Illés Károly: A Haladás adósságrendezése és az olcsóbb buszjegyek közötti választás során valószínű, hogy a szombathelyiek inkább az utóbbit preferálnák.


A Fidesz-KDNP önkormányzati képviselője úgy véli, hogy a HVSE fontos lépést tett a konszolidáció felé, hiszen döntése értelmében elbocsátotta a futsal csapat brazil légiósait.

A Haladás VSE aktuális helyzete került a középpontba a csütörtöki szombathelyi közgyűlésen. Az ülés után, a hagyományos sajtótájékoztatón Illés Károly (Fidesz-KDNP) önkormányzati képviselő osztotta meg véleményét a témáról, és lehetőség nyílt arra, hogy kérdéseket tegyünk fel neki.

A rendelkezésünkre álló információk alapján a NAV tartozás összegének nagysága körülbelül 55 millió forint. A városvezetés már benyújtotta azt a javaslatot, hogy a sportolók átkerüljenek a Sportiskolába. Azonban eddig nem esett szó arról, hogy miként tudnánk megmenteni a Haladás sportegyesületet. Éppen ezért szeretnénk javasolni, hogy a határozatba foglalják bele, hogy a HVSE megmentése legyen a legfontosabb prioritás.

A MÁV Vasjármű korábban jelentős támogatója volt az egyesületnek, és a város is rendszeresen támogatta a kezdeményezéseiket. Habár az önkormányzat független sportszervezetként működik, a korábbi városvezetés alatt sem részesült támogatásban. 2021-ben a HVSE 21,5 millió forintot kapott az önkormányzattól, ám ezt a támogatást azzal a feltétellel nyújtották, hogy a Sportkomplexumot átadják az államnak.

Mi korábban is javasoltuk, hogy a Sportkomplexum után a város kasszájába befolyó adóforintokat adja oda támogatásként az egyesületnek a városvezetés. Meglátásunk szerint ebből konszolidálni lehetne a Haladást. Ha ez megtörténne, akkor olyan azonnali forrásokhoz jutna az egyesület, amikre jogosult, csak NAV 0-ás kell hozzá.

A szeptemberi közgyűlés során a szombathelyi képviselő-testület döntést hozott arról, hogy Kovács Elődöt az elnökségbe, míg Czeglédy Csabát a felügyelőbizottságba delegálja. Ekkor kifejezte, hogy nem ért egyet azzal, hogy az ellenzék képviselői közül senki sem kapott delegálást a Haladás VSE-be. Már akkor hangsúlyoztuk, hogy bárki, akár önkormányzati delegálás nélkül is, jelöltethet egy pozícióra a Haladásban. A végső döntést ugyanis a küldöttek hozzák meg arról, hogy ki lesz az elnök, ki kerül az elnökségbe, vagy éppen ki válik a felügyelőbizottság tagjává. Íme a bizonyíték: Ön most felügyelőbizottsági tagként tevékenykedik, anélkül, hogy városi delegálásra lenne szüksége.

Nem én kerestem ezt a lehetőséget, hanem felkértek rá. Ha ezzel segíthetek másoknak, szívesen vállalom a feladatot.

Ön azt állítja, hogy az önkormányzatnak támogatnia kellene egy jelenleg átláthatatlan, információk nélküli egyesületet. De hogyan lehetséges ez? Hiszen a város nem nyújthat anyagi segítséget olyan szervezetnek, amely köztartozásokkal küzd.

Ahogyan Czeglédy képviselőtársam is rámutatott, saját rendeletünkbe ütközünk. Ezt mi magunk hoztuk létre, tehát van lehetőségünk a módosításra. Mindez csupán szándék kérdése. Ugyanarról a témáról van szó, mint amikor a város arra kérte a kormányt, hogy a Haladás helyett a Sportiskola részesüljön az évi 250 millió forintos támogatásban. Azonban a Sportiskola nem felel meg a szükséges kritériumoknak. Ennek érdekében a kormányhatározatot kellene módosítani. Talán lesznek változások. Egyébként sem a 30 éves sportmúlt, sem más előírásoknak nem tud megfelelni.

