HÖOK: Az egyetemisták 88 százaléka tapasztalta, hogy lelki egészségi állapota negatívan befolyásolta tanulmányi előrehaladását.


A megélt feszültség nem csupán a közérzetüket befolyásolja kedvezőtlenül, hanem a tanulmányi teljesítményükre is súlyos következményekkel jár.

A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) legfrissebb kutatása rávilágít arra, hogy a magyar egyetemisták zöme komoly stresszhelyzetekkel néz szembe a tanulmányai alatt.

A válaszadók közel 90 százaléka legalább hármas szintű stresszről számolt be egy ötfokú skálán. A megélt feszültség nemcsak a közérzetüket rontja, hanem a tanulmányi teljesítményükre is negatív hatással van - a hallgatók 88 százaléka nyilatkozott úgy, hogy lelkiállapota már akadályozta a tanulásban.

A HÖOK korábban már rávilágított a felsőoktatásban tapasztalható lakhatási problémákra: 310 ezer hallgatóra mindössze 50 ezer kollégiumi férőhely áll rendelkezésre.

A leggyakoribb stresszforrás a tanulmányi elvárásokból fakadó nyomás, amely azonban ritkán jelentkezik önmagában. Gyakran párosul megélhetési gondokkal, magánéleti nehézségekkel vagy lakhatási bizonytalansággal. Sok diák egyszerre több területen is küzd kihívásokkal, ami hosszú távon komoly mentális megterhelést okozhat.

Bár számos egyetem kínál pszichológiai és életvezetési tanácsadást, a segítség igénybevételének lehetősége sokszor nehézségekbe ütközik, különösen a szakemberek hiánya miatt.

A HÖOK 2025 nyarán egy átfogó kutatási programot indított el, amelynek célja a hallgatók valós tapasztalatainak feltérképezése volt. A felmérés máris egyértelmű eredményekkel szolgált: a válaszadók túlnyomó többsége, 91 százaléka, úgy véli, hogy a jelenlegi ösztöndíjrendszer nem nyújt elegendő támogatást a megélhetési költségek fedezéséhez. A hallgatók egyetértenek abban, hogy a kapott ösztöndíjak mennyisége messze elmarad az igényektől.

Related posts