Az illegális bevándorlók tömeges deportálása az Egyesült Államokból drámai hatással lenne számos iparágra. Az érintett szektorok, mint például a mezőgazdaság, az építőipar és a szolgáltatási szektor, komoly munkaerőhiánnyal néznének szembe, ami a termelés


Trump a Truth Social nevű közösségi platformján megerősítette, hogy az amerikai hadsereget is bevonja a deportálási folyamatokba, és nemzeti vészhelyzetet hirdetett.

A Business Insider a legújabb, a tavalyelőtti népszámlálási adatokra támaszkodva igyekszik felmérni, hogy mely iparágakat lehet leginkább érinteni a kitoloncolási terv által.

A migránsok pontos létszáma nem állapítható meg egyértelműen. Néhány becslés alapján 2018-ban körülbelül 11,4 millió engedély nélküli külföldi munkavállaló tartózkodott az Egyesült Államok területén.

Az arányuk az építőiparban a legmagasabb: a 11,38 millió foglalkoztatott több mint egyötödének, 21,5 százalékának nincs amerikai állampolgársága. A Bevándorlási Tanács szerint a ráta ennél is rosszabb: az alkalmazottak 40 százaléka külföldi, 23,3 százalékának pedig még munkavállalási engedélye sincs.

A mezőgazdasági, erdészeti, halászati és vadgazdálkodási szektorban tevékenykedő munkavállalók körében a hivatalos népszámlálási adatok alapján 15,7 százalék, azaz körülbelül 359 ezer ember nem rendelkezik amerikai útlevéllel.

Egy másik kutatás szerint az ágazatban illegálisan foglalkoztatottak száma körülbelül 300 ezer főre tehető, és ezeknek a munkavállalóknak a kétharmada a növénytermesztési szektorban tevékenykedik.

A szabadidős tevékenységek és a vendéglátás területén a nem amerikai állampolgárok aránya körülbelül 13,2 százalékra rúg.

A kisvállalkozások már most is felkészülnek a kitoloncolások várható gazdasági hatásaira. Sokan attól tartanak, hogy új nehézségekkel kell szembenézniük, amennyiben a munkavállalói vízumokkal kapcsolatos szabályok szigorodnak.

Általános aggodalomra ad okot, hogy sok termék megdrágul, ha sor kerül a tényleges tömeges kitoloncolásra

- jelentette ki a National Small Business Association alelnöke. Molly Day tapasztalatai szerint, amelyeket spanyol ajkú vállalkozókkal folytatott beszélgetései során szerzett, a latino közösségekben nem csupán pénzügyi hatásokkal számolnak.

Jelenleg annyi biztos, hogy a deportálási terv továbbra is nyitott kérdés, és még nem került véglegesen kidolgozásra.

Az ACLU, az Amerikai Polgári Jogi Unió perrel próbálja kikényszeríteni a deportálási tervvel kapcsolatos információk közzétételét.

Trump elképzeléseinek súlyosságát jól tükrözi, hogy az illegális bevándorlás kezelésére éppen azt a személyt nevezte ki, aki a bevándorlási hivatal szigorú migránspolitikájáról vált ismertté.

Tom Homant a megválasztott elnök "határok cárjának" titulálja, ezzel is hangsúlyozva a politikai szerepvállalásának jelentőségét.

A kitoloncolási folyamatban jelentős szerepet játszik az Egyesült Államok Hadserege, amely már Donald Trump első elnöki ciklusa alatt, 2018-ban és 2019-ben is aktívan védte az amerikai-mexikói határszakaszt.

A hadsereg bevonására kampányában is utalt, egyelőre azonban nem tisztázott a katonák szerepének jogi kerete - írta az ABC News.

Tom Homan a Fox Newsnak adott interjújában bejelentette, hogy ők fogják biztosítani a szárazföldi vagy légi szállítást, a szükséges infrastruktúrát, valamint akár a hírszerzési feladatokat is.

Related posts