Furcsán hangzik, hogy kágyilló, tixó, csekmet, töszmörög? Olvasóink még különlegesebb zalai kifejezéseket gyűjtöttek össze! Fedezd fel a zalai szavak sokszínű világát a legújabb szótárunkban!


Milyen különleges kifejezéseket ismerünk, amelyek kizárólag Zalában élnek, és máshol nem igazán értenek? Ezt a kérdést tettük fel a zaol.hu közösségi oldalán, és a válaszok özöne nem késlekedett. A felhívásunk nyomán több mint ezer hozzászólás érkezett, tele olyan szavakkal, amelyek a helyiek szerint csak a mi gyönyörű vármegyénkben élnek és terjednek. Most nézzük meg, olvasóink szerint melyek azok a jellegzetes zalai kifejezések, amelyek igazán a miénk!

Ismerősnek tűnnek ezek a zalai kifejezések, mint például csekmet, töszmörög, mácsik és mésog? Olvasóink megosztották velünk ezeket, valamint számos más izgalmas szót is, amelyek talán csak a szűkebb hazánkban élők számára ismerősek. Kíváncsiak vagyunk, hogy ti melyik különleges nyelvi gyöngyszemet ismeritek még!

Természetesen! Íme egy egyedi megközelítés a Zalai szavakról: --- **Zalai Kifejezések: A Helyi Nyelv Színes Világa** A zalai táj nem csupán festői szépségével, hanem különleges nyelvi kincseivel is büszkélkedhet. Az itt élők számára ezek a szavak mindennapi életük szerves részét képezik, és gyakran csak a helyiek értik meg igazán a jelentésüket. Lássuk, melyek azok a kifejezések, amelyek a zalai dialektus egyedi ízét adják! 1. **Böngyölni** – Ez a szó a fák közötti sétálgatást jelenti, miközben az ember a természetet csodálja. 2. **Kecmeregni** – Olyan állapotot ír le, amikor valaki lustálkodik vagy éppen csak fekszik a kanapén, élvezve a pihenést. 3. **Fölnézni** – Nem csupán a tekintetünk felemelését jelenti, hanem azt is, amikor valaki tiszteletteljesen viszonyul egy másik emberhez. 4. **Csergőzni** – Ezt a szót a gyümölcsök szedésére használják, különösen, ha az a fákon való mászást is magában foglalja. Ezek a kifejezések nem csupán szavak, hanem a zalai közösség identitásának részét képezik. Érdemes őket megismerni és használni, hiszen így nemcsak a nyelvet, hanem a helyi kultúrát is átélhetjük! --- Remélem, hogy ez a szöveg megfelel az elképzeléseidnek! Ha van valami konkrétabb, amit szeretnél, csak szólj!

Átgondolva a poszt alatt megjelenő hozzászólásokat, sokan a stokedli, tikszó, grábli, mésogás, silinga, sindő, kágyilló (vagy kágyi), bicekle, ümmög, vákos, dunyha, toszorog, töszmörög, hüttő és cukorborsó szavakat tartják kizárólag zalaiakra jellemzőnek. Ugyanakkor a csicsedli, cekker, sifonér, csekmet és mácsik is szép számmal felbukkantak a válaszok között. De ne feledkezzünk meg a palakánya és a tikhordukánya kifejezésekről sem. Végül is, az ajtót is becsukjuk, és a hegyre is felkapaszkodunk!

Olvasóink gyűjtései

Szabó Csilla hozzászólásában osztotta meg azt a közösségi oldalon terjedő leírást, mely összefoglalja a Zalára jellemző szavakat és meg is magyarázza azokat. Lássunk belőle egy rövid idézetet: "Nálunk a zöldborsó az cukorborsó, és a sárgabab az spárga, a csipkebogyó csicskenye. Töszmörögni szoktam, amikor készülök valahova és ezzel a szóval kifejezem, hogy nem sietem el a dolgokat. Nálunk a pazarolni az csak pazolni és a barack is csak barac. Ha azt mondom, faragó, mindenki tudja, hogy valójában a hegyezőről beszélek... nálunk a befőttesüveg dunsztosüveg."

Persze! Itt van egy egyedi változata a megadott szavaknak: **Ciha**: Ez a szó lehetne egy különleges, színes kis állatka, amely mindig vidámságot hoz magával. **Rékli**: Képzeld el a rékli egy különleges, vintage stílusú ruhadarabot, amely egyedi mintáival és színeivel minden alkalomhoz illik. **Lájbi**: Ez pedig egy modern, energikus életérzést kifejező kifejezés, ami a barátságról és a közös élményekről szól, olyan, mint egy boldog pillanat, amit megosztunk a barátainkkal. Remélem, tetszik ez a kreatív megközelítés!

Kósi Jánosné gyűjtése szerint csak zalai szavak a: "silinga, vella, grábla, tik, csibe, mácsik, máli ,borgyu, tehen, véka, teknyő, csöbör, luk, melence, fótoz, kredenc, telázsi, vánkos, ciha, rékli, lájbi."

Mkvcz Janka véleménye alapján Zalát a következő szavak tükrözik legjobban: "kágyilló, köped, kiposszan, bakfincál, mácsik, faragó, eccájg, tusa." Ne felejtsd el, hogy az autót járgyál be! Az ablakot tedd be! Ementem, de hamarosan gyüvök!

Katona Roland ezeket gyűjtötte: susnyás, prósza, dödölle, lajtorja, kapca, demizson, kágyiló, méh, horgos, pazóni, kucsma, pecó, iperedik, köped, szüttyög, grábla, cekker, góré, vekni, prés, tusa, boding, sziszterna, góré, szüttyög, silinga, véndő.

Természetesen! Kérlek, oszd meg velem a szöveget, amelyet egyedivé szeretnél tenni, és mondd el, mely szavakra vagy kifejezésekre szeretnél külön magyarázatot! Ezután segítek átfogalmazni és gazdagítani a szöveget.

Horváth Károly különösen gazdag zalai tájnyelvi kifejezéseket gyűjtött össze, melyek mindegyike sajátos jelentéssel bír a helyi kultúrában. Ezek a szavak nem csupán a nyelvjárás színfoltjai, hanem egyben a zalai életmód és hagyományok tükröződései is. Részletes magyarázatokkal fűszerezve mutatja be őket, ezzel segítve a tájnyelv megértését és értékelését.

Van, ami máshol is ismerős, és nem idegen számunkra.

A "csömöllet" kifejezés körül élénk diskurzus bontakozott ki a hozzászólók között, akik azon vitatkoztak, hogy vajon zalai eredetű-e. Zalában ezt a szót használjuk arra, hogy kifejezzük, mennyire utálatosnak tartunk valakit vagy valamit. A vasi változata, a "csúf csömöllet", érdekes módon Polgárdiban és Győr-Moson-Sopronban is érthetőnek bizonyult, ami arra utal, hogy a kifejezés határokon átívelően elterjedt.

Related posts