Spanyolországban felfedeztek egy különleges görög márványoltárt.


99 fog és egy élet története: Rendkívüli lelet Németországban

A Turuñuelo, amelyet először egy évtizede fedeztek fel, egy különleges emlékét őrzi a titokzatos vaskori tartesszoszi kultúrának. Ez a kultúra i. e. a nyolcadik és az ötödik század között virágzott Ibéria déli területein. A lenyűgöző márványoltárt a Mérida Régészeti Intézet munkatársai tárták fel, akik a spanyol Nemzeti Kutatási Tanács (CSIC) és az Extremadura regionális kormánya által működtetett központ keretében dolgoznak. A kutatók megállapították, hogy az oltár legalább az i. e. 5. századból származik, és fontos információkat szolgáltat a tartesszosz kori kereskedelem szerepéről és működéséről.

Az oltár impozáns oszlopformájú, alján körülbelül 60 centiméter átmérőjű, és magassága körülbelül 1,5 méter. Anna Gutiérrez, a Katalán Klasszikus Régészeti Intézet szakértője elárulta, hogy a prokonnészoszi márványból készült, amely a Törökország területén található Márvány-szigetről származik. Rodríguez és Sebastián Celestino, a vezető régészek, kiemelték, hogy míg más görög márványtöredékeket is felfedeztek a part menti övezetekben, ez az egyetlen dokumentált ázsiai márványból készült példány, amelyet ilyen távolságra, Spanyolországban találtak.

Az oszlop egy töredékét Athénban készült ivópoharak mellett találták meg, ami arra enged következtetni, hogy a tartesszosziak nem csupán kereskedelmi kapcsolatokat ápoltak a görög világ képviselőivel, hanem a hellén kultúra is mély nyomot hagyott rajtuk. Ez a felfedezés azt is jelzi, hogy Casas del Turuñuelo nem volt elszigetelt település, hanem egy kiterjedt mediterrán kereskedelmi hálózat szerves része. "Ez a lelet ismételten megerősíti ennek az enklávénak a politikai és gazdasági jelentőségét" - fogalmazott Celestino.

A lelőhely keleti szegletében végzett ásatások során egy különleges vízirányító szerkezetre bukkantak. Ez a kőből készült csatorna közel egy méter magasságával figyelemre méltó építési teljesítménynek számít. A régészek véleménye szerint ez a felfedezés egy korai építkezés részét képezi, amely jól tükrözi a tartesszoszi tervezők precizitását és gondosságát a vízgazdálkodás terén.

A kutatók 2015 óta folytatott ásatásai során a lelőhely csupán körülbelül 50 százalékát sikerült feltárniuk. Az eddigi felfedezések is figyelemre méltóak voltak, többek között egy jelentős állatáldozat nyomaira bukkantak, valamint a tartesszoszi kultúrára jellemző első emberi ábrázolásokat is felfedeztek. Emellett egy palatábla is napvilágot látott, amelyen csatajelenetek és egy helyi írásjegyek találhatók.

Related posts