Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5G: Fedezd fel a jövőt a tenyeredben! Az új modell nemcsak a lenyűgöző dizájnjával hívja fel magára a figyelmet, hanem a kiemelkedő teljesítményével és a 5G technológia nyújtotta lehetőségekkel is. Legyen szó játékról, fotózásról


Gryllus Dorka nem gondolta, hogy lehetséges, így észre sem vette, hogy 47 évesen babát vár - videó

Az egyszerűség kedvéért kezdjük a piszkos anyagiakkal.

Az ajánlott árak alapján egyértelmű, hogy a kínaiak igazán ráláttak a közönség igényeire, és igyekeznek minden elvárást maximálisan teljesíteni. Eddig úgy tűnik, hogy ez egy alaposan megtervezett stratégia, amely ügyesen egyensúlyoz a piaci igények között, mintha egy jól megfontolt takaró alatt nyújtózkodnának.

A fehér dobozkában, amely a készülék otthona, két PIN tű, egy USB-C és egy USB-A végű töltőkábelt, valamint a gyártó által biztosított UTP védőtokot találunk. Érdekes módon azonban a töltőfej most nem került bele a csomagba. Fontos megjegyezni, hogy minden egyes készülék már előre felhelyezett képernyővédő fóliával érkezik, ami még vonzóbbá teszi az ajánlatot, hiszen így elkerülhetjük a megfelelő tok és fólia keresésével, megvásárlásával és felhelyezésével járó kellemetlenségeket. A töltőfej hiánya pedig az idén életbe lépő EU-s szabályozások következménye.

A Pro 5G hivatalos megnevezése szerint Éjfekete, Levendula Lila és Korallzöld színekben lesz elérhető, hozzánk a gyártó egy feketét küldött. A Xiaomi előrukkolt az All-Star Armor elnevezésű protokollal, ami a telefon védelmét hivatott szolgálni, hogy ellenálló legyen. Nagy szilárdságú alumínium kompozit vázat, energiaelnyelő habot és polimerekből készült ütéscsillapító anyagot zsúfoltak a telefon házába, amelyek a Redmi Note 14 Pro+ 5G és Redmi Note 14 Pro 5G készülékben is megvannak. A kijelző pedig strapabíróságát a Corning Gorilla Glass Victus 2 hivatott garantálni.

Bár a telefon keskeny, 162,33 mm x 74,42 mm x 8,4 mm-es mérete jelentősen megkönnyíti a hosszú távú használatot, egy kézzel nehezen elérhető a képernyő legtávolabbi pontja, még akkor is, ha valakinek nagyobb a keze. A 190 grammos súly kellemesnek mondható; nem túl nehéz, de érezhető, hogy a készülék nem üres, hanem masszív anyagból készült. A hátlap középső részén található kamerasziget esztétikusan van elhelyezve, de érdemes beszerezni egy mikroszálas kendőt, mert a kamerák gyorsan ujjlenyomatossá válnak. A műanyag hátlap kicsit csúszós, így a gyári tok igencsak hasznos kiegészítő, amely segít a biztos fogásban.

A telefon felső részén több mikrofon található, valamint egy infravörös port, amely lehetővé teszi, hogy távirányítóként is működjön a készülék. Ha a jobb oldalra tekintünk, lefelé csúsztatva a nézetünket, a hangerőszabályzó gombokkal, alattuk pedig a lezáró gombbal találkozunk. Az eszköz alján egy USB-C port, a SIM tálca (amely két SIM-kártyát fogad) és egy mikrofon kapott helyet. Bal oldalon viszont sima, akadálytalan utunk lesz, hiszen ott nem találunk semmilyen elemet.

A finoman ívelt, 6,67 hüvelykes kijelző prémium megjelenést kölcsönöz a készüléknek, míg a keret mérete ideális, kényelmes fogást biztosít anélkül, hogy a képernyő körüli keret vaskos hatást keltene. A kijelző felső részén található mikrofonnyílás elegánsan keskeny, így nem vonja el a figyelmet, és a beépített előlapi kamera is diszkrét, minimalista megoldás, amely alig foglal helyet.

