Kérdés merül fel a magyar válogatott edzőjének kapcsolatában a csapattal: vajon konfliktusok alakultak ki? A birkózó ügye pedig a diszkriminációellenes tanács elé kerül, ami újabb fordulatot hozhat a helyzetben.

Egy marosvásárhelyi sportoló távozott a román birkózóválogatott moldovai edzőtáborából, miután edzője utasítására levetette a magyar mezt. A Mikó Imre Jogvédő Szolgálat lépéseket tesz, és a diszkriminációellenes tanácshoz fordul, emellett a sportági szövetségtől is számonkérést vár a hátrányos megkülönböztetés ügyében.
A jogvédő szolgálat legfrissebb közleménye szerint egy februári incidens történt Chișinăuban, egy edzés során. "B. K., aki a román nemzeti válogatott tagja, az edzés alatt egy Magyarországot ábrázoló edzőpólót viselt. Az edző, D. Z. kérte őt, hogy vegye le a pólót, és kizárólag a román válogatott emblémáját viselő ruházatot viseljen. B. K. ezt a kérést igazságtalannak találta, mivel más sportolók, például egy csapattársa, aki az Egyesült Államok emblémáját viselte, nem kapott hasonló figyelmeztetést. Amikor B. K. rámutatott erre a különbségre, az edző a következő kijelentést tette: 'Igen, van valami bajom a magyarokkal.' Ezt követően B. K. úgy döntött, hogy elhagyja a tábort, mert nem tudta elfogadni a diszkriminatív bánásmódot" - részletezte az eseményeket a jogvédő szolgálat.
Ez a történet Bíró Krisztiánról szól, aki korábban már több korosztályos Európa-bajnokságon és világbajnokságon is megállta a helyét, és dobogóra állhatott. Azonban 2024-ben nem tudta elérni a vágyott érmet. Véleménye szerint az edzője viselkedése, valamint a "folyamatos demoralizálás és a toxikus légkör" jelentősen befolyásolta a teljesítményét.
A jogvédő szolgálat közleménye szerint ugyanis a szabadfogású birkózó és a válogatott edzője között már korábban is volt konfliktus, mivel utóbbi bírálta a versenyző szereplését és kérdéseket tett fel távolléteiről, miközben indokolt okokkal nem jelent meg.
A közleményben hangsúlyozták, hogy a sportoló úgy véli, edzője szabadfogású birkózással kapcsolatos ismeretei korlátozottak, ami az utolsó versenyeredményein is megmutatkozik. Emlékeztettek arra, hogy a tavalyi Európa-bajnokság során a szövetségi edző megakadályozta, hogy a sportoló saját szakmai stábja a szőnyeg mellett támogassa őt. "Nyilvános vitába keveredtek egymással. B. K. úgy tapasztalta, hogy az edzői hozzáállás nemcsak a fizikai teljesítményét, hanem a mentális felkészültségét is negatívan befolyásolta" – részletezték a helyzet körülményeit.
A birkózó tapasztalatai alapján a nemzetközi edzőtáborokban gyakran előfordul, hogy a sportolók között felszereléscsere zajlik. Az edzői figyelmeztetéseket pedig sokan szubjektívnek és személyes motivációjúaknak tartják. Érdekes módon, az eset előtt mindössze két nappal Németországot ábrázoló pólót viselt, és senki sem kérte tőle, hogy azt lecserélje. Ez a helyzet újabb kérdéseket vet fel a szabályok következetességét illetően, ahogyan azt a közlemény is megemlíti.
Mindezek nyomán a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat jelezte az esetet az illetékes fórumokon és az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordultak. Határozottan elítélik a történteket és felhívták a Román Birkózó-szövetség figyelmét, hogy "sürgősen tegyen lépéseket az ügy rendezése érdekében".
A sport világában elfogadhatatlan, hogy bárki diszkrét hátrányos megkülönböztetésben részesüljön, függetlenül a nemzetiségétől. Minden sportolónak egyenlő esélyekkel kellene indulnia, hangsúlyozzák. Véleményük szerint a sport és az edzői hivatás nem csupán a versenyzési tudásról szól, hanem a kölcsönös tiszteletről és a fair play szellemiségéről is. Nem lehet tolerálni semmiféle diszkriminációt, ezért elengedhetetlen, hogy a válogatottat olyan edző irányítsa, aki szakmai szempontból felkészült és tiszteletteljes a sportolók iránt.
A közlemény által idézett Benkő Erika szerint ez már a sokadik alkalom, amikor sportolókat diszkriminálnak vagy bántanak magyarságuk miatt, holott teljesítményükön keresztül hozzájárulnak az ország pozitív megítéléséhez. "Az ügyet haladéktalanul jelezzük a kompetens fórumoknak, mert ez elfogadhatatlan magatartás, amely ellen minden egyes esetben határozottan fel kell lépni. Üdvözlöm a sportoló határozott fellépését az őt ért diszkriminációval szemben, hogy nem hagyta annyiban a dolgot és hozzánk fordult. Az ügyet azonnal jelezzük a Diszkriminációellenes Tanácsnak és maximális szigort fogunk kérni az edzővel szemben" - üzente a jogvédő szolgálat vezetője.
