Ezzel az Excel-táblával sikerült megteremtenem a lakásom önerejét, ami jelentős anyagi megtakarítást jelentett számomra.


Elérkezett az idő, hogy új megközelítést alkalmazzak: nem az érdekelt, hogy a pénzem hova tűnik, hanem a célom az volt, hogy megelőzzem a felesleges impulzusvásárlások áradatát. Most pedig szívesen megosztom veletek ezt a módszert, ami segített nekem rendbe tenni a pénzügyi életemet.

Március elején vált tízéves valósággá az, amiről 2015-ben azt gondoltam, kizárólag néhány hétig leszek képes tartani: egy saját készítésű Excel-táblában egy évtizede napról napra vezetem a kiadásaimat. Már akkor is számos költésfigyelő alkalmazás létezett, manapság pedig még több, viszont ezek általában nem azzal a logikával készültek, amire nekem szükségem volt: nem akartam elemi szinten látni, hogy mire költök a pékségben, mennyi ment el gyógyszerre az adott hónapban, vagy mennyibe került az aznapi zöldség-gyümölcs a boltban.

A célom az volt, hogy megszabaduljak a felesleges kiadásoktól, amelyek sokszor csak impulzívan merülnek fel, és néhány ezer forintot emésztenek fel. Ezért elkezdtem egy olyan módszert kialakítani, amely motivál arra, hogy minden nap minél többet takarékoskodjak, így nemcsak a napi költségeimet csökkentem, hanem a havi megtakarításaimat is növelhetem.

Annyira sikerült összegyűjtenem a pénzt, hogy az öt és fél évnyi kitartó munkám gyümölcseként (2015 márciusától 2020 szeptemberéig) végül sikerült megtakarítanom egy hetedik kerületi, 30 négyzetméteres lakásra való önerőt, ami a koronavírus-járvány következtében kicsit alacsonyabb árakkal is párosult.

A logika a lehető legegyszerűbb: minden hónap elején összegyűjtöm, melyek azok a fix költségek, amelyekről már előre tudom, hogy muszáj kifizetnem (várható rezsi, lakáshitel-törlesztő, BKK-bérlet, fodrász, közös költség és így tovább), ezeket levonom a fizetésemből, a fennmaradó összeget pedig elosztom a hónap napjainak számával. Így megkapom azt az összeget, amit minden nap elkölthetek a már tervezetteken felül. Ha viszont nem költöm el - vagy csak egy részét -, akkor a megtakarított összeget növeli, ami számomra elképesztően motiváló, és pont ez a gondolkodás szoktatott le arról, hogy megvegyek teljesen felesleges dolgokat (tíz évvel ezelőtt jellemzően a sokadik akciós farmert kizárólag azért, mert leárazott, vagy egy huszonkettedik vázát, ami aztán a tárolóban porosodik).

Tíz év alatt számos pénzügyi forgatókönyv valósult meg az életemben, amelyeket gondosan dokumentáltam egy Excel-táblában. Ez a táblázat nem csupán a leggyakoribb helyzeteket fedi le, hanem a bonyolultabb pénzügyi kihívásokat is. Most elérkezettnek látom az időt, hogy ezt a tudást másokkal is megosszam. A cikk nem csak magát a fájlt tartalmazza,

Ez a szöveg arra is rávilágít, hogy lépésről lépésre bemutatja a kezelési folyamatot, így még a legkisebb Excel-ismeretekkel rendelkező felhasználók is könnyedén alkalmazhatják.

A mintahónapok mellett egy összegző fül is szerepel a fájlban, ahol nyomon követhetők a havi változások, növekedések, számomra ez külön inspiráló. Egy külön fülön láthatók az instrukciók: miként lehet nekiállni ennek az Excelnek a nulláról.

Az Excelnek négy füle van, ebből kettő nagyon hasonló: a havi táblából van egy üres, másolható változat, illetve egy példákkal kitöltött, e mellé került be egy lépésről lépésre útmutató, illetve a korábban már említett havi összegzőtábla.

Related posts