Ez az autó egy igazi különlegesség, hiszen teljes mértékben nők által készült. Minden részletében a női szemlélet és innováció tükröződik, ami egyedülálló élményt nyújt a vezetők számára.


Az YCC (Your Concept Car, azaz "Az Ön autója") koncepciója 2001-ben látott napvilágot, amikor Marti Barletta, aki a női vásárlási szokások szakértője, egy merész ötlettel állt elő a Volvo számára. Barletta meggyőződése szerint egy olyan autót kellene tervezni, amely kifejezetten a nők igényeit szolgálja, és ehhez női tervezők közreműködésére is szükség lenne. Az elképzelés felkeltette Hans-Olov Olsson, a Volvo Cars akkori elnök-vezérigazgatójának figyelmét, így a projekt lendületesen elindult.

A koncepció kidolgozása során egy teljes mértékben nőkből álló mérnökcsapat vállalta a vezető szerepet a leglényegesebb tervezési döntések meghozatalában. A külső és belső dizájn megtervezését szintén két tehetséges hölgy irányította. A Volvo korabeli kutatása alapján az Egyesült Államokban a vásárlóik 54%-a nő volt, így a cég számára egy női szemléletű modell kifejlesztése rendkívül indokolt döntésnek számított.

A Volvo szerint a tárolóhelyek megléte kiemelt fontosságú egy női vásárló számára. Mivel az ilyen autókban ritkábban utaznak hátsó utasok, a hátsó ülések moziszékhez hasonlóan felhajthatók, így alaphelyzetben tágas helyet biztosítanak a táskák számára az első ülések mögött, közvetlenül a padlón.

A Volvo belső terének tervezése során a praktikum és a funkcionalitás kiemelt szerepet kapott. A hagyományos váltókar és kézifék megszokott elhelyezését innovatív módon alakították át: a váltót a kormány közelébe helyezték, míg a kézifék funkcióját egy elektronikus rendszer vette át, amely automatikusan működik. Ennek köszönhetően a középkonzol és az első ülések közötti tér jelentősen megnőtt, így bőséges hely áll rendelkezésre a kulcsok, mobiltelefonok vagy akár egy laptop elhelyezésére.

A parkolás egyszerűsítése kiemelkedő szerepet játszott az YCC tervezésében. Az autó egy innovatív, kétlépcsős parkolási segédletet kapott: első lépésben érzékelők ellenőrzik, hogy van-e elegendő szabad hely, majd ezt követően a rendszer automatikusan irányítja a kormányt, miközben a vezető a gázpedál és a fék kezelésére összpontosít. Bár ez a funkció mára már szinte minden alsó-középkategóriás és városi kisautóban megtalálható, akkoriban még újdonságnak számított, és számos kérdést vetett fel az alkalmazásával kapcsolatban.

"Eleinte erősen kételkedtünk, mivel tisztában voltunk azzal a széles körben elterjedt előítélettel, miszerint a nők nem képesek megfelelően parkolni" - osztotta meg Maria Widell Christiansen, a projekttervezés vezetője, a Vice-nak adott interjújában. "Azonban egy általuk megrendelt kutatás világossá tette, hogy az átlagos nő sokkal ügyesebben parkol, mint az átlagos férfi, ráadásul gyakran ismeretlen helyszíneken. A tanulmány eredményei szerint a parkolási képességek terén nincs lényegi különbség a nők és férfiak között; az egyedüli eltérés az önbizalom szintjében mutatkozott meg. Míg a nők általában alacsonyabb önbizalommal parkoltak, a férfiak esetében a túlzott magabiztosság gyakran apróbb sérülésekhez vezetett az autók számára."

Az YCC ajtói különleges módon, felfelé nyílnak, ami nem csupán a beszállást teszi egyszerűbbé, hanem védi a vezető és az utasok ruháját a jármű szennyezett oldalának érintkezésétől is. A defekttűrő gumiabroncsoknak köszönhetően pedig még egy lapos kerékkel is biztonságosan elérhetjük a legközelebbi gumiszervizt.

A környezetvédelem kiemelt szerepet kapott a projekt során, ami a hajtáslánc kiválasztásában is megmutatkozott. Az YCC-t egy 215 lóerős turbós benzinmotor mozgatta, melyhez egy Integrált Önindító Generátor (ISG) is hozzájárult. Emellett a járművet egy hatfokozatú automata váltó segítette a még simább és hatékonyabb teljesítmény elérésében.

A Volvo YCC, a szárnyas ajtókat leszámítva, meglepően jól előrevetítette a jövő autózásának irányait. Bár a modell sosem került sorozatgyártásra, számos innovatív megoldása már ma is jelen van a legújabb autókban. Például a beltér átgondolt, funkcionális elrendezése, a váltókar eltüntetése, valamint a parkolást támogató rendszerek és a defekttűrő abroncsok mind olyan elemek, amelyek a modern autóiparban egyre inkább elterjedtek. A YCC tehát nem csupán egy prototípus volt, hanem egyfajta előfutár, amely fontos inspirációt nyújtott a jelenlegi és jövőbeli modellek tervezéséhez.

A Volvo által végzett, két évig tartó sajtótúra során szerzett tapasztalatok azt mutatták, hogy a férfiak és a nők hasonló YCC-funkciókat tartanak fontosnak - a defekttűrő gumiabroncsoktól kezdve az egyszerűen tisztítható fényezésig -, csupán a preferenciák sorrendje különbözött. A projekt résztvevői hangsúlyozták, hogy ez nem a férfiak kizárását jelenti, hanem épp ellenkezőleg: a nők bevonását és véleményük figyelembevételét.

Related posts