Jelenleg intenzíven folynak a vízpótlási munkálatok az apadó Tisza mentén.


A vízhiány és a klímaváltozás elleni harcban csak az összefogás hozhat tartós sikert - hangsúlyozta az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára hétfőn, Csépa határában, a Tisza partján kialakított ideiglenes vízkivételi műnél.

Hubai Imre elmondta: a Gyova-Mámai Holt-Tisza ökológiai vízpótlása 45 napja tart a kormány támogatásával, több térség, település és szervezet összegfogásának eredményeként. Ide mintegy 1,5-2 millió köbméternyi plusz vízkészletet juttatnak, immár a folyó alacsony vízszintje miatt 3 szivattyú munkába állításával. Ilyen együttműködésekre a jövőben egyre nagyobb szükség lesz a felmelegedés, valamint a vízhiány elleni küzdelemben - tette hozzá.

A beszélgetés során hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen az alkalmazkodás képességének elsajátítása, és a múlt tapasztalataiból merített jó gyakorlatok alkalmazása. Magyarország vízgazdálkodásának gazdag hagyományai vannak, azonban míg a korábbi folyószabályozási időszakokban csupán az ár- és belvizek elleni védelem állt a középpontban, addig napjainkra a víz megtartásának szükséglete is egyre hangsúlyosabbá vált - tette hozzá.

Kiemelte: elengedhetetlen, hogy komoly erőfeszítéseket tegyünk annak érdekében, hogy az apadó vízkészletek ellenére biztosítani tudjuk a megfelelő mennyiségű és minőségű vízellátást a lakosság számára, a mezőgazdaság igényeinek, az ipari szektor szükségleteinek, valamint a horgásztavak, erdők és természetvédelmi területek rekreációs és jóléti szolgáltatásaihoz egyaránt.

A kormány jó úton járt, amikor időben felismerve az aszály előjeleit, döntött mintegy 4,7 milliárd forint átcsoportosításáról, melyből a Vizet a tájba program részeként 220 beavatkozást hajtanak végre a vízügyi igazgatóságok szakemberei - húzta alá az államtitkár.

A jövőben elengedhetetlen, hogy a társadalom, az önkormányzatok, az országgyűlési képviselők, a gazdasági szereplők és minden érintett szereplő egyesítse erőit. Csak így találhatunk hosszú távú megoldásokat, amelyek biztosítják hazánk vízgazdálkodásának fenntarthatóságát és hatékony védekezést az aszály ellen – emelte ki.

Jelezte: a Közép-Tisza-völgy számára ez kiemelt jelentőségű, miután ott a talajok nagy részét a folyószabályozást megelőzően a Tisza tette termővé. Ráadásul a néhány százmillió köbméternyi öntözési vízigénynél az ökológiai vízigény lényegesen magasabb, évente 3-5 milliárd köbmétert tesz ki - jegyezte meg.

Ma a legfontosabb feladatunk az, hogy a lehető legnagyobb mennyiségű vizet juttassuk vissza a természetes környezetbe. Ehhez elengedhetetlen a nemzetközileg is elismert magyar vízügyi szakemberek szaktudása, valamint a kivételes építőipari és gépészeti erőforrások kihasználása - mondta Hubai Imre.

Lovas Attila, a Közép-Tisza Vidéki Vízügyi Igazgatóság vezetője a helyszínen kifejtette, hogy a holtág-feltöltési program keretében öt holtágba terveznek többletvizet juttatni, és örömmel számolt be arról, hogy négy holtág esetében már sikeresen befejezték a munkát. Jelenleg a 12 kilométer hosszú, közel 100 hektáros Gyova-Mámai Holt-Tisza vízpótlásán dolgoznak, ahol másodpercenként mintegy 500 liternyi folyóvizet szivattyúznak át. Azonban a folyamatot jelentősen nehezíti a Tisza rendkívül alacsony vízállása, amely a közeljövőben várhatóan a valaha mért legkisebb szintre süllyed.

Related posts