Az ujjlenyomat olvasót a képernyő alsó részébe építették be, az elhelyezése olykor kicsit kényelmetlen lehet - tényleg nagyon lent van -, de a pontosságra nem lehet panasz, kb. 15 próbálkozásból csak egyszer nem ismerte fel. A pontosságot lehet fokozni, ha kétszer mérjük be sok oldalról a feloldásnál használt ujjunkat.

A kijelző felbontása 2712 x 1220 pixel (1,5 K), ami bőségesen elegendő az átlag felhasználói élményhez. A gyártó szerint a maximális fényerő 3000 nit, így még a legnapsütöttebb környezetben is könnyedén látható a tartalom. A képfrissítési ráta akár 120 Hz-re is felkúszhat, habár valószínű, hogy ezt a képességet a felhasználók csak ritkán fogják kiaknázni. Jó hír, hogy a készülék IP64-es minősítést kapott, ami azt jelenti, hogy a tavalyi modellhez képest jobban ellenáll a por hatásainak, bár a fröccsenő víz ellen védett, a víz alatti használatot mindenképpen érdemes elkerülni. Továbbá a kijelzőt olyan kalibrálási eljárással látták el, amely lehetővé teszi, hogy vizes vagy olajos kézzel is viszonylag kényelmesen használjuk a telefont.

Az anyaghasználat kellemes összhatást kelt, és az összeszerelés minősége is jónak tűnik; nem recseg-ropog, minden a helyén van, ahogy az elvárható. Külsőleg is egységes benyomást kelt, és a tavalyi szériához képest egy vonzó dizájnfrissítést kapott. Az egyetlen észrevétel a hangszórók teljesítményével kapcsolatban merül fel: a hangzás kissé dobozosnak tűnik, és a mély hangok hiánya is érzékelhető, főként ha valaki hangosabban hallgat zenét.

Idén a Pro 5G verzió nem Snapdragon, hanem MediaTek Dimensity chipsetet kapott, abból is a 7300 Ultra verziót, ami 4 nm-en szalad, a nyolc mag pedig 2,5 GHz-n operál. Egy általános felhasználású telefonnak, ez pont elég teljesítményt tud kifacsarni a masinából, az ár-érték arányt tekintve pedig egész megérős is. Nem egy gamer telefon, de elmegy rajta nagyon sok minden és a tartalmakat élvezetesen lehet vele fogyasztani.

A készülék tárhelyének kapacitása közepes szinten van, hiszen 8 + 256 GB-os konfigurációval bír, ami ár-érték arányban igazán kedvező. Külön öröm, hogy intenzív használat során sem tapasztaltunk jelentős melegedést az eszközön. A telefon Android 14 operációs rendszerrel és a Xiaomi HyperOS 1.0.4.0 verziójával érkezett, ami hozzájárul a gördülékeny működéshez.

Az 5110 mAh kapacitású akkumulátor rendkívül hosszú üzemidőt biztosít, könnyedén kibír 1-1,5 napot, míg ritkább használat mellett akár 3 napra is elegendő lehet. Különösen örvendetes, hogy a 45 W-os turbótöltő segítségével, csupán egy ebédnyi idő alatt szinte teljesen feltölthetjük a készüléket. Persze, ezt a praktikus kiegészítőt külön kell beszerezni, ahogy az kiderült.

Vizsgáljuk meg azokat a két kulcsfontosságú tényezőt, amelyek valóban kiemelik a készüléket az árkategóriájában. Ezek pedig a kamera teljesítménye és a mesterséges intelligencia által nyújtott funkciók.

A legjobban hangzó eleme a kamerarendszernek a 200 megapixeles szenzor optikai képstabilizátorral, ami valóban részletgazdag képek készítésére alkalmas, azonban ennek is van ára. Megfelelő fényviszonyokra van hozzá szükség és nagyítani is maximum kétszeresére lehet a képet. Ahhoz, hogy ezt ki lehessen használni, egy jól megkomponált képre van szükségünk, amit viszont a rengeteg felvett adat miatt szépen lehet útómunkázni majd. Alap beállítás szerint 12 megapixelt használ a gépezet.

