Egy vadonatúj fordulatot vehet a történelem, amikor egy 50 évvel ezelőtt elindított szovjet űrszonda váratlanul visszatér a Földre. Az irányíthatatlan jármű útja során bármelyik pillanatban rázuhanhat a fővárosra, Budapest gyönyörű utcáira. Az esemény kül

A szovjet ipar csodája olyan robusztus felépítéssel bír, hogy a légkörbe való belépéskor megőrzi épségét, elkerülve az elhamvadást.
Furcsa dolgok keringenek mostanában a Föld körül, például egy 53 éve úton lévő, elfeledett szovjet űrszonda, amely a NASA szerint akár már jövő héten visszatérhet a Föld légkörébe. És bár a legtöbb hasonló objektum nyomtalanul elég a magaslégkörben, a Koszmosz-482 nevű űreszköz annyira masszív, hogy simán túlélheti a belépést, és akár Budapestet is eltalálhatja.
Az eredeti cél a Vénusz felszínének elérése volt, csakhogy a rakéta hajtóműve idő előtt leállt, így a szonda soha nem tudta elhagyni a Föld körüli pályát. Azóta - vagyis 53 éve - a fejünk felett kering, és most eljött az idő, hogy visszatérjen.
A NASA előrejelzése szerint
A potenciális becsapódási zóna pedig elképesztően tág: az 52° északi és a 52° déli szélességi körök között húzódik, ami azt jelenti, hogy
És hogy mi történne, ha a szonda pont Budapestre zuhanna? Shubham Kulkarni, az Oxfordi Egyetem Fizika Tanszékének kutatója kifejezetten a legrosszabb forgatókönyvet modellezte.
Kulkarni megállapítása szerint a TU Delft holland egyetem kutatói, Marco Langbroek és Dominic Dirkx, alaposan elemezték a kérdést, és arra a következtetésre jutottak, hogy a becsapódási sebesség körülbelül 250 km/h-ra tehető. A fizikus szavaival élve:
A kutató kiemelte, hogy "Amennyiben egy kisautóra vagy egy furgonra hullana, valószínűleg azonnal megsemmisítené azt. Ha egy ház tetejére érkezne, valószínű, hogy egy szoba teljesen összeomlana, de az összhatás még így is viszonylag mérsékelt maradna" - tette hozzá a szakértő.
Kulkarni azonban nyugtatni próbált mindenkit: "Nem kell pánikba esni, ez a legrosszabb forgatókönyv."
„És még ebben a helyzetben is – mondta – a kár csupán helyi jellegű lenne.”
"A legnagyobb esély az, hogy a világ valamelyik városának egén egy fényes tűzgömb száguld el, aztán a szonda belecsapódik a vízbe vagy lakatlan területre" - mondta Kulkarni.
Miért vagyok ennyire magabiztos ebben a kérdésben? Azért, mert a Föld felszínének 71%-át víz borítja, és a múltbéli visszatérések tapasztalatai szerint az ilyen típusú objektumok szinte mindig az óceán mélyén landolnak.
Bár a Koszmosz-482 meglehetősen ellenálló ahhoz, hogy épségben átvészelje a légkörbe való belépést, Kulkarni véleménye szerint nem elképzelhetetlen, hogy a magas hőmérséklet és a súrlódás következtében végül darabokra törik.
Az viszont biztos, hogy egy elfelejtett, hidegháborús űrszonda miatt most néhány napig kicsit többen fogjuk nézni az eget.