"Ilyenkor nem csupán a szeretett lélek hiányát érezzük, hanem a szívünk mélyén felsejlő ürességet is, ami elkerülhetetlenül fáj."


Megrendítő pillanat: így fest a gyönyörű magyar modell végső nyughelye, akinek mindössze 30 éves korában véget ért az élete.

Egy gyerek elvesztésénél, a szülők fájdalmánál nincs kegyetlenebb, Ám ebben osztoznak Sallai Nóra családtagjai, de még a barátok is.

Sallai Nóra 2024 szeptemberében tragikus autóbalesetet szenvedett, amelynek következtében súlyos sérüléseket szenvedett el. Több műtéten is átesett, és csak az év végén hagyhatta el a kórházat. A balesetben részt vett 5 éves kisfia, Bende is, aki sajnos a kórházban életét vesztette. Nóra családja mély fájdalmában csak abban bízott, hogy ő maga felépül a súlyos sérülésekből. Az események súlya nyomasztóan nehezedett a családra, és az egyik napilap a helyzet megértésére egy pszichológust, Drelyó Ágnest kérdezte. Az interjú során Ágnes arról beszélt, hogy mit élhetett át a színésznő és férje, valamint hogyan lehet megbirkózni egy ekkora tragédiával.

- Egy gyermek elvesztése komplikált gyászfolyamatot indít el, akárcsak egy öngyilkosság vagy egy váratlan haláleset - mondta a szakember.

Ilyenkor nem csupán a szeretett személy elvesztése okoz fájdalmat, hanem a jövőbe vetett bizalom is meging, és az élet értelme is kérdőjeleződhet meg. A szülői szerep, mint identitás, különösen sérülékeny, különösen akkor, ha a családban nincs más gyermek. Amennyiben a szülők nem kapnak támogatást a közösségtől a trauma feldolgozásához, úgy megnő a kockázata a poszttraumás stressz szindróma vagy a súlyos depresszió kialakulásának.

Furcsának tűnhet, de a közös gyász paradox módon erősítheti a párkapcsolatot. Természetesen ehhez mindkét félnek sokat kell dolgoznia, hogy a fájdalom ne eltávolítson, hanem egyesítsen. Akiknek ez sikerül, azok olyan mély és jelentős kapcsolatra lelhetnek, amely új, közös alapokra építkezik. A gyász ezekben az esetekben nem csupán egy nehéz időszak, hanem egy olyan élmény is, ami örökre összeköti őket. Sajnos azonban gyakran előfordul, hogy a gyermek elvesztése túl nagy teher a kapcsolatra, és a szülők nem bírják el ezt a súlyt, így szétesnek. De ha két szerető ember osztozik a gyászban, és tudják, hogy ez nemcsak Nóra fájdalmát jelenti, hanem a férjéét is, akkor esélyük lehet arra, hogy közösen megbirkózzanak ezzel a nehézséggel.

A trauma feldolgozásához érdemes szakember segítségét kérni. Baleseteknél szinte minden esetben jelen van a bűntudat. Megtettem-e mindent a helyzet elkerüléséért? Mit kellett volna esetleg másként csinálnom? További természetes reakció a düh, ami megnehezítheti a továbblépést, ráadásul sokszor célt téveszt.

A harag nem csupán önmagunk iránt érezhető, hanem az orvosok, a párunk vagy akár mások felé is irányulhat. Ez különösen igaz olyan kapcsolatokban, ahol közös a gyász, és ahol az egyik fél a baleset tanúja volt. Ilyen helyzetekben gyakran kialakulhat egy érzelmi vihar, amely mindkét felet megviseli. Az ilyen érzésekkel való foglalkozás komoly terapeuta feladatot jelent, hiszen fontos, hogy a pár együtt dolgozzon fel a fájdalmát és az indulatait.

Related posts