Feltűnő áremelkedés várható a magyar dohányboltokban: az EU új javaslata alapján ennyivel növelnék a cigaretták árát – Pénzcentrum.


Az Európai Bizottság komoly adóemelést kíván bevezetni a dohánytermékekre, miután 15 tagállam képviselői új intézkedések bevezetését követelték a cigaretták értékesítése ellen – számolt be róla az Euractiv.

A Bizottság forrásaiból származó információk alapján a jelenlegi dohányadózási szabályozások "már nem szolgálják a megfelelő célt". Ennek következtében az uniós végrehajtó szerv a Dohányjövedéki Adó Irányelv (TED) módosításának lehetőségét vizsgálja. A tervezett felülvizsgálat kiterjed az alternatív dohánytermékekre is, azonban a módosítás végrehajtásához a tagállamok egyöntetű támogatására van szükség.

Az Euractiv birtokába került belső hatásvizsgálati dokumentum alapján a Bizottság javaslata szerint drasztikus, 139%-os emelést tervez a cigaretta adóján, amely így a jelenlegi 90 euró/1000 egység helyett 215 euróra nőne. A cigarettadohány esetében a helyzet még súlyosabb: itt egy 258%-os emelés várható, amely 60 euró/kg-ról 215 euró/kg-ra ugrana.

A gyakorlatban az adóemelés hatása nem lenne azonos minden tagállamban, mivel figyelembe veszik a vásárlóerő-indexet. Az Euractiv számításai szerint például Luxemburgban egy doboz cigaretta ára 60%-kal (3,5 euróval) emelkedne, míg az alacsonyabb vásárlóerejű országokban, mint Görögországban 50%-kal (2 euróval), Bulgáriában pedig 80%-kal (2,60 euróval) nőne.

A szivarok és szivarkák esetében 1090%-os emelést javasolnak, 12 euró/1000 egységről vagy kg-ról 143 euró/1000 egységre vagy kg-ra. A vízipipadohányra alacsonyabb, 107 euró/kg adót terveznek, míg a nikotintasakokra 143 euró/kg-ot.

Az elektronikus cigaretták adóztatása a nikotintartalom függvényében történne: a 15 mg/ml-nél magasabb nikotintartalmú e-cigarettákra 0,36 euró/ml, míg az alacsonyabb tartalmúakra 0,12 euró/ml adót vetnének ki. A hevített dohánytermékek esetében egy mérsékeltebb adózási megoldást javasolnak, amely 108 euró/1000 egység vagy 155 euró/kg lenne, ami a hagyományos cigarettákra kivetett adó felének felel meg.

Olaszország, Görögország és Románia már hivatalosan is felkérte a Bizottságot, hogy ne egységesen kezelje az alternatív termékeket, mint például a hevített dohányt, a hagyományos cigarettákhoz hasonlóan.

A dokumentum szerint a javasolt adók foglalkoztatásra gyakorolt hatása "marginális lenne, és néhány tagállamra koncentrálódna". A világszerte termesztett dohány kevesebb mint 4%-a származik az EU-ból, és az uniós dohánytermesztők száma 2024-ben körülbelül 14 500-15 000-re becsülhető, ami 2010 óta csökkenő tendenciát mutat, amikor még 60 000 dohánytermesztő volt az EU-ban.

A dohánytermesztés középpontjában három ország áll: Bulgária, Görögország és Lengyelország. Bulgáriában mintegy 6200 dohánytermelő található, míg Görögországban 4600, Lengyelországban pedig 3500. A dokumentum hangsúlyozza, hogy Bulgária különösen érzékeny a dohánytermelők viszonylag magas számának következményeire. Ezen kívül a gyártás főként Németországra összpontosul.

A dohányadózás kérdése komoly politikai vitákat generál az Európai Unió tagállamai között. Franciaország és Hollandia, mint élenjáró országok, már jelentős adóemeléseket vezettek be, és most az irányelv mielőbbi felülvizsgálatát követelik. Szerintük az adók emelése kulcsfontosságú eszköz a dohányzás visszaszorításában, amely évente körülbelül 700 000 uniós állampolgár életét követeli. Az adóztatás melletti érvek hangsúlyozzák, hogy a legszigorúbb intézkedések segíthetnek csökkenteni a dohányfogyasztást és ezzel együtt a kapcsolódó egészségügyi problémák számát is.

Más országok, amelyek alacsonyan tartották az adókat, nem akarnak felülvizsgálatot, mondván, hogy ez súlyosbítaná az inflációt, fekete piacokat hozna létre és költségvetési hiányokat okozna, példaként említve Franciaországot és Hollandiát.

Related posts