Innovatív laboratóriumok a Műszaki Karon: Csúcstechnológiai lehetőségek az oktatás és kutatás szolgálatában.

Hétfőn ünnepélyes keretek között három új, világszínvonalú berendezésekkel ellátott laboratóriumot adtak át a Debreceni Egyetem Műszaki Karán. Az Ótemető utcai campus legújabb épületszárnyában kialakított modern létesítményekhez állami, egyetemi és céges támogatások révén közel 600 millió forintot fordítottak, lehetővé téve a legkorszerűbb eszközök használatát.
A Debreceni Egyetem (DE) Műszaki Karán újabb izgalmas fejlesztés valósult meg. Néhány hete egy innovatív géptervező terem nyitotta meg kapuit, melyet egy helyi vállalkozás támogatott. Ezt követően ünnepélyes keretek között átadták a kar legújabb épületszárnyát is, amely a Virág utcában található. Április 7-én, hétfőn pedig három modern laboratóriumot avattak fel, amelyek az Emerson/NI, a Rohde & Schwarz és a Festo cégekkel való együttműködés keretében jöttek létre. Ezek a létesítmények új lehetőségeket teremtenek a hallgatók és kutatók számára, elősegítve a gyakorlati tudás megszerzését és a technológiai innovációt.
Az ünnepség során az egyetem kancellárja kiemelte, hogy a Műszaki Kar közössége készen áll a Debrecen újraiparosodásával járó kihívásokra. Az intézmény mögött olyan cégek állnak, amelyek nemcsak infrastruktúrával, hanem szakmai tudással is támogatják az oktatási folyamatokat, és aktívan hozzájárulnak a tantermek korszerűsítéséhez.
Bács Zoltán kiemelte, hogy az oktatás színvonala folyamatosan fejlődik, amit jól tükröz az a tény, hogy a kar egyre kedvezőbb helyet foglal el a nemzetközi rangsorokban. Ezen kívül növekvő tendenciát mutat az itt készített tudományos publikációk száma is.
- Az idő igazolta a város és az egyetem vezetése által korábban megfogalmazott stratégiai tervek helyességét, amelyek a debreceni ipar és az oktatás fejlesztésére irányultak. Nagyon köszönöm a vállalatoknak az együttműködést és azt ígérhetem, hogy együtt megyünk tovább előre - fogalmazott a kancellár.
Husi Géza dékán emlékeztette a megjelenteket, hogy a debreceni Műszaki Kar idén ünnepli fennállásának 60. évfordulóját. Úgy értékelt: a legsikeresebb időszak az ezredforduló után akkor kezdődött, amikor megalakult a Debreceni Egyetem, ami egybeesett azzal a városi döntéssel, hogy Debrecent újraiparosítják.
- Sikerült megragadni a lehetőséget, a korábbi kétezres hallgatói létszámunk mára 3200-ra emelkedett, akiknek az egyharmada külföldi. Jelenleg 7 alap- és 12 mesterképzés érhető el karunkon. Sikereinkhez nagyban hozzájárulnak azok a cégek, amelyek támogatnak minket - ismertette Husi Géza.
A kari vezető felhívta a figyelmet, hogy a szóban forgó három labor már 15 éve működik az intézményben, de most az állam, az egyetem és a cégek által biztosított támogatásoknak köszönhetően új helyre költöztek és világszínvonalú berendezésekkel szerelték fel őket. Összesen 2500 hallgató használja majd a most kialakított létesítményeket.
- Debrecen ma az ország gazdasági motorja. Tíz éve vettünk új gazdaságpolitikai irányt, melynek köszönhetően több mint 12 milliárd eurónyi működőtőke érkezett a városba és 21 ezer új munkahelyet teremtettünk. A Debreceni Egyetem Műszaki Kara lépést tudott tartani ezzel az átalakulással, így fényes jövő áll előtte - hangsúlyozta az átadóünnepségen Barcsa Lajos alpolgármester.
