Ezek a Trump által bevezetett vámok milyen hatással vannak a filmiparra?


A világ figyelmét megragadta Donald Trump nemrégiben bejelentett tarifái, amelyek már régóta várakozások tárgyát képezték, ám most véglegesen sokkoltak. A legmeglepőbb talán az, hogy ezek a vámok nemcsak az Egyesült Államok közvetlen szövetségeseit érintik, hanem olyan távoli helyeket is, mint a pingvinek lakta területek. Miközben a vámok listáján szerepel Ukrajna, Oroszország, amely a szankciók ellenére tavaly 3,5 milliárd dollárnyi kereskedelmet folytatott Amerikával, még mindig mentesül a korlátozások alól. Egyszerre szórakoztató és elgondolkodtató, hogy a globális kereskedelem ilyen furcsa és kiszámíthatatlan fordulatokat vehet.

Első ránézésre nem tűnik úgy, hogy a tarifák közvetlenül befolyásolnák a szolgáltatásokat, hiszen ezek főként az árukra és a kereskedelmi forgalomra vonatkoznak. Azonban ez csak a felszín, hiszen a védővámok közvetett következményei sokkal összetettebbek. Például, ha a drágulás az autóipart érinti, ami jelenleg a legnagyobb mértékben szenved a változásoktól, az nyilvánvalóan kihat a hirdetési piacra is. A magasabb árak miatt a reklámcégek is nehezebben boldogulhatnak, ami súlyos következményekkel járhat a teljes iparág számára.

- Van alternatív módja is a megvalósításnak, de ez drasztikusan, több tízmillió dollárral csökkentené a film költségvetését, ami számos ember munkáját befolyásolja. Ezzel együtt a marketingköltségek is mérséklődhetnek, ami azt eredményezheti, hogy az amerikai stúdiók kevesebb pénzt fektetnek majd a nemzetközi reklámkampányokba.

Ezzel párhuzamosan felerősödtek a félelmek, hogy a Trump-kormányzat által hirdetett protekcionizmus arra készteti - vagy kényszeríti - a nagy stúdiókat és a streaming felületeket, hogy visszalépjenek a külföldi tartalomgyártástól. Ez, ha mondjuk a Netflix kínálatából indulunk ki, nagyon komoly csapás lehet az olyan területekre, mint Dél-Korea, Törökország vagy Lengyelország, ahol évek óta rengeteg saját műsor készül.

Egyidejűleg a Los Angeles-i erdőtüzek következtében új erőre kapott a filmgyártás Hollywoodban. A Deadline tegnapi jelentése alapján egy akciócsoport máris dolgozik azon, hogy közepes költségvetésű filmeket hozzon a városba. Ez a kezdeményezés a "szabályozások és engedélyezések egyszerűsítését" tűzte ki célul, amely mellett a helyi közösség és a filmes szakma érdekeit is figyelembe veszik. Az új megoldások révén várhatóan élénkül a kreatív ipar, és a helyi gazdaság is fellendülhet.

csökkentését. Ez nem jó hír például a bevett európai forgatási helyszínek számára.

Egy másik vezető forrás egy kereskedelmi testülettől azt mondta:

Bár a vámok nem feltétlenül érintik a tartalomgyártást, ez nem zárja ki, hogy Trump nyomást gyakorol az amerikai cégekre, hogy térjenek vissza a termeléshez az Egyesült Államok területén.

A protekcionizmus új dimenziókat ölthet, különösen a helyi tartalmakra vonatkozó kötelezettségek terén, ami eddig is érzékeny téma volt. Más szavakkal, az Egyesült Államokban növelhetik a streaming platformokon kötelezően előállítandó helyi tartalmak arányát, ami valószínűleg hasonló reakciókat vált ki más országokból. Nemrégiben napvilágot látott egy Fehér Házi dokumentum, amelyben "elvárják az amerikai streaming szolgáltatásoktól, hogy támogassák a helyi produkciók finanszírozását". Ezen kívül a Motion Picture Association (MPA) rámutatott az "aránytalan befektetési követelményekre Európában", és egyre többször emlegetik, hogy vissza kívánják állítani Hollywood fénykorának dicsőségét.

Related posts