Egy különleges energiafejlesztési együttműködés indult Magyarország és Románia között, amely új lehetőségeket teremt a két ország számára. Az együttműködés célja, hogy közös erőfeszítésekkel javítsák az energiatermelés hatékonyságát és fenntarthatóságát,


Másfél év alatt valósul meg a projekt a két ország között. A határmenti régió energiafelhasználása jelentősen javul a fejlesztéseknek köszönhetően.

2025. február 26-án Nagyváradon rendezték meg az INTERREG VI-A Románia-Magyarország Program "RENEWABLE ENERGY WORKS WELL" című projekt nyitórendezvényét - közölte Hajdú-Bihar Vármegye Önkormányzata.

A projekt, amely 36 hónapon keresztül valósul meg, összesen 9 millió 10 ezer 615 euróra rúg, ami körülbelül 3,7 milliárd forintnak felel meg. Ennek a költségvetésnek a 80%-a vissza nem térítendő támogatás formájában érkezik az Európai Unióból. A Magyar Állam 15%-os hazai társfinanszírozással, míg a magyar partnerek 5%-os önerővel járulnak hozzá a projekt sikeres megvalósításához. Ezen kívül a Román Állam is 18%-os társfinanszírozást nyújt a Bihar Megyei Tanácsnak, emellett 2%-os önerővel is részt vesz a fejlesztés finanszírozásában.

Az eseményen köszöntőt mondott Bulcsu László, Hajdú-Bihar Vármegye Közgyűlésének alelnöke; Horea Florian Abrudan, a Bihar Megyei Tanács alelnöke; Livia Banu, a Program Közreműködő Szervezetének igazgatója, valamint a román Irányítóhatóság igazgatója, Camelia Coporan is. A projekt Hajdú-Bihar Vármegye Önkormányzatának vezetésével valósul meg. A partnerségben részt vesz Berettyóújfalu, Hajdúdorog, Kaba és Létavértes önkormányzata, valamint a Hajdú-Bihar Vármegyei Fejlesztési Ügynökség is. Román oldalról a Bihar Megyei Tanács csatlakozott a kezdeményezéshez.

Fontos előrelépés a román-magyar határvidék energiafogyasztásának terén

A fejlesztés figyelemre méltó előrelépést jelent a román-magyar határvidék megújuló energiaforrásainak kihasználásában. A résztvevő partnerek nem csupán a középületek fenntartási költségeinek csökkentésére törekednek, hanem elkötelezettek közösségük ökológiai lábnyomának csökkentése iránt is. A projekt keretében az érintett városok önkormányzati intézményeiben geotermikus fűtésrásegítést alakítanak ki, ezzel hozzájárulva a fenntartható fejlődéshez.

Related posts