Az ország pénzügyi helyzete szerdán komoly kihívás elé állíthatja a francia kormányt, amely akár a mélybe is sodorhatja őket.
Az újonnan megválasztott miniszterelnök egy ügyes kiskaput kihasználva, a szavazási folyamatot megkerülve terjesztette elő a következő évi költségvetést. E lépésre a radikális bal- és jobboldal meglehetősen heves bizalmi indítványokkal reagált.
Csupán két és fél hónapja került hatalomra Michel Barnier, a korábbi uniós biztos és brüsszeli brexit-főtárgyaló kormánya, ám Franciaország máris a gazdasági válság szélére sodródik. Egyre valószínűbb, hogy az ország egy amerikai típusú költségvetési leállás felé halad. Ha a legrosszabb forgatókönyv valósággá válik, rendkívüli költségvetést kell majd kidolgozni, hogy a jövő évi működést biztosítani tudják. Eközben sok millió ember életszínvonala romlik, hiszen az adósávokat és nyugdíjakat nem igazítják az infláció mértékéhez. A piaci reakciók is aggasztóak: a francia állampapírok hozamai megugrottak, ami azt jelenti, hogy a kormány számára egyre drágább az adósság finanszírozása.
A háttérben húzódó problémák között szerepel az egyre súlyosbodó hiány, amely az uniós szerződésekben rögzítettekhez képest idén akár a GDP 6,1 százalékát is elérheti. Emellett a kormányalakítást megelőző politikai patthelyzet is jelentős tényező. Barnier miniszterelnök bejelentette, hogy élni kíván az alkotmány híres 49. cikkelyének 3. bekezdésével, így parlamenti jóváhagyás nélkül kívánja áterőltetni a költségvetési törvényt a parlamenten.
Amit megtehet, az attól függ, hogy a képviselők nem indítanak bizalmi szavazást ellene. Jelenleg azonban éppen ez a helyzet zajlik.
A radikális baloldal gyorsan lecsapott a kínálkozó lehetőségre, majd hétfőn a radikális jobboldal is reagált: Marine Le Pen, a Nemzeti Tömörülés vezetője bejelentette, hogy támogatni fogja a baloldaliak által benyújtott bizalmatlansági indítványt. Előzőleg erőteljes nyomást gyakorolt Barnierra, hogy távolítson el számos népszerűtlen intézkedést a költségvetési javaslatból. "Tárgyaljon, vagy levágják" - figyelmeztette Le Pen asszony.
A kormányfő úgy döntött, hogy visszavonja az áramszámlákat megemelő tervezett adóemelést, és azt is, hogy a jövő évi gyógyszerárak jóváírását csak korlátozott mértékben hajtják végre a betegek számára. Barnier hétfőn hangsúlyozta, hogy a javasolt intézkedések egy "felelősségteljes" csomag részei, amelyek összesen 60 milliárd euró megtakarítást eredményezhetnek Franciaország számára, elsősorban adóemelések és kiadáscsökkentések által. Az ilyen intézkedések következményei azonban közvetlen hatással lesznek az emberek mindennapi megélhetésére.
Mindezek ellenére Le Pen nem hátrált meg. A párt vezetője kijelentette, hogy „nyilvánvaló, hogy Barnier nem hajlandó reagálni a Nemzeti Tömörülés 11 millió szavazójának követelésére”, ezért a baloldali Új Népfront javaslata mellett saját bizalmatlansági indítványukat is benyújtották. A feszültséget fokozza, hogy Emmanuel Macron elnök kormányai már többször kihasználták az alkotmányos kiskapukat, hogy népszerűtlen törvényeket hozzanak létre a parlamenten, és az is frusztráló, hogy bár az Új Népfront nyerte a nyári választásokat, mégsem kaptak lehetőséget a hatalom megközelítésére.