Brüsszelben bejelentették: az Európai Unió elhatározta, hogy Magyarországot megkerülve, teljes mértékben megszünteti az orosz olaj és gáz importját!

Soha többé nem engedhetjük, hogy Oroszország az energiaellátás manipulálásával zsarolja az Európai Uniót. Ennek érdekében a tagállamok elhatározták, hogy 2027 végére teljes mértékben megszabadulnak az orosz olajtól, gáztól és nukleáris fűtőanyagtól. Az Európai Bizottság ma délután részletes útmutatót fogadott el e célok elérése érdekében – osztotta meg a hírt Dan Jörgenssen.
Az Európai Bizottság energiaügyi biztosa megerősítette a tegnap kiszivárgott kétlépcsős orosz leválási terv részleteit, így tehát...
Az utóbbit úgy kívánják megvalósítani, hogy
A tagállamok egy olyan szabályt alkotnak, amely megtilt bizonyos tevékenységeket, és ehhez minősített többség szükséges.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a szankciókat a tagállamoknak egységesen kell elfogadniuk, és időről időre szükséges azokat megújítaniuk. Ezzel szemben a kereskedelmi jellegű tilalmakat elegendő minősített többséggel megszavazni, és elegendő csak egyszeri döntést hozni róluk. Ez a tilalmi keret magába foglalja, hogy 2027 végétől tilos lesz orosz olajat és földgázt behozni az EU területére. Szavai szerint...
Hozzáadunk egy egyedi csavart a kifejezéshez: "Gazdasági szempontból olyan irányba tereljük, hogy elveszítse vonzerejét."
Az orosz fosszilis energiahordozók importjának kérdése napjainkban különösen aktuális, hiszen a globális energiapiacok dinamikája és a geopolitikai feszültségek jelentős hatással vannak a nemzetközi kereskedelemre. Az orosz energiakészletek, különösen a kőolaj és a földgáz, régóta kulcsszerepet játszanak számos ország energiaellátásában, de az utóbbi évek eseményei új kihívások elé állították a világ országait. A fosszilis energiahordozók oroszországi forrásai sokáig megbízható alternatívát jelentettek, azonban a politikai és gazdasági szankciók, valamint a környezeti fenntarthatóság iránti növekvő igények arra ösztönzik a nemzeteket, hogy új utakat keressenek az energiaellátás terén. Az alternatív források, mint a megújuló energia, egyre nagyobb szerepet kapnak, miközben a fosszilis tüzelőanyagokkal való függőség csökkentése a cél. Ezek a változások nem csupán a gazdasági struktúrákra, hanem a társadalmi és politikai viszonyokra is komoly hatással vannak, hiszen az energiapolitika sok ország szuverenitásának és biztonságának alapvető eleme. A jövő energiagazdálkodása tehát egy olyan komplex kihívás, amely megköveteli a kreatív és innovatív megoldások keresését, hogy a világ hatékonyan reagálhasson a folyamatosan változó körülményekre.
A Bizottság jogi szakértői részletesen tanulmányozták a hosszú távú gázvásárlási szerződésekből való kilépés lehetőségét, amelyet vis maiorra hivatkozva terveznek. Ezen eljárás hátterében áll az a tény, hogy a fent említett minősített többséggel elfogadott korlátozó szabályok és a gazdasági vonzerőt csökkentő keretek jelentős hatással vannak a helyzetre.
Az uniós vállalatok, amelyek hosszú távú szerződésekkel rendelkeznek, nem vonhatók felelősségre azért, ha úgy döntenek, hogy megszüntetik ezeket a megállapodásokat.
Kiemelte, hogy ezt a jogi helyzetet részletesen analizálták, és biztosak abban, hogy a kidolgozott keret megfelel a jogi kihívásoknak.
Hamarosan érkeznek a további információk!