A T-Mobile és a Starlink elindítja saját műholdas bétaprogramját, amely új távlatokat nyithat a kommunikáció és internetelérés terén.

Az amerikai felhasználók számára már elérhető a lehetőség, hogy regisztráljanak a 2024 elején kezdődő ingyenes bétaprogramra. A kereskedelmi szolgáltatás elindítása várhatóan 2025-re tehető.
Az amerikai T-Mobile megnyitotta a regisztrációt a "T-Mobile Starlink" Direct-to-Cell műholdas mobilszolgáltatás béta programjába. A 2025 elején induló tesztdőszak alatt egyelőre csak SMS-ek küldésére és fogadására lesz lehetőség, idővel terjed ki a szolgáltatás az adatokra és a hanghívásokra. A részvétel minden T-Mobile ügyfél számára ingyenes, de csak korlátozott kapacitással. A kereskedelmi szolgáltatást szintén 2025-ben szeretné indítani a szolgáltató, de nem közölte, hogy pontosan mikor és milyen árazásban gondolkodik.
A két vállalat 2022-ben kezdte meg a tárgyalásokat a partnerségről, melynek célja az volt, hogy a jövőben a legtöbb 5G mobil hálózati modem képes legyen közvetlen kapcsolatot létesíteni a műholdakkal. Hosszas egyeztetések és alapos vizsgálatok után az amerikai hírközlési hatóság, a Federal Communications Commission (FCC) nemrégiben kiadta a szükséges engedélyeket, lehetővé téve, hogy a második generációs Starlink műholdak, a megfelelő kommunikációs berendezésekkel felszerelve, mobilszolgáltatást nyújtsanak az Egyesült Államokban és Puerto Rico-ban.
A SpaceX innovatív szolgáltatása, amely az alapvető koncepciójára épít, kiegészítő megoldásokat kínál olyan földrajzi területeken, ahol a mobilkommunikációs hálózatok nem elérhetőek (Supplemental Coverage from Space, azaz SCS). Ehhez a vállalatnak szoros együttműködést kell kialakítania a helyi szolgáltatókkal. Az első ilyen partnerség a Deutsche Telekom által irányított T-Mobile USA-val jött létre, amely az általa licencelt 1910-1915 és 1990-1995 MHz-es frekvenciasávokat biztosította a műholdas szolgáltatás számára az SCS céljaira.
Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.
Jonatan Hofeller, a SpaceX Starlink projekt alelnöke, korábban is hangsúlyozta, hogy a jövőben a műholdas távközlési vállalatok és a hagyományos mobilszolgáltatók egyre inkább közös projekteken fognak együtt dolgozni. Ennek célja, hogy a földi hálózattal nem fedett területeken legalább az alapvető szolgáltatásokat biztosítsák. Az FCC legfrissebb döntése nyomán Elon Musk cége gyakorlatilag mobilszolgáltatóvá lépett elő, vagy legalábbis egy olyan toronycéggé, amely mobil bázisállomásait 340 és 535 kilométeres magasságokban üzemelteti.
A SpaceX idén januárban indította el az első olyan távközlési műholdakat, amelyek alacsony Föld körüli pályán (Low Earth Orbit, LEO) működnek, és képesek középsávú frekvencián kommunikálni a mobilkészülékekkel és más terminálokkal. A körülbelül 2600 Gen2-es Starlink műholdból jelenleg körülbelül 320 van felszerelve direct-to-smartphone kommunikációs modullal. Ezek a műholdak a korlátozott spektrumon kezdetben szöveges üzenetek küldésére szolgálnak, de 2025-től, a flotta bővülésével, a rendszer lehetőséget adhat egy limitált (2-5 Mbps) sebességű internetkapcsolatra is, amelyen keresztül hanghívások lebonyolítására is sor kerülhet.
A Starlink egy másik fontos engedélyre is vár, mellyel kapcsolatban egyelőre még nem hozott döntést a bizottság. A cég további 22 488 műholdat szeretne felbocsátani a következő években, ami kritikus fontosságú számára, mivel a döntés csúszása lassíthatja a kapacitás bővülését.