Elegük van a Fideszben Nagy Mártonból? - A miniszter gazdasági lépései komolyan veszélyeztetik a párt jövőjét?


A Fidesz vezetősége a külvilág felé nyugodt és magabiztos képet sugall, azonban a háttérben egyre inkább felerősödnek a belső ellentétek és feszültségek.

Dull Szabolcs legújabb elemzésében öt olyan kiemelkedő tényezőt emelt ki, amelyek véleménye szerint páratlanok a NER másfél évtizedes múltjában. Ezen pontok iránt a párton belül is egyre többekben fogalmazódik meg aggodalom.

A legújabb Medián-felmérés adatai alapján a Tisza Párt már 15 százalékponttal megelőzi a Fideszt a biztos pártválasztók között, miközben a teljes népesség körében is 10 pontos előnnyel bír. Ez a számadat körülbelül 700-800 ezer többletszavazót jelent. Még a legelkötelezettebb fideszes támogatók is kénytelenek elismerni, hogy ilyen mértékű eltérésre, valamint a saját táboruk apátiájára korábban nem volt példa. Bár lehetséges, hogy néhány kormánypárti szavazó nem osztja meg véleményét a kutatók előtt, a tendencia így is aggasztó.

A gazdasági helyzet továbbra sem nyugtalanítja a kormányzatot. A miniszterelnök az év elején még „kiváló évről” és a középosztály megerősödéséről álmodozott, azonban a makrogazdasági adatok – a GDP és az infláció alakulása – ennek éppen az ellentétét mutatják. A gazdasági fellendülés, amelyet 2025-re ígértek, egyelőre elmarad, az uniós források továbbra is szűkösen érkeznek, míg az amerikai befektetők csodájára egyelőre hiába várunk.

Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter kormányon belüli megítélése egyre inkább romlik. Dull információi szerint a Fideszen belül is egyre többen kételkednek abban, hogy a miniszter valóban a legmegfelelőbb személy a posztjára. Orbán Viktor május végén a Kossuth rádióban próbálta megvédeni őt, kijelentve: "nem politikusra van szükségem, hanem szakemberre". Ez azonban inkább azt sugallja, hogy a miniszter iránti kritikák nem alaptalanok.

Egy másik nehézség, hogy az EU-s támogatások folyamatosan érkeznek, míg Donald Trump, az eddigi információim alapján, nem tudja teljesíteni a kormány által várt plusz források és amerikai befektetések biztosítását Magyarország számára.

Dull Szabolcs információi szerint a kormánypárton belül is egyre nagyobb aggodalommal és egyre kevesebb hittel nézik a miniszter ténykedését és, néhányan abban is reménykednek, hogy Orbán küldjön valamilyen erősebb jelzést Nagy felé, hogy változtatnia kell.

A Medián legfrissebb adatai alapján a kormánypárt támogatottsága a falvakban és községekben mindössze egy százalékpontos különbséggel, 33-32 arányban áll a Tisza Párt mögött. Ez a szám meglepő, hiszen ezek a területek évtizedeken át a Fidesz legstabilabb bázisainak számítottak. Tavaly az EP-választások során a kormánypárt még több mint kétszer annyi szavazatot szerzett, mint a Tisza Párt. A vidéki támogatottság csökkenése politikai földrengést sejtet a jövőre nézve.

Szokatlan fejlemény zajlik a Fidesz háza táján: a párt vezetői nyilvánosan üzengetnek egymásnak. Lázár János a párt körül "kullancsokként" élősködőkről beszélt, ami utalás lehet a luxus életmódot folytató elit tagjaira, mint például Mészáros Lőrincre. Ezzel párhuzamosan Navracsics Tibor egy podcastban megjegyezte: "a Ferrari és a vadászkastély árt a Fidesznek", ami szintén célzott üzenet lehet Tiborcz István és esetleg Lázár János felé. A belső feszültségek és a nyílt kritikák új dimenziót adnak a párt belső kommunikációjának.

Vitályos Eszter, a kormány szóvivője, éles szavakkal kritizálta az önkormányzati vezetőket, akik "sírás-picsogással" próbálnak extra forrásokhoz jutni. E kijelentésre gyorsan reagált két kormánypárti nagyváros polgármestere, Debrecen és Székesfehérvár vezetője, akik határozottan megvédték magukat. Ez a nyilvános összecsapás a kormányzópárton belül eddig példátlan eseménynek számít.

Magyar Péter szerepe is zavarja a Fideszt. Bár a nyilvánosságban gyakran igyekeznek őt az ellenzék korábbi, sikertelen figuráihoz hasonlítani - Márki-Zay Pétertől Karácsony Gergelyig -, a fideszes háttérbeszélgetésekből kiderül: valójában nem tudnak vele mit kezdeni. Hiányzik az ellenszer, az érdemi stratégia, hogyan kezeljék a politikai térbe berobbanó, karizmatikus ellenfelet.

Related posts