A magas koleszterinszint jelentős hatással lehet a férfiak szexuális teljesítményére. A koleszterin felhalmozódása az erekben csökkentheti a véráramlást, ami nemcsak a szív- és érrendszeri egészségre, hanem a szexuális funkciókra is kihat. A megfelelő vér

A magas koleszterinszint, a dohányzással, hízással és a magas vérnyomással együtt, végzetes kombináció lehet.
Sokat hallunk arról, hogy olyan egészséges étrendet kövessünk, ami a jó koleszterinben gazdag, rossz koleszterint viszont alig tartalmaz. Éppen ezért érdemes sok olajos magot, zsír helyett olívaoljat használni és visszavenni a vörös hús fogyasztásából, helyette tengeri halakat érdemes enni főétkezések alkalmával. De mi történik, ha magas lesz a koleszterinünk? Egy kicsit megfoghatatlan és láthatatlan a probléma, pedig a magas vérzsír észrevétlenül rombolja a szervezetet.
A vérben felhalmozódott felesleges zsír, más néven koleszterin, képes lerakódni az artériák belső falán, ami az erek szűküléséhez vezet. Ez a jelenség nem csupán a véráramlást korlátozza, hanem az érfalak rugalmasságát is csökkenti. A magas koleszterinszint következtében kialakuló plakkok akadályozzák a vér szabad áramlását, ami súlyos következményekkel járhat, például szívrohamhoz, sztrókhoz vagy egyéb komoly szív- és érrendszeri megbetegedésekhez vezethet.
Évente egyszer érdemes vérvétellel ellenőrizni a koleszterinszintet, mivel a magas koleszterinszint sokáig rejtve maradhat, és gyakran csak akkor derül ki, amikor már komoly egészségügyi problémák lépnek fel. A romló vérkeringés különféle, bár nem életveszélyes, de annál zavaróbb tüneteket okozhat, például csökkentheti a szervek és szövetek oxigénellátottságát, ami hosszú távon komoly következményekkel járhat az egészségünkre nézve.
Ahogy fentebb írtuk, a zsírplakkok akadályozzák a jó vérkeringést, ami több szervreve is hatással lehet - akár nemi szervek is. Vagyis ha egy férfi kívánja a szexet, akkor sem biztos, hogy minden úgy sikerül az ágyban ahogy szeretné.
Az elzáródott erek potenciazavarokat idézhetnek elő.
tehát ha 40 éves kor felett valaki rendszeres ilyen problémát tapasztal, akkor gyanakodhat a magas koleszterinre és az érlerkódásokra.
Robert Bradshaw, az Oxford Online Pharmacy kiemelkedő gyógyszerésze részletesen kifejtette a koleszterin és a potenciazavarok közötti kapcsolatot.
"A kutatások folyamatosan azt igazolják, hogy a koleszterinszint emelkedésével arányosan nő a különféle egészségügyi problémák kockázata" - fejtette ki Robert. Az American Journal of Epidemiology című szaklapban megjelent tanulmány alapján a 6,21 mmol/L feletti koleszterinszinttel rendelkező férfiak esetében szinte kétszeresére nő az impotencia kialakulásának valószínűsége az olyan férfiakhoz képest, akiknek koleszterinszintje 4,65 mmol/L alatt marad.
Egy másik, az Urology című szakfolyóiratban közzétett kutatás arra is rávilágított, hogy a véráramban található koleszterin típusa jelentős hatással van a kockázati tényezőkre. "Az érintett férfiaknál a rossz (LDL) koleszterin szintje lényegesen magasabb, míg a jó (HDL) koleszterin magasabb koncentrációja csökkenti a problémák megjelenésének valószínűségét, még abban az esetben is, ha az összkoleszterin szint azonos" - magyarázta Robert.
Tehát a jó koleszterin szintjének növelésével csökkenthető a potenciazavar kialakulásának kockázata, még akkor is, ha a vérben a rossz koleszterin szintje magas.
De a szakember arra is felhívja a figyelmet, hogy a plakkok kialakulása, nem csak a vérkeringést rontja, de az érzékelést is tompítja, ugyanis zavarhatja a simaizmok és az idegek működését is, amelyek szintén szerepet játszanak a szexuálsi izgalom és a kielégítő együttlét terén.
Amennyiben a koleszterinszint tartósan magas, és a diétás változtatások ellenére sem tapasztalható javulás a laboreredményekben, érdemes lehet átgondolni egy átfogó életmódbeli váltást vagy gyógyszeres kezelést.
Fontos észben tartani, hogy a 40 év feletti férfiaknál bizonyos tünetek, mint például a potenciazavar, időnként stressz, fáradtság vagy akár túlzott alkoholfogyasztás következtében is megjelenhetnek. Ezek önmagukban nem feltétlenül kell, hogy aggodalomra adjanak okot. Továbbá, néhány gyógyszer mellékhatásai szintén hozzájárulhatnak ezekhez a problémákhoz. Ha azonban a tünetek tartósan fennállnak, mindenképpen érdemes szakember segítségét kérni, hogy a megfelelő megoldásokat találhassuk.