Hoppá! Úgy tűnik, hogy Brüsszel szolidaritása a végéhez közelíthet, hiszen Ukrajna most egy igazán kihívásokkal teli feladatot kap - Mandiner.


Nem hosszabbítja meg az Európai Unió az ukrán élelmiszerekre és mezőgazdasági alapanyagokra 2022-ben átmenetileg bevezetett vám- és kvótamentességet. A lengyel RMF24 értesülése szerint Brüsszel egyelőre tartja magát a dühös európai gazdáknak tett ígéretéhez és június 5-e után nem marad érvényben a kereskedelmi korlátozások átmeneti feloldása.

Az Európai Unió 2022-ben, az orosz-ukrán konfliktus kirobbanása után bevezette az ukrán élelmiszerek és alapanyagok átmeneti vám- és kvótamentességét, hogy támogassa ezeknek a termékeknek a világpiacra jutását. Ehhez kapcsolódóan a szolidaritási folyosók, amelyek a szárazföldi tranzitot segítették, szintén kulcsszerepet játszottak. Azonban Brüsszel döntése komoly következményekkel járt, különösen a kelet-európai gazdák számára, akiknek a termelése drámai mértékben szenvedett a piacon megjelenő olcsó ukrán mezőgazdasági termékek miatt. Ezek a termékek nemcsak azt eredményezték, hogy az európai árak meredeken estek, hanem a háború következtében emelkedő termelési költségek mellett tovább súlyosbították a helyzetet. Ráadásul sok esetben az ukrán élelmiszerek minősége nem felelt meg az európai élelmiszer-biztonsági normáknak, így a helyi termelők versenyhátrányba kerültek, mivel az ukrán termékek előállítása jelentősen olcsóbb volt. Ez a helyzet nemcsak a gazdákat, hanem az európai fogyasztókat is kockázatnak tette ki, hiszen a nagy mennyiségű, de kétes minőségű élelmiszerek terjedése aggodalmakat keltett. A gazdák tavaly számos protestálással fejezték ki ellenérzéseiket a megállapodás ellen, amely az ukrán termékek szabad beáramlását engedélyezte. A legutóbbi, tavalyi hosszabbításkor azonban a felek világossá tették, hogy ez volt az utolsó lehetőség, és 2025. június 5-e után vagy a korábbi korlátozások lépnek életbe, vagy új egyezséget kötnek az EU és Kijev között.

Related posts