Barcsa Lajos hangsúlyozta, hogy a befektetők jelentős számban választották Debrecent, mivel az oktatási rendszer alapjai kivételesen erősek, különösen az egyetem Műszaki Karának jelentős szerepe miatt. A cégeknek arra is garanciát adott, hogy a laboratóriumok fejlesztésére fordított tőke biztosan megtérülő befektetésnek számít majd.
Az Emerson/NI ügyvezető igazgatója a rendezvényen kiemelte, hogy a vállalat már 24 éve tevékenykedik Debrecenben, és hangsúlyozta, hogy a folyamatos növekedésük egyik legfontosabb tényezője az egyetemmel való szoros együttműködés.
- Számunkra a Debreceni Egyetem az oktatás terén a legmegbízhatóbb partner. Ezzel a laborátadóval kézzelfoghatóan is szeretnénk megmutatni, mennyire értékes számunkra ez a kapcsolat. Befektetéseink itt olyan környezetbe kerülnek, ahol a kiemelkedő tehetségek várják a lehetőségeket - nyilatkozta Hosszu Róbert.
A Rohde & Schwarz ügyvezető igazgatója felidézte, hogy több mint tíz éve támogatják a Műszaki Kar Mechatronika Tanszékén folyó oktatást.
- Olyan csúcstechnológiát hoztunk most a Debreceni Egyetemre, amely egyetlen más hazai felsőoktatási intézményben sincs. Azért döntöttünk így, mert itt töretlen a fejlődés, azt látjuk, folyamatosan halad előre az egyetem, olyan dinamika tapasztalható, ami máshol nincs - jelentette ki Herczeg Zoltán.
Az ipari automatizálás területén elismert Festo Magyarország ügyvezető igazgatója a legutóbbi laborátadó esemény során megosztotta, hogy a vállalat nemrégiben támogatta a Műszaki Kar egyik diákját, aki kiemelkedő teljesítménnyel képviselte hazánkat a World Skills - Euro Skills szakmai versenyén.
- Legfrissebb üzleti stratégiánk középpontjában az innováció és a digitalizáció áll. Az újonnan megnyíló laborban az ipari 4.0 megoldások is szerepet kapnak, amelyeket a gyáregységeink mindennapi működésében is alkalmazunk - emelte ki Szövényi-Lux Márton.
Az Emerson | NI Labor Laboratórium, amely az európai szabványoknak megfelelő felszereltséggel bír, lehetőséget biztosít a Beágyazott Rendszerek és Méréstechnika területén érdeklődő hallgatók számára. A 125 négyzetméteres térben található 15 munkaállomásból 10 a BSc szintű képzést szolgálja, míg 5 a legmodernebb MSc szintű oktatásra is alkalmas, így a legújabb technológiák megismerésére is lehetőség van. Félévente közel 300 hallgató, akik magyar és idegen nyelven tanulnak, fejlesztheti itt tudását, és egyszerre akár 30-an is végezhetnek méréseket, így dinamikus és inspiráló környezetben bővíthetik ismereteiket.
Az Elektrotechnika és Elektronika Rohde & Schwarz Laboratórium a legújabb technológiai vívmányokkal van felszerelve, lehetővé téve a hallgatók és kutatók számára, hogy alaposabb ismereteket nyerjenek az elektromos és elektronikus rendszerek működéséről. A 125 négyzetméteres teremben 10 alapfokú, BSc szintű, valamint 5 mesterképzéses, MSc szintű mérőrendszer található, emellett 5 rádiófrekvenciás (RF) mérőrendszer is helyet kapott. A laboratórium kizárólag a Rohde & Schwarz kiemelkedő minőségű termékeivel van berendezve, amely hozzájárult ahhoz, hogy elnyerje a referencialaboratórium státuszt.
A folyamatautomatizálásra optimalizált Festo-Rexroth laboratórium célja, hogy lefedje a pneumatika, hidraulika, elektro-pneumatika és elektro-hidraulika oktatás modern mérnöki kihívásait. A 101 négyzetméteres létesítmény lehetőséget nyújt korszerű automatizálási folyamatok tervezésére, megvalósítására és a kompetenciák elsajátítására.
A három labor berendezéseinek összértéke megközelíti a 600 millió forintot, mely jelentős részben a három cég adománya.