Orbán Viktor figyelmeztetett arra, hogy Ukrajna Európai Unióhoz való csatlakozása komoly kihívások elé állíthatja Európát. Az ország tagsága potenciálisan válságos helyzetet idézhet elő, amelynek következményei messze túlmutathatnak a politikai határokon.


A miniszterelnök kifejtette, hogy az Európai Unió célja Ukrajna fenntartása és finanszírozása, beleértve az ország működését, hadseregét és felfegyverzését. Emellett az EU felgyorsítaná Ukrajna csatlakozási folyamatát, részben azért, hogy kompenzálja, hogy az ország nem kapott meghívást a NATO-ba. Orbán Viktor szerint ez a döntés az európai gazdaság összeomlásához vezethet, ezért meg kell akadályozni - olvasható a Világgazdaság cikkében.

Orbán Viktor EU-csúcsértekezleten gyakorolt vétója.

Orbán Viktor a legutóbbi EU-csúcson megakadályozta a közös zárónyilatkozat elfogadását, amely Ukrajna jövőbeli uniós támogatásáról szólt. A tervezet hangsúlyozta, hogy az Európai Unió fokozott politikai, gazdasági és katonai segítséget kíván nyújtani Ukrajnának, beleértve egy 2025-re tervezett 30,6 milliárd eurós pénzügyi támogatást is. Emellett a nyilatkozat arra ösztönözte az uniós tagállamokat, hogy minden rendelkezésre álló eszközzel támogassák Ukrajna pénzügyi helyzetét, valamint segítsék az ukrán hadsereg kiképzését és modern felszerelését, beleértve a légvédelmi rendszereket, lőszereket és rakétákat is.

A miniszterelnök pénteken adott rádióinterjújában részletesen kifejtette a vétó mögötti okokat. Kiemelte, hogy az elmúlt három év során az Egyesült Államok jelentős mértékű támogatást nyújtott Ukrajnának a háború folytatásához. Most azonban Európának saját felelőssége, hogy önállóan támogassa az ukrán hadsereget, miközben párhuzamosan növelnie kell a saját katonai erejét is. Orbán figyelmeztetett, hogy ez komoly gazdasági következményekkel járhat az európai országok számára.

Ukrajna EU-csatlakozásáról szóló véleménynyilvánító szavazás: egy történelmi lépés lehetőség a jövő számára. A közvélemény kifejezése nem csupán a politikai döntéshozatal szempontjából fontos, hanem lehetőséget ad arra is, hogy a polgárok hangot adjanak véleményüknek a kontinens jövőjét érintő kérdésekben. Az EU-tagság nemcsak gazdasági előnyöket, hanem politikai stabilitást is hozhat Ukrajnának, miközben erősíti az európai értékek melletti elköteleződést. A szavazás során a lakosság megmutathatja, mennyire fontos számukra az európai integráció és a demokratikus értékek védelme. Milyen irányba szeretnék, hogy az országuk haladjon? Most van itt az ideje, hogy kifejezzék véleményüket!

Orbán Viktor az EU-csúcs után bejelentette, hogy Magyarország véleménynyilvánító szavazást tart Ukrajna uniós tagságáról. Elmondása szerint nem szeretné, ha erről a magyar emberek feje felett születne döntés, ezért biztosítani kívánja, hogy mindenki kifejezhesse álláspontját. A szavazás gyors és egyszerű lesz, hasonlóan a korábbi nemzeti konzultációkhoz. "Aztán meglátjuk" - tette hozzá a miniszterelnök.

Related posts