Ezen kívül van még egy 8 megapixeles ultraszéles kameránk, ami nappal jól teljesít, viszont éjjel talán ez a leghajlamosabb, hogy elmossa az alakok körvonalát a zajszűrés. Persze ne feledkezzünk meg a 2 megapixeles makró kameráról sem, ami este természetesen elvérzik, de jó fény mellett viszonylag részletes képeket tud készíteni, kulcsszó a viszonylag. Ismét csak meg kell jegyezni, hogy árához képest, igen is szép teljesítmény, amit a kamera produkálni tud.

A videók készítése során a következő felbontások állnak rendelkezésre: 4K 24 és 30 fps, 1080p 30 és 60 fps, valamint 720p 30 fps. A videók minősége kifogástalan, azonban a képstabilizálásnál tapasztalható némi darabosság. Lassításnál 1080p felbontásban 120 fps, míg 720p-n 120 és 240 fps sebességgel is dolgozhatunk.

Az új készülék egy 20 megapixeles szenzort kapott, amely lehetővé teszi a 1080p felbontású videók rögzítését 30 és 60 fps sebességgel, valamint 720p-n 30 fps-el. A kamerarendszer ezen aspektusa talán a legkevésbé figyelemre méltó. A felvételeken egy ködös, szépítő filter hatása érződik, akkor is, ha a funkció nincs aktiválva, még jó világítás mellett is. A színek és a textúrák rendkívül torzultak, ami bizonyos esetekben előnyös lehet, de a valóságnak nem igazán felelnek meg.

Összességében a kamerák lenyűgöző képeket képesek produkálni, amennyiben ügyesen bánunk velük. Viszont a gyenge fényviszonyokkal való megküzdés nem éppen az erősségük, amit valószínűleg a zajszűrés korlátai is okoznak. A funkciók közötti váltás gyors és zökkenőmentes, a videók minősége is kiváló, ráadásul a lassított felvételek is tökéletesen simák.

Képek szerkesztéséhez funkció gyanánt "javítást", ami a kép minőségét hivatott javítani, a maga bájával ez egy egyszerűbb, hasznos kis funkció, van "kinyitás", tehát a kép határaihoz a hozzáad tetszőleges méretben még környezetet, ezen van mit fejleszteni, még jellemzőek rá az AI képgenerátorok gyerekbetegségei, elmosott, felismerhetetlen alakok, nehezen értelmezi mit lát, persze amikor képes végrehajtania feladatot - remélhetőleg hamar orvosolják majd egy frissítéssel. Addig is érdemes inkább egyszerűbb képekkel megetetni, ha nem akarunk feleslegesen perceket várni.

A "törlés" funkció, amely lehetővé teszi számunkra, hogy eltávolítsunk egy általunk kiválasztott objektumot a képről, rendkívül megbízhatóan működik. Igaz, hogy némi türelem szükséges hozzá, de néha előfordulhat, hogy egy-egy kép akadályt gördít a folyamat elé. Az "égbolt" opció pedig nem meglepő módon lehetővé teszi számunkra, hogy a képünkön található égboltot egy általunk kiválasztott verzióra cseréljük. Gyors és precíz, ráadásul a kép többi részletét is összhangba hozza az új háttérrel. Az Android platformra érkező Gemini és Circle to Search funkciók a felhasználói élmény szempontjából igazi élvezetet nyújtanak, hiszen kényelmesebbé teszik a képszerkesztést.

Összegezve, ahogy már többször elhangzott, egy ár-érték arányában és kategóriájában jó készülékről van szó, nyilván vannak hibái, de a gyártó célja az volt, hogy eljuttassa a legjobb/újabb funkciókat azokhoz a vásárlókhoz is, akik nem hajlandóak többet kiadni egy telefonért, ami sikerült is. Egy viszonylag strapabíró, jól felszerelt eszköz, amiben így is annyi funkció és erő van, amit egy sima felhasználó nem fog teljesen kiaknázni.

Related posts