A gárdonyi lakosok és a Greenpeace jogi lépéseket tesznek a Mol ellen az olajszivárgás következményeként.


Céljuk, hogy az olajtársaság valóban hatékony lépéseket tegyen az általa szennyezett terület megtisztítása érdekében.

Még mindig nem világos, hogy a gárdonyi olajkatasztrófa következtében a MOL teljes egészében helyreállítja-e az általa szennyezett területet. E kérdés tisztázása érdekében helyi lakosok és a Greenpeace Magyarország közösen pert indítottak, számolt be róla pénteken a Greenpeace.

A környezetvédelmi szervezet és tizenkét magánszemély a EMLA Környezeti Management és Jog Egyesület közreműködésével bírósághoz fordult, miután a Fejér Vármegyei Kormányhivatal júniusban egy olyan döntést hozott, amelyben jóváhagyta a MOL Nyrt. tényfeltárási záródokumentációját. Ez a határozat lehetővé tenné, hogy a MOL jelentős mértékű szennyezést hagyjon meg a gárdonyi területen, hiszen a kármentesítés után a talajban elérendő célértékek helyenként akár 57-szer, de egyes esetekben akár 342-szer is meghaladják a jogszabályok által már szennyezettnek minősített anyagok határértékeit.

A MOL újabb kármentesítési célértékek bevezetését ígérte a jövőben, azonban jelenleg nincs olyan határozat, amely kötelezné őket erre. A lakosok és a Greenpeace ezért peres eljárást indítottak, hogy a bíróság felülvizsgálja a Kormányhivatal döntésének jogszerűségét, és szigorúbb kármentesítési célokat állapítson meg.

2024 őszén, Gárdony közelében, súlyos incidens történt, amikor a MOL vezetéke, amely Pécs és Százhalombatta között szállította az üzemanyagot, meghibásodott. Ezt követően, mintegy 40 nap leforgása alatt, közel 500 köbméter gázolaj szivárgott a talajba, miközben a MOL hivatalosan csupán 10 köbméter szivárgást ismert el. A vállalat szerint a szivárgás forrásának feltárása érdekében szükséges volt, hogy a sérült vezetéket továbbra is üzemeltessék, ám ezt a megközelítést a Greenpeace által felkért nemzetközi olajipari szakértő határozottan megkérdőjelezte. A MOL egy levelezésben elismerte, hogy a szennyezés jelentős része – összesen 287 ezer liter a 487 ezerből – a szivárgó cső újranyitásának és a szivárgás keresésének időszakában került a környezetbe.

A Greenpeace Magyarország arra kéri a MOL-t és a hatóságokat, hogy:

A tavalyi gázolaj-szennyezés következtében a szennyező anyag 15-17 méter mélyen a talajban rekedt. A Mol most egy föld alatti védőfalat épít, hogy megakadályozza a szennyeződés további terjedését. A vállalatnak ez a projekt körülbelül 500 millió forintba kerül, és a teljes kármentesítés költsége akár a milliárdos nagyságrendet is elérheti. Az építkezés április végén vette kezdetét, és az előzetes tájékoztatás szerint körülbelül egy hónapig tart, de az előkészítő munkákkal és a helyreállítással együtt összesen körülbelül két és fél hónapot vesz igénybe. A fal kiépítése után a Mol ígérete szerint teljes körű helyreállítást és kártalanítást fog végezni. Ezzel kapcsolatban azonban a Greenpeace és a helyi közösség bizalmatlanul tekint a cég ígéreteire.

Related posts