DELMAGYAR - Az állami forrásokkal való visszaélések újabb példája került napvilágra: kiderült, hogy egyes orvosok ortopéd cipők értékesítésével csaltak. Részletek derültek ki a módszereik működéséről és arról, hogyan tudták kihasználni a rendszert a saját

A cipős ügyként elhíresült költségvetési csalás nyomozása során a hajdú-bihari nyomozók egy meglepő felfedezésre jutottak: 20 ortopéd orvos, akik végtag-amputáción átesett betegeiket egy békéscsabai protézisgyártó céghez irányították, pénzjutalomban részesültek ezért a tevékenységükért.
A cipős ügy kapcsán 2022-ben napvilágra került, hogy büntetőeljárás indult a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) által jogellenesen visszaigényelt állami támogatások ügyében. A gyógyászati segédeszközökkel kapcsolatos költségvetési csalás ügye fokozatosan országos méreteket öltött, és több vármegyében is nyomozások indultak a feltételezett visszaélések tisztázása érdekében.
A cipős ügy egy olyan érdekes és sokrétű történet, amely a társadalmi igazságosságról és a fogyasztói felelősségről szól. A téma középpontjában a cipők gyártásának és forgalmazásának etikai vonatkozásai állnak, különös figyelmet fordítva a munkakörülményekre és a környezeti hatásokra. Az emberek gyakran nem is sejtik, hogy egy-egy cipő, amit megvásárolnak, milyen hosszú és bonyolult úton jut el hozzájuk, és milyen következményekkel járhat ez a gyártási folyamat. A cipők mögött rejlő történetek feltárása rávilágít arra, hogy a fogyasztói döntéseink nem csupán egyéni választások, hanem globális hatással bírnak. A cipős ügy tehát nem csupán egy egyszerű vásárlást vagy a legújabb divatot jelenti, hanem a tudatosság növelését is, hogy felelős döntéseket hozzunk a mindennapi életünk során.
A hírek szerint a bűnszervezet tagjaként tevékenykedő orvosok, függetlenül pácienseik egészségi állapotától, olyan gyógyászati segédeszközöket írtak fel, amelyeket a valóságban nem igényeltek. Ez a gyakorlat súlyosan érinti a rendszert, hiszen sokan olyan termékekhez jutottak, amelyekre valójában nem volt szükségük.
Mindannyiunknak megvolt a saját feladata és hozzájárulása.
Az orvosok a vényeket olyan emberek nevében írták fel, akiknek fogalmuk sem volt erről. A beteglistákat általában különböző szociális intézményekből és idősek otthonaiból szerezték be, amelyeket a cégek munkatársai juttattak el hozzájuk. Az ortopéd orvosok ezután, alapos vizsgálat nélkül, felírták a recepteket, amelyek különféle gyógyászati segédeszközöket tartalmaztak. A cégek ugyan legyártották ezeket a termékeket, de gyakran nem feleltek meg a megfelelő minőségi követelményeknek. A vények benyújtásával pedig az állami támogatások visszaigénylésére törekedtek a NEAK-tól.
A közleményben említést nyer, hogy a nyomozás előrehaladtával egy másik vesztegetési ügycsoport is a hatóságok látókörébe került. A gyanú szerint egy békéscsabai vállalkozáshoz Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegye ortopéd orvosai olyan betegeket irányítottak, akik korábban végtag-amputáción estek át. Az orvosoknak azért kellett a pácienseiket a céghez küldeniük, mert a kft. területi vezetői pénzben részesítették őket a közvetítésért.
A legfrissebb információk szerint egy orvos gyanúja merült fel, aki állítólag 68 beteget irányított egy céghez. A vesztegetési ügy kapcsán a nyomozók eddig húsz orvost és két munkatársat hallgattak ki gyanúsítottként.