Búcsú Dr. Péter Mihály professzortól Szeretett professzorunk, Dr. Péter Mihály, akinek tudása és bölcsessége generációkat formált, most búcsúzunk tőle. Az ő munkássága nem csupán tudományos eredményekben, hanem a tanítványai életében is nyomot hagyott. A


Hosszú és tartalmas életének 96. évében, a lelki és szellemi örökség tudatával búcsúzott el tőlünk dr. Péter Mihály, kiemelkedő egyetemi tanár és mikrobiológus. Ő volt a marosvásárhelyi orvosképzés meghatározó alakja, akinek munkássága nemcsak a tudomány, hanem az egyetem történetének is jelentős mérföldköveit képezi. Életpárjával együtt olyan alapvető orvostörténeti művek szerzője, amelyek a múltat több évtizedes, sőt, akár évszázados távlatban is képesek bemutatni, és ezzel hozzájárulnak ahhoz, hogy a jövő generációi ne feledkezzenek meg róluk, legyenek azok hálásak vagy akár hálátlanok. Az ő életpályája példaértékű számunkra, hiszen nem csupán tudományos munkásságával, hanem az orvostudomány iránti elkötelezettségével is maradandó nyomot hagyott.

Péter Mihály Heinrich 1929. május 11-én látta meg a napvilágot Sóváradon. Tanulmányait Vajdaszentiványon, majd Szászrégenben végezte, végül a marosvásárhelyi Római Katolikus Főgimnáziumban érettségizett 1948-ban. A marosvásárhelyi orvosegyetemen érdemoklevéllel zárta tanulmányait, ezt követően pedig két évig körorvosként dolgozott Bögözben és Mezőcsáváson, mielőtt visszatért volna alma materéhez. Több mint négy évtizeden át tanított a MOGYI - MOGYE Mikrobiológiai Tanszékén, ahol éveken keresztül tanszékvezető professzorként tevékenykedett. Kutatási érdeklődése széles spektrumot ölelt fel, beleértve a bakteriológia, vírustan, mikológia és orvostörténelem különböző területeit. Feleségével közösen végzett orvostörténeti kutatásai különösen jelentősek voltak, hiszen a marosvásárhelyi magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés, az erdélyi fogorvoslás története, valamint az Erdélyi Múzeum-Egyesület Orvostudományi Szakosztályának múltja is a fókuszába került. A Genersich-emlékkönyv társszerkesztőjeként, valamint számos fontos kiadvány és fejezet szerzőjeként (például a „Hivatás és tudomány” és „Fejezetek az erdélyi magyar orvostudomány történetéből: kutatások 1945-1990 között” című munkákban) maradandó nyomot hagyott a tudományos életben. A kilencvenes évek elején újjáalakult Erdélyi Múzeum-Egyesület egyik országos alelnökeként és a Magyar Tudományos Akadémia külső tagjaként is tevékenykedett. Érdemei elismeréseként megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjét, és Marosvásárhely díszpolgárává választották, emellett számos más díjat és elismerést is kapott pályafutása során.

Dr. Péter Mihály egyetemi tanár vitathatatlan érdemeivel, teljessé vált életpályájával hozzájárult a marosvásárhelyi orvosképzés kibontakozásához. Következetes kiállásáért súlyos atrocitások érték 1990-ben, így - amiről kevésbé beszélünk - ő maga is a fekete március áldozata lett. Szakmai és oktatói tevékenységén túli közösségi feladatvállalásáért is illesse hát tisztelet! És nem feledjük követendő emberi tartását, méltóságát, orvosi példamutatását, apáskodását, nyílt és őszinte véleménynyilvánítását, rendszeres koncertlátogatásait, a barna öltönyt és nyakkendőt!

Dr. Péter Mihály professzor távozásával a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Intézet (később egyetem) történetének egy jelentős fejezete zárul le. Ezzel egy új korszak veszi kezdetét a marosvásárhelyi orvosképzésben, ahol a hagyományos szellemiség képviselőinek száma folyamatosan csökken. A 2025-ben nyolcvanéves intézmény életében talán elérkezik az idő, hogy újraéledjen a MOGYE szellemisége, egy kiváló tanári közösség és jól bevált módszerek révén. Bízunk benne, hogy a jövőben a tudományos hagyományok és az innováció találkozásával új magasságokba emelkedhet az intézmény.

Az Óesztendő utolsó napján búcsúzunk el a földi élettől, és a szellemi örökkévalóság felé indulunk dr. Péter Mihály mellett. Vajon ez a pillanat annak a jele, hogy az utolsó marosvásárhelyi orvosprofesszorok közé tartozó, a régi rendszer értékeinek és hagyományainak megtestesítője távozik, vagy inkább egy új kezdet felé irányuló bizalom jelképe? Munkatársai, tanítványai, barátai, a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem közössége, valamint az Erdélyi Múzeum-Egyesület Orvostudományi Szakosztályának tagjai mély fájdalmukat fejezik ki a gyászoló család felé, egyben köszönetet mondanak a gazdag és példaértékű életért, amelyet dr. Péter Mihály élt. Emléke örökké élni fog!

Related posts