A közgyűlésen sokallták a buszjegy és bérlet árak emelkedését. Ez ugye csak úgy lehet mérsékelni, ha a drágulást nem az utasokra hárítják át, hanem az önkormányzat fizet több pénzt a szolgáltatónak. A Haladásnak most 55 millió forint a NAV tartozása. Aztán ki tudja még mennyi adóssága van, a 2023-as december 31. állapot szerint milliárdos a tartozása. Ha egyik serpenyőbe tesszük a Haladás adósságrendezését, a másikba pedig az utasok számára olcsóbb tömegközlekedést, akkor Ön szerint melyiket választanák a szombathelyiek?

Jelenleg nem az a szándékom, hogy a kettőt egymás ellen állítsam.

Szeretném a kettőt egymás elé állítani, hogy összehasonlíthassuk őket.

A lakosság egészen biztosan az olcsóbb bérletárakat örülnének jobban. De azt gondolom az adósságrendezésre megtalálta a forrást Czeglédy képviselőtársam, de számos egyéb helyen lehetne spórolni a városi költségvetésben, például a médiaközpontnál is.

A Haladásban szinte sosem volt zökkenőmentes időszak, és a felmerülő nehézségek szinte mindig az önkormányzat támogatásával találtak megoldásra.

A Haladás VSE számára 72 millió forintos költséget jelentett, hogy továbbra is részt vehessen a harmadosztályú labdarúgásban. A klub számára ez nem feltétlenül volt prioritás, ám a városvezetéstől kaptak egy ígéretet, miszerint 40 millió forintot biztosítanak számukra. Azonban a közgyűlés elé szeptemberben már csak 20 millió forint került, és ebből is csupán 12 millió forintot folyósítottak. Ha abban az időszakban megkapták volna a 40 milliót, amikor a NAV tartozásuk mindössze 33 millió forint volt, akkor a helyzet egészen másképp alakult volna. A jogi háttér biztosítva lett volna, és az új, önkormányzat által alapított Kft. már rendelkezett volna az indulás jogával. Ezzel a VSE a pályázati forrásokat is könnyedén igénybe vehette volna.

Most felügyelőbizottsági tag lett. Nemény András polgármester arról beszélt, hogy klubmenedzser asszony elmondta, hogy a pénzek egy részét úgy költötték el, ahogy azt a TAO szabályai meg sem engedik. Fog feljelentést tenni?

Én szerintem ezt polgármester úrnak is meg kellene tenni, de szerintem mindegyikünk úgy van ezzel, hogyha ilyent észlelünk akkor egyértelműen lépnünk kell.

A Sportkomplexum fenntartásának éves költsége 720 millió forintot tesz ki.

A Sportkomplexum fenntartásának költségei körülbelül ennyire rúgnak.

Lenne ennyi pénz a szombathelyi költségvetésben a Sportkomplexum fenntartására?

Minden a szándékok terén dől el. A városvezetés mottója az, hogy a kormány által beszedett szolidaritási adóból újra kellene osztani a forrásokat. Végső soron ez is adóforintokból származik. A kormánynak nincsen más bevételi forrása. Elképzelhető, hogy a szolidaritási adó egy része így kerül vissza a helyi közösségekhez.

Tehát ez valóban egy jól működő minta?

Egy 16 milliárdos vagyont csak úgy visszaadni az államnak, az nem mindennapi döntés. Én nem is ezt kifogásoltam, hanem azt, hogy a kormány fenntart egy rendszert, ami megépítette, üzemelteti, sőt még adót is fizet. Helyesen, nem úgy, mint a fővárosi önkormányzat. De legalább ezeket az adóforintokat oda kellene adni az önkormányzatnak az egyesület támogatására. Elfogadom, hogy a HVSE-nél túlköltekeztek. A klub már megkezdte a konszolidációs lépéseit, hiszen például hazaküldték a futsal csapat brazil légiósait.

Én úgy tudom, hogy miután 3 hónapja nem kaptak fizetést a játékosok maguktól mentek haza.

Szerződést bontottak velük. Ez már nem nyomja a HVSE költségvetését, úgyhogy a jövőbeli működés ilyenformán megoldott.

Related posts