A NASA lenyűgöző marsi felhőt rögzített a kamerájával, amely valódi csodát tár elénk.


Lenyűgöző égi jelenségek nem csupán a Föld légkörében zajlanak; a NASA Curiosity marsjárója éppen most rögzített egy különleges pillanatot a vörös bolygón, mégpedig a naplemente után.

A rover által 2023 januárjában készített, tollszerű felhőket ábrázoló felvétel (lásd a nyitóképen) egy idén januári vizsgálat keretében került előtérbe, amely a Mars égboltának titkait kutatta. A Curiosity 16 percen át rögzített képeken a marsi alkonyat színpompájában vöröses és zöldes felhők bontakoznak ki, lenyűgöző látványt nyújtva a távoli bolygó atmoszférájának különleges jelenségeiről.

Ezek éjszakai világító felhők (melyek egyébként a Földön is léteznek), és a Marson az idézi elő, ahogyan a Nap fénye szóródik a poros légkörben. Mint a NASA közleménye kiemeli, a felhők a Marson vízjégből, vagy száraz szén-dioxidból (szárazjégből) állhatnak. A fotón látható felhő utóbbi csoportba sorolható; ezek magasabban, és alacsonyabb hőmérsékleten fordulnak elő - részletezi a Gizmodo.

A Mars felszínén, 60-80 kilométer magasan, különleges éjszakai világító felhők jelennek meg, amelyek lenyűgöző látványt nyújtanak. Ha azonban ezek a felhők lejjebb ereszkednek, a növekvő hőmérséklet következtében sajnos elpárolognak, eltűnve a vörös bolygó titokzatos égboltjáról.

A Gizmodo cikke alapján érdekes megfigyelés, hogy a rakétaindítások nem csupán a Föld légkörét befolyásolják, hanem hozzájárulhatnak az éjszakai világító felhők megjelenéséhez is. Ha azonban a Marsra fókuszálunk, ott is találkozhatunk változatos formájú és méretű felhőkkel. 2022-ben az Európai Űrügynökség (ESA) kutatói olyan Marsi felhőket fedeztek fel, amelyek meglepően hasonlítottak a Földön tapasztaltakra.

A NASA egy lenyűgöző videót osztott meg a Mars felhőinek csodálatos vonulásáról, ám sajnos ezt a videót nem tudjuk közvetlenül beágyazni. Ha szeretné megnézni, kérjük, kattintson ide!

Related posts