Megkeresésünkre az edző, Dragoș Zuz azt mondta, hogy szó sincs diszkriminációról vagy hogy etnikai problémája lenne. Nagyváradon nőtt fel, magyar barátai vannak. Mint magyarázta: egy nemzetközi edzőtábor volt, több ország válogatottjának tagjai képviseltették magukat rajta. Pénteken edzőmeccseket szerveztek, ekkor lépett szőnyegre a sportoló Magyarország feliratú dresszben.
Zuz emlékeztetett arra, hogy megkérte a sportolót, öltözzön át, és vegye fel a román válogatott hivatalos egyenruháját. Hangsúlyozta, hogy az edzőtábort a román sportági szövetség finanszírozta, tehát a sportoló ennek képviseletében lépett pályára, és a szabályok is megkövetelik ezt a lépést. "Gondolják el, mi történne, ha a mérkőzésről készült felvétel felkerülne az internetre, és a román válogatott versenyzője Magyarország mezében látható" – tette hozzá.
Zuz szerint a sportoló rákiabált, "lenacionalistázta", majd odaadta a magyar mezt egy csapattársának, hogy abban lépjen szőnyegre. Az a sportoló az edző kérésnek eleget téve lecserélte. Hangsúlyozta, nem mondott olyat, hogy baja lenne a magyarokkal, azzal volt problémája, hogy más ország mezét viselte, miközben Romániát képviselte. Az amerikai dressz kapcsán megjegyezte, hogy azon nem volt az ország feltüntetve, nem hivatalos dressz volt.
Természetesen nacionalista érzelmek fűznek a válogatott edzőjeként végzett munkámhoz, hiszen Romániát képviselem. Ahogyan korábban az olasz válogatott élén állva is az ő érdekeiket szolgáltam, most itt van a lehetőségem, hogy a román színekért küzdjek - fogalmazott Zuz, aki hosszú éveken át irányította az olasz csapatot.
Azt is hozzátette, hogy az ő részéről nem alakult ki konfliktus, hiszen tavaly mindössze 16 napot töltött a válogatottal, és folyamatosan jelezte, hogy a sportági szövetség tisztában van a távollétével. Kérte, hogy az Európa-bajnokság során a klubedzője is jelen lehessen a szőnyeg mellett, ám a rendezvény szabályai szerint csak szövetségi edzők képviselhetik a versenyzőket - a nemzetközi szövetség pedig 10 ezer dolláros bírságot szabott volna ki hamis kitűző használata esetén. Zuz kiemelte, hogy a moldovai edzőtáborból sem ő volt az, aki távozásra kényszerítette a csapatot; miután az incidens történt, szótlanul összecsomagolt, és amikor a szálloda előtt találkozott a többiekkel, közölte, hogy hazautazik az egyik csoporttal. Erről hivatalos jelentést is tett a szövetség felé.
Megkerestük az érintett sportolót, Bíró Krisztiánt is az ügy kapcsán. A marosvásárhelyi birkózó elmondta, hogy mielőtt a jogvédő szolgálathoz fordult volna, először a sportági szövetségnek írt emailt, de választ nem kapott. Kiemelte, hogy a kisinyovi edzőtáborban érte el a tűréshatárát, és hozzátette, hogy tudomása szerint a törvény sehol sem határoz meg kötelező öltözetet az edzéseken.
Felrótta az edzőnek a demoralizációt, és megkérdőjelezte a szakmai tudását, mivel véleménye szerint az nem felelt meg a szabadfogású válogatott szintjének. Marosvásárhelyen inkább a nevelőedzőjével készült, akit jól ismert és aki korábban már sikerre vezette őt. Éppen ezért örömmel látta volna, ha ő irányítja a csapatot az Európa-bajnokságon. Azt is hozzátette, hogy nem bánta volna, ha utólag büntetéssel kell szembenéznie, hiszen a nemzetközi szövetség bírságát ő kész lett volna kifizetni. Bíró kijelentette, hogy folyamatosan diszkrét hátrányos megkülönböztetésnek volt kitéve, emellett a viták és a demoralizáló légkör is mindennapos volt. Ezt az edzőjének is jelezte, amikor közölte, hogy nem kíván részt venni az Európa-bajnokságon. Hozzátette, hogy a magyarokat nem tudja elviselni – mesélte a birkózó a lapunknak.
Bíró szerint Zuz az egész válogatottat demoralizálja, ami az eredményeken is meglátszik. A sportoló abban bízik, hogy kapnak egy olyan szakembert, amelyik nemzetközi dobogóra juttatja őket. "Megkérdőjelezem az edzői tudását" - jelentette ki. Hozzátette: szemben azzal, amit Zuz mond, többször is találkoztak. "De mindig veszekedett velem, ezért kerültem" - mondta, rámutatva, hogy tavaly decemberben és idén januárban is voltak közös edzőtáborban, ugyanakkor tavaly Eb-k és vb-k alkalmával is találkoztak.
Megkérdeztük a sportolót, hogy Zuz irányítása alatt tervezi-e a válogatottba való visszatérést. A válasza az volt, hogy valószínűleg nem fog ez megtörténni.