Jellinek Dániel: Az Auchan magyar tulajdonba kerülése: egy országos siker története Az Auchan hazai kézbe kerülése nem csupán egy vállalati átalakulás, hanem az egész ország számára jelentős mérföldkő. E lépés révén nemcsak a helyi gazdaság erősödik, han


Novemberben vált nyilvánvalóvá, hogy négy évnyi tárgyalások után Jellinek Dániel, Magyarország egyik leggazdagabb üzletembere, cégcsoportja, az Indotek Group, részesedést szerez a magyar Auchanban. Szakértők véleménye szerint ez a lépés az egyik legjelentősebb akvizíció a rendszerváltás óta, amelyet egy magyar vállalat állami támogatás nélkül tudott megvalósítani. Az Auchan Magyarország Kft. 47 százalékának magyar tulajdonba kerülése nem csupán Jellinek Dániel egyéni sikerét jelzi, hanem az egész magyar gazdaság és különösen a hazai élelmiszeripar szempontjából is kiemelkedő jelentőségű esemény.

Az elmúlt négy év során számos alkalommal hallhattunk az Indotek Group és az Auchan Magyarország Kft. között zajló tárgyalásokról. E periódus alatt az üzleti struktúra többször is átalakult, de végül idén novemberben világossá vált, hogy a két fél között megállapodás született. Ennek keretében a Jellinek Dániel vezette cégcsoport 47 százalékos részesedést szerzett a magyar Auchanban, és az összes irányítási jog is átkerült a magyar félhez, amely december elsejétől lép életbe.

A négy igazgatósági tagból hármat mi fogunk jelölni, és a felügyelőbizottságban is mi képezzük a többséget. Azonban fontos megjegyezni, hogy a francia Auchan anyavállalat továbbra is a tulajdonos marad, és a márkanevének változtatása nem várható a következő 20-25 évben. A nemzetközi beszerzés, az informatika és a know-how terén pedig továbbra is élvezhetjük az együttműködés előnyeit.

- mondta el Jellinek Dániel, az Indotek Group alapítója és vezérigazgatója a Telexnek adott nagy interjújában.

Az Auchan Magyarország Kft. és az akvizícióban érintett hazai érdekeltségei mintegy 6000 dolgozót foglalkoztatnak, 2023-ban 460 milliárd forint árbevétel mellett 27 milliárd forint adózás előtti eredményt értek el. Ezekkel a számokkal az Auchan a magyar kiskereskedelmi rangsor hetedik helyén áll jelenleg, Jellinek Dániel azonban szeretné elérni, hogy felérjenek a rangsor dobogójának harmadik fokára 5-6 éven belül és a mostani 6-7 százalékos piaci részesedésüket 15 százalékra szeretné emelni.

Célunk, hogy a jelenlegi hipermarket modell segítségével átfogóan jelen legyünk a magyar nagyvárosokban. Ezt követően pedig franchise alapú kisboltokkal kívánjuk kiterjeszteni hálózatunkat, hogy minden településhez eljuttathassuk termékeinket.

Jellinek Dániel az Indexnek részletesen kifejtette növekedési stratégiáját, amelyben hangsúlyozta, hogy az Indotek Group partnerségével az Auchan új boltokat nyithat az Indotek által birtokolt kereskedelmi ingatlanokban. Ezzel a lépéssel a cég jelentős szereplővé léphet elő az alacsonyabb alapterületű üzletek piacán.

A cégcsoport vezetője az említett interjú során kiemelte, hogy az új boltrendszer kidolgozása mellett különös figyelmet fordítanak az online értékesítés fejlesztésére. Ezzel kapcsolatban csupán annyit osztott meg, hogy céljuk az, hogy "hatékonyabban és kedvezőbb áron működjenek".

Az Auchan termékeinek árai nem túl magasak, hiszen versenyképes árakat kínálunk. A költség, ami igazán megemeli az összeget, az a kiszállítás, ami sajnos általános probléma mindenhol.

- fejtette ki kérdésünkre, majd hozzátette, hogy vannak külföldi példák, amelyekre akarnak alapozni, de erről még nem szeretne bővebben nyilatkozni.

- Az üzletember tömören összefoglalta a céljait.

Jellinek kifejtette, hogy nem azt szeretnék elérni, hogy a vásárlók a nagy bevásárlásaikat is online végezzék, mert tudják, hogy a házhoz rendelést általában kisebb vásárlásokkor használják az emberek, de nagy előnyük a jelenlegi online piacon elérhető opciókkal szemben az, hogy nekik jóval nagyobb a termékportfóliójuk, amelyekből választhatnak a vásárlók.

Természetesen, íme egy egyedibb megfogalmazás: "Természetesen nem egyik napról a másikra valósul meg egy teljes cég átalakítása; különösen, ha célunk, hogy szolgáltatásainkat az ország minden szegletébe eljuttassuk."

- tette hozzá arra a kérdésre reagálva, hogy a vásárlók mikor tapasztalják majd meg a változásokat.

A hazai kiskereskedelmi forgalomból jelenleg mintegy 6,8 százalékot birtokló Auchan 19 nagy alapterületű hipermarkettel és 5 szupermarkettel rendelkezik Magyarországon, amelyek teljes áruházi alapterülete meghaladja a 250 ezer négyzetmétert, sőt az áruházláncnak 19 benzinkútja is van.

Ez a rendszerváltás óta a legnagyobb mértékű akvizíció, amelyet egy magyar vállalat állami támogatás nélkül tudott megvalósítani.

- nyilatkozta lapunknak egy, az ügyletet jól ismerő szakember.

Jellinek Dániel véleménye szerint a teljes magyar gazdaság, különösen az élelmiszeripar, jelentős előnyöket könyvelhet el az üzlet megvalósulásával. Célja, hogy a hazai termékeket helyezze előtérbe a külföldi alternatívákkal szemben, így támogatva a helyi termelőket és a gazdaság fenntartható fejlődését.

Related posts