Bayer Zsolt amerikai lobbizása kapcsán felmerül a kérdés: valóban ennyire aljasak és manipulatívak vagytok, vagy csupán ennyire naivak?

"Annyi idő elteltével az ember már ritkán lepődik meg, de ezek a buta kis kiszolgáltatottak mindig tudnak meglepetéseket okozni. Nos, úgy érzem, én is hozzájárulok ehhez!"
Bayer Zsolt legújabb cikkében a Magyar Nemzet hasábjain reagál Rácz András Oroszország-szakértő állításaira, aki azt állítja, hogy a fideszes publicista amerikai támogatásból lobbizott a magyar fegyvervásárlásokért. Rácz András a 2014-es Bayer-írásra hivatkozik, amelyben Bayer beismeri, hogy 1995-ben húszezer dollárt kapott a Lockheed-Martin amerikai repülőgép- és fegyvergyártó cégtől, hogy az F16-os vadászgépeket gyártó bázison forgasson. Rácz úgy véli, hogy Bayer olyan stratégiai kérdésekben képviselte egy külföldi hatalom érdekeit, amelyek a magyar állam biztonságát érintik, így a szuverenitás védelme szempontjából is figyelemre méltó. Végül a Magyar Honvédség az amerikai F16-osok helyett svéd Gripeneket vásárolt, ami újabb fejezetet nyit a magyar haditechnikai beszerzések történetében.
Bayer egy friss nyilatkozatában felidézte, hogy "harminc évvel ezelőtt, 1995-ben" egy 13 részes sorozatot készített az Egyesült Államokról. A projekt egyik jelentős támogatója a Lockheed Martin volt, amely a neves F16-os vadászgépek gyártója. Ekkoriban éppen a vadászgépek beszerzése volt napirenden, és a cég úgy döntött, hogy húszezer dollárt fektet be egy magyar stáb szponzorálásába, amely a tengerentúlról készített filmet. Ezért a támogatásért cserébe lehetőséget kaptunk arra, hogy bejussunk a gyártóbázisra, és ott forgathassunk, bemutatva a vadászgépek készítési folyamatát és lenyűgöző technológiájukat. Ennyi történt harminc évvel ezelőtt.
Bayer véleménye szerint nem volt szükség arra, hogy itthon az amerikai politikai érdekeket képviseljék, még akkor sem, ha ez a hazánk érdekeivel ellentétesen alakult. Rámutatott, hogy sok esetben ezt a gyakorlatot olyan emberek folytatják, akik anyagi juttatásokért cserébe hajlandóak elkötelezni magukat. Elég lett volna csupán annyit tenniük, hogy az epizódok végén feltüntetik a támogatókat, köztük a Lockheed-Martint is.
Bayer arra is kitér, hogy később többek között Oroszországról és Lengyelországról is forgatott, és a Szibériáról szóló sorozatát több magyar cég is támogatta. "Aztán 2005-ben - éppen húsz éve - készítettem egy sorozatot Oroszországról is. Akkor már nyilván orosz érdekekért lobbizva, legalábbis ennek a rosszindulatú, aljas és hülye s...ggfejnek a logikáját követve. Majd készítettem sorozatot Lengyelországról, teljesen nyilvánvaló, hogy lengyel érdekek mentén, s jött aztán Peru és Chile - a perui és chilei érdekeket az Andokban, illetve a Húsvét-szigeten kaptam meg ürgebőrbe kötve. El ne felejtsem! A Szibéria sorozatot az ORTT, a Mol, a Malév (akkor még volt), a BÁV, az MVM, az Arago Rt., a Holest Kft., a Baobab Travel és a Magyar Nemzet szponzorálta. Mind-mind (velem együtt!) orosz érdekeket szolgáltak ki. Ugye, Rácz? Ugye, 444? Ugye, összes többi?"
A fideszes publicista írása a következő gondolattal zárul:
Csak egyszer megtudhatnám végre, hogy ti ennyire aljas gazemberek vagytok, vagy ennyire idióták? Vagy megy a kettő egyszerre?
Rácz András akkor vette elő Bayer Zsolt korábbi írását, amikor Kocsis Máté szerdán bejelentette, hogy kormánybiztosi keretek között fognák feltárni az Amerikából érkező támogatások részleteit Magyarországon. A Fidesz frakcióvezetője hangsúlyozta, hogy hazánkban számos álcivil szervezet, médiafelület, aktivista és politikai szereplő kapott amerikai finanszírozást, ami miatt valójában külföldi beavatkozásban vesznek részt. Ennek érdekében a kormánybiztosnak tíz évre visszamenőleg be kell szereznie azokat az amerikai dokumentumokat, amelyek a médiafelületeknek, civil szervezeteknek és más intézményeknek juttatott támogatásokról szólnak.