Európa vezetői megemlékeztek Jimmy Carter örökségéről és értékeiről.


"A demokrácia elkötelezett harcosaként" és "a legkiszolgáltatottabbak jogainak rendíthetetlen szószólójaként" emlékeztek az európai vezetők a vasárnap elhunyt volt amerikai elnökre.

A világ vezetői a közösségi médián keresztül osztották meg részvétüket és tiszteletüket Jimmy Carter, a volt amerikai elnök iránt, aki vasárnap, 100 éves korában távozott az élők sorából.

A georgiai mogyorótermesztőből elnökké avanzsáló politikus viharos időszakokat élt át a Fehér Ház falai között, mielőtt globális szintű kampányba kezdett az emberi jogok és a demokrácia védelmében.

Olaf Scholz német kancellár szerint az Egyesült Államok "a demokrácia elkötelezett harcosát" és "a béke nagyszerű közvetítőjét" veszítette el.

Emmanuel Macron, Franciaország elnöke úgy véli, hogy Carter a legkiszolgáltatottabbak jogainak eltökélt védelmezője volt, aki megszakítás nélkül harcolt a békéért.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kifejtette, hogy Carter tevékenysége "a béke, az egészségügy és a demokrácia előmozdítását szolgálta". Ezzel párhuzamosan Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke úgy fogalmazott, hogy Carter "számos embert inspirált világszerte".

Carter elnöki időszaka 1977 és 1980 között zajlott, a Watergate-botrány és a vietnami háború utáni nehéz időkben. Az ő nevéhez kapcsolódik a történelmi Camp David-i egyezmény, amely a közel-keleti béke előmozdítását és fenntartását tűzte ki célul.

Jimmy Carter elnöksége után létrehozta a Carter Center nevű nonprofit szervezetet, és 2002-ben Nobel-békedíjat kapott az ezzel kapcsolatos munkájáért.

A Carter Center közölte, hogy a volt elnök békésen, családja körében hunyt el a Georgia állambeli Plainsben.

Related posts