Hóhiány a sípályán: Kaphatom vissza a pénzem?

Németországban, Ausztriában és Svájcban számos síterepen fájóan nincsen hó. Eláruljuk, milyen jogaik vannak az utazóknak, ha a már lefoglalt síelés elmarad a hóhiány miatt, és azt is, hogy Magyarországon mit tehetünk ilyen helyzetben.
Németországban, Ausztriában és Svájcban számos síterepen egyáltalán nem teljesülnek a síelés feltételei, ami minden, csak nem jó hír. Ezekben a síközpontokban a klímaváltozás miatt egyszerűen nincsen hó. Az eredmény: számos sífelvonót és lesiklópályát nem nyitottak ki.
Sokan, akik a téli sportok kedvéért érkeznek, abban bíznak, hogy a szálloda vagy az utazásszervező visszatéríti a befizetett összeget, ha a foglalt időszak alatt nem tudják élvezni a síelést.
Amikor egy síterepet szélsőséges időjárási viszonyok miatt be kell zárni, az utazók sokszor kénytelenek a zsebükben hagyni a síbérlet árát. Sajnos a felvonók üzemeltetői általában nem kínálnak visszatérítést a kedvezőtlen időjárásra hivatkozva, és ezt a szerződési feltételeik világosan rögzítik.
Az ausztriai Ski Amadé síterep általános tarifaszabályzata a következőképpen alakul:
Síbérletek árát általában csak baleset esetén térítik vissza, és azt is csak annak a személynek, akit baleset ért.
Mi a teendő, ha csomagban foglaltam le a síelésemet, de a hó éppen eltűnt? "A hóhiány nem csupán az utazás elmaradását jelenti, hanem sokkal inkább egyfajta életveszélyt" – figyelmeztetett Ulrich Kreutzmüller, a düsseldorfi Schumacher & Partner ügyvédi iroda szakértője. Az időjárás okozta nehézségek nem feltétlenül vonják maguk után a szolgáltatók kártérítési kötelezettségét. Gondoljunk csak bele: ha nyáron zuhog az eső, az nem indokolja, hogy visszakapjuk a pénzünket egy tengerparti nyaralásért.
De van remény az érintettek számára is: "Kivétel lehet, ha az utazásszervező határozott ígéretet tett, vagyis havat ígért az utazónak" - mondja Kreutzmüller. Az utazónak azonban bizonyítania kell ezt a kitételt. Ha viszont csak egy szóbeli megbeszélés során hangzott el, akkor nehéz lehet.
Az üdülőhelyre vonatkozó téves információk azonban lehetővé tehetik a pénzvisszatérítést, ilyen például ha a szervező 1500 méteres magasságban hirdeti meg az úti célt, de az valójában csak 1000 méteres magasságban van. Mert a hó megbízhatósága minden méterrel csökken. "Akkor van esély a kártérítési igény érvényesítésére" - mondja Kreutzmüller ügyvéd.
A visszatérítési lehetőség csak abban az esetben áll fenn, ha a túrát egy szervezett keretek között foglaltad le. Amennyiben a szállást, az utazást és a síbérletet külön-külön intézted, az igényedet csupán akkor tudod érvényesíteni, ha bármilyen probléma merül fel a szállásoddal – figyelmeztet Ulrich Kreutzmüller.
Hóhiány esetén a szobafoglalás általában továbbra is érvényes, mivel a szolgáltató garantálja a szállás biztosítását.
Amennyiben hóhiány vagy egyéb utazási problémák merülnek fel, az ügyvéd ajánlása szerint érdemes az utazóknak közvetlenül az utazásszervezőhöz fordulniuk. Ilyenkor fontos, hogy részletes feljegyzést készítsenek a tapasztalataikról, és készítsenek fényképeket a felmerült problémákról. Emellett javasolt egy határidőt is megszabni a helyzet orvoslására, ami különösen nehézséget okozhat, ha a hóesés elmarad. A fotók és dokumentáció későbbiekben is értékes bizonyítékok lehetnek a helyzet tisztázásához.
Zárásképpen az utazási jogi szakértő egy utolsó tanáccsal szolgál a hóhiány esetére:
Az utazóknak érdemes előre megtervezniük az útjukat, gyors döntéseket kell hozniuk, és fontos, hogy tájékozódjanak a rövid távú lemondási lehetőségekről.
Ha itthon intézzük a síelésünket - akár csomagokról, szállásokról vagy síbérletekről van szó - érdemes előre tájékozódnunk az általunk választott iroda ajánlatairól. Így elkerülhetjük a későbbi kellemetlen meglepetéseket, és biztosak lehetünk abban, hogy minden részlet a helyén van a várva várt kaland előtt.
Hazai síterepek esetén egy fokkal könnyebb dolgunk van, itt ugyanis könnyebben átlátható az időjárás alakulása, mint a kontinens egy teljesen más részén. De ilyen esetben is érdemes információt kérni előre a szolgáltatótól, hogy az időjárási körülmények alakulása okán milyen alternatív megoldások közül lehet választani, mint például a visszatérítés, vagy a foglalás időpontjának áthelyezése.
Magyarországon a lemondásra és módosításra vonatkozó feltételek a szolgáltató, a foglalás típusa, valamint a jelenlegi körülmények függvényében eltérhetnek.
Semmi esetre se keseredjünk el, ha téli utazásunkat elrontaná a hóhiány. Nézzük meg inkább, hogy ilyen esetben milyen alternatívák vannak a síelés helyett?