Megdöbbentően magasak az új építésű lakások árai – mindeközben rengeteg ingatlan hever kihasználatlanul.


Kőszeg városa a gyönyörű Vas megyében található. Íme hat érdekes kérdés a magyar földrajz témaköréből, amelyekre érdemes tudni a válaszokat: 1. Melyik a legnagyobb magyar folyó, és hol találkozik a Duna és a Tisza? 2. Melyik város a fővárosa Magyarországnak, és milyen történelmi jelentőséggel bír? 3. Hol található a Balaton, és miért nevezik a "magyar tengernek"? 4. Milyen hegyvidékek találhatók Magyarország területén, és melyik a legmagasabb csúcs? 5. Melyik megyében fekszik Szeged, és mi a város híres nevezetessége? 6. Melyik a legnagyobb magyar sziget, és milyen természeti értékekkel rendelkezik? Ezek a kérdések segítenek jobban megérteni Magyarország földrajzi jellegzetességeit és kulturális örökségét!

A lakhatási válság egyre több ember számára érzékelhető, az ingatlanok árai lassan megfizethetetlenek. Mindeközben az országban nagyon sok üresen álló lakás van, a kérdés már csak az, lehet-e enyhíteni az ingatlanpiacon kialakult helyzetet ezeknek az ingatlanoknak a bevonásával.

Az ingatlanpiac jelenlegi lakhatási válsága komoly kihívások elé állítja azokat, akik most szeretnék megvalósítani álmaik otthonát. Míg az ingatlanárak szinte megfizethetetlenné váltak, az ország területén számos lakás áll üresen - számol be róla az Index.

Az ingatlanpiac jelenlegi helyzete sokak számára már-már elérhetetlenné teszi a lakásvásárlást. Európában sajnos élen járunk a lakásárak drámai emelkedésében. Ráadásul az üresen álló ingatlanok száma is aggasztóan magas nálunk, csak Japán és Ciprus előz meg minket ezen a listán.

A KSH adatai szerint több mint félmillió üres lakás van az országban, ami azt jelenti, hogy minden 6-7. ingatlan üresen áll. Ezek a számok megdöbbentőek, különösen annak fényében, hogy a lakáspiaci válság sokak számára érzékelhető, ma már a fiatalok többsége csak akkor tud saját lakáshoz jutni, ha igénybe vesz valamilyen állami támogatást.

A számadatokat némileg árnyalja, hogy az üres lakások kategóriájába nem csupán a valóban üres ingatlanok tartoznak. Ide sorolják azokat is, amelyek időszakosan vagy másodlagosan vannak használatban, mint például a rendelők vagy irodák működésére szolgáló helyiségek. Ennek ellenére a becslések szerint még mindig körülbelül ötszázezer lakás van, amelyet teljesen kihasználatlannak lehet tekinteni.

A fővárosban található a legtöbb üres ingatlan, míg Budapest agglomerációjában ezzel ellentétben a legkevesebb áll üresen. A főváros után azok a települések dominálnak, amelyek turisztikailag vonzó helyszíneknek számítanak, például a Balaton környéke, illetve azok a vidéki területek, ahonnan többen is elvándorolnak.

A Balla Ingatlan szakértője rámutatott, hogy a kihasználatlan ingatlanok egy része csupán statisztikai értelemben számít üresnek, hiszen ide sorolhatók azok az ingatlanok is, amelyeket a tulajdonosaik illegálisan bocsátanak ki bérletre. Az üresen álló lakások integrálása az otthonteremtési folyamatba valószínűleg előnyös hatással lenne a lakhatási válság enyhítésére. Jelenleg ugyanakkor, bár új építésű lakások is megjelentek a piacon, azok ára olyan magasan áll, hogy nem segítik elő az ingatlanok megfizethetőségét. Az újonnan épített lakások költségei miatt az alacsonyabb jövedelmű bérlők számára nem nyújtanak megfelelő alternatívát.

Az üresen álló lakások gyakran komoly felújításra szorulnak, ami újabb kihívásokat teremt. Csak akkor éri meg ezeket a lakásokat helyreállítani, ha egy társasház keretein belül több ilyen ingatlan is található, nem pedig szétszórtan egy településen. Az otthonteremtés elősegítése során figyelembe kell venni a helyszínt is; azokban a térségekben, ahonnan a lakosság elvándorol, nincs értelme az ingatlanok felújításának.

Az Otthon Centrum szakértőinek elemzése alapján Magyarországon egyre nagyobb mértékben tekintik az ingatlanokat befektetési lehetőségként. Különösen a magasabb értékű ingatlanok esetében a tulajdonosok gyakran tartózkodnak a bérbeadástól. Ezen kívül sok örökölt lakás is üresen marad, mivel a tulajdonosok aggódnak a bérbeadás kockázatai miatt.

Az üres lakások nagy része olyan műszaki állapotban van, hogy csak felújítással válna használhatóvá, méghozzá 8-10 milliós költséget kellene rákölteni. Ez már az az összeg, amit sok tulajdonos nem tud vagy nem akar kifizetni, inkább hagyja a lakást üresen.

A szakértők véleménye szerint a lakásügynökségi modell lehet a kulcs a problémák megoldására. E rendszer keretében, gyakran az önkormányzatokkal együttműködve, ezek az intézmények átvállalják a bérbeadással kapcsolatos adminisztratív terheket és költségeket. A fenntarthatóság azonban csak akkor biztosítható, ha az ingatlanok korszerűsítve és megfelelően intézményesítve kerülnek a piacra.

A végső cél az ingatlanárak konszolidációja, melyre jelenleg az állam támogatásokat vezetett be. Azonban az új lakások építési költségei olyan magasak, hogy az a munkaerőhiánnyal együtt lehetetlenné teszi az olcsó és így többek számára elérhető lakások építését.

Related posts