A korral lépést tartva: egy kiállítás szemlélteti, hogy az idősebb művészek nem csupán az évek számával mérhetők, hanem a kreativitásukkal és friss látásmódjukkal is.

Anti-aging - az arckrémekről ismerős felirat szokatlan egy képzőművészeti kiállítás meghívóján, de a Szépművészeti Múzeum Grafikai Gyűjteményének Rövidülő jövő - modern és kortárs alkotók kései korszakai című tárlatát mégis ezzel az "öregedésgátló" címkével látták el. A szeptember végéig látható kiállítás egyik témája ugyanis az időskor és a vele járó stigmák a képzőművészetben.
A Grafikai Gyűjtemény 2023-ban indított, az új szerzeményeket gyűjteményi kontextusban bemutató kiállítássorozatának utolsó állomása a mostani tárlat, amely kései alkotóperiódusban készült rajzokat és sokszorosított grafikákat mutat be. Az időskori művek összeválogatásával a rendezők azt szeretnék bizonyítani, hogy a kései munkák is lehetnek frissek, egyediek.
A kiállítás fókuszában Perneczky Géza, a Németországban élő magyar művész elmúlt évtizedekben készült akvarellsorozata áll. E lenyűgöző művek mellett a látogatók olyan mesterek alkotásait is megcsodálhatják, mint Francisco de Goya, Vincent van Gogh, Édouard Manet, August Rodin, Henri de Toulouse-Lautrec és Pablo Picasso, akik a késői korszakukban hozták létre műveiket. Az esemény igazi művészeti csemegét kínál, ahol a hagyományos és modern irányzatok találkoznak.
A kiállítás kurátorai, Bódi Kinga, a Grafikai Gyűjtemény vezetője, és Bodor Kata, munkatársa, hangsúlyozzák, hogy napjainkban egyre nagyobb figyelmet kap az age-izmus, azaz az életkoron alapuló diszkrimináció, amely a képzőművészet világában is érvényesül. Megfigyeléseik szerint a művészettörténet írása, amely hagyományosan a korszakok vizsgálatára épít, gyakran a művészek korai időszakaira összpontosít, míg a pályafutásuk végén készült munkáikra sokkal kevesebb figyelem jut. Az időskori művészet sokáig tabuként volt jelen, gyakran csupán az érett korszakot követő hanyatlásként értelmezték. Azonban az utóbbi időszakban pozitív elmozdulás tapasztalható: egyre több önálló kutatás, tanulmány és kiállítás foglalkozik a művészek késői alkotásaival. E kiállítás célja, hogy hangsúlyozza: az alkotók időskori munkái nem csupán megkésett próbálkozások, hanem életművük szerves és izgalmas részei.