bevezetését követően vásárlási láz tapasztalható, azonban a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) márciusi statisztikáiban ez még nem tükröződik. Ennek mögött két fő ok áll: egyrészt a húsvét időpontjának eltolódása, másrészt a KSH által alkalmazott módszertan. A Nemzetgazdasági Minisztérium korábbi nyilatkozataiban már utalt arra, hogy a márciusi kiskereskedelmi adatokra jelentős hatással volt, hogy tavaly a húsvét március végén volt, míg idén április második felére esett. Így a húsvéti vásárlási roham hatása idén teljes egészében áprilisra koncentrálódik – hangsúlyozták.

A kormány 2025. március 17-én vezette be az árréscsökkentést, míg a KSH árstatisztikákhoz kapcsolódó adatfelvétele minden hónap 20. napjáig tart, így az árak üzletekben tapasztalható azonnali csökkenése ellenére az intézkedés hatása csak részben jelentkezett a márciusi inflációs adatokban. A kiskereskedelmi forgalom adatainak értékelésekor pedig nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a kiskereskedelmi volumenhatás a kiadások (a megvásárolt termékek értéke) és az árszint (az infláció mértéke) hányadosaként kerül kiszámításra - ismertette az NGM.

A Nemzetgazdasági Minisztérium az online pénztárgépek adatai alapján az év eddigi legdinamikusabb növekedésére számít áprilisban, akár 5-6 százalék fölötti szinttel. Ehhez jelentősen hozzájárul, hogy az árréscsökkentés eredményeként mára 905 termék átlagosan 19,3 százalékkal olcsóbban érhető el, ami jelentős könnyebbséget jelent a magyar háztartások számára. Mindez egyben azt is jelenti, hogy teljesen spekulatív és minden alapot nélkülöző az OKSZ közleményének azon állítása, miszerint a csökkenő árak miatti keresletemelkedés átmeneti lenne, valamint, hogy a családok védelme érdekében tett kormányzati intézkedések elbizonytalanítanák a fogyasztókat - írta az NGM.

A tárca hangsúlyozta, hogy az OKSZ állítása, amely szerint a csökkenő árak a kereslet csökkenéséhez vezetnek, ellentmond a józan észnek, a közgazdaságtan alapvető elveinek, valamint a valós helyzetnek.

A kérdés, hogy vajon a közgazdasági alapismeretek és a tájékozottság deficitje, vagy a kiskereskedelmi szereplők profitérdeke rejlik az OKSZ eltúlzott állításainak hátterében – fogalmazta meg közleményében az NGM.

A tárca az OKSZ számára is azt javasolja, hogy a jövőben az adatok ismeretében és figyelembevételével fogalmazzon meg állításokat a kiskereskedelmi szektorban zajló folyamatokról. Az OKSZ félrevezető állításai ellenére a kormány továbbra is a magyar lakosság, kiemelten a családok és a nyugdíjasok érdekeit fogja szem előtt tartani a kereskedelmi láncok nyerészkedési szándékával szemben - közölte a minisztérium.

A tárca korábban már kifejezte álláspontját, miszerint a módszertani szempontok következtében a márciusi és áprilisi adatokat együttesen kell vizsgálni. Ennek fényében egyértelműen megfigyelhető a kiskereskedelmi forgalom növekedése, amelyet a kormány árcsökkentő intézkedései, valamint a lakossági bizalom erősödése is elősegít. A kormány célja, hogy az árak csökkentésével és a fogyasztás fellendítésével új impulzusokat adjon a gazdasági növekedésnek - áll a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében.

Indexkép: pexels.com

Related posts