Katalin hercegné szülése is egy különleges élmény volt, amit sokan figyelemmel kísértek. De vajon mi is az a hipnoszülés, és hogyan segíthet az anyáknak a szülés folyamatában? A hipnoszülés egy alternatív szülési módszer, amely a relaxációs technikákra é

Napjainkban a legtöbb várandós nő részt vesz valamilyen szülésfelkészítő foglalkozáson. Nem bízzuk a véletlenre, és nem alapozzuk kizárólag a minden nőben meglévő ősi tudásra, szeretnénk megtanulható praktikákra is támaszkodni, ha elindul kifelé a gyerek. A hipnoszülés is ilyen, sokak által kedvelt szüléstámogató módszer. Utánajártunk miben különbözik egy általános szülésfelkészítőtől a Marie F. Mongan által alapított metódus.
Sokan tévesen azt hiszik, hogy a hipnoszülés csupán egy hipnotikus állapot eléréséről szól. Valójában azonban a szüléshez természetesen kapcsolódó módosult tudatállapotok támogatása áll a középpontban. Kuharcsik Réka, a módszer elismert szakértője és az Örömteli szülés tanfolyam megálmodója, hangsúlyozza, hogy ez a program lehetőséget ad a nőknek arra, hogy újra felfedezzék azt az ősi szülési tudást, amely minden nő szívében ott rejlik.
A hipnoszülés egy különleges szülési módszer, amely a légzőgyakorlatok, vizualizáció, relaxáció és különféle természetes vajúdástámogató technikák kombinációjára épít. Célja, hogy a szülésélményt gazdagabbá és pozitívabbá tegye. Ez a megközelítés holisztikus, hiszen a szülés folyamata egyszerre érinti a fizikai, mentális és érzelmi aspektusokat is. A hipnoszülés lehetőséget ad arra, hogy a szülő nők tudatosan kapcsolódjanak a saját testükhöz, és támogassák magukat a vajúdás során.
A hipnoszülés egy innovatív megközelítést kínál, amely integrálja a fájdalomcsillapítás, a hüvely és a gát védelme, valamint a női önbizalom és lelki nyugalom fenntartásának aspektusait. E módszer segítségével a nők képesek arra, hogy magabiztosan és békésen éljék meg ezt a rendkívül jelentős élethelyzetet. A hipnoszülés iránti érdeklődés folyamatosan növekszik, és nemcsak a nagyközönség körében, hanem a hírességek között is. Például Katalin walesi hercegné nyíltan beszélt a technika alkalmazásáról a 2020-as Happy Mum, Happy Baby podcastban, ezzel is hozzájárulva a módszer népszerűsítéséhez.
Minden nő teste olyan csodálatosan van megtervezve, hogy képes legyen életet adni a benne növekvő gyermeknek. Ennek ellenére sok kismama szembesül a szüléstől való félelemmel, és gyakran kétségei támadnak afelől, hogy valóban képes-e sérülésmentesen, méltósággal világra hozni a babáját. E jelenség hátterében részben a szülések egyre inkább medikalizált jellegének, valamint a gyorsan terjedő negatív szülésélményeknek a hatása áll.
- Régen a nők a földeken dolgoztak, folyamatosan hajoltak és guggoltak még várandósság alatt is, így természetesen rugalmasabbá váltak - mondja Kuharcsik Réka. - Az utóbbi évszázadban azonban a nők életmódja drámaian megváltozott, ezért szükség van arra, hogy újra megtanulják mobilizálni a medencéjüket. Még ennél is nagyobb kihívást jelent, hogy a mai várandós nők élete rendkívül hektikus, és gyakran csak kevés megbízható és hiteles információval rendelkeznek a szülésről. Pedig fontos lenne, hogy megértsék, hogyan történhet meg a szülés egy gyengéd és örömteli módon.
A nők érzik és tudják azt is, hogy az a testi fáradtság és mentális kimerültség, amiben élnek, nem segíti a természetes szülést,
majd az anyaságba való megérkezést sem. A social media könnyen elérhető, gyorsan megszerezhető információi is inkább csak a félelmet növelik, mint az anya valós, jó megküzdési stratégiáit erősítenék. Ezért is kiemelten fontos a tudatos felkészülés: olyan információk megszerzése, amik növelik az édesanya saját megküzdési erejét, mentális stabilitását és eszköztárát, amit bárhol alkalmazni tud. Tudatosan kell a figyelmüket a vágyott szülés irányába és az azt megerősítő ismeret, technikák és környezet felé terelni - magyarázza a perinatális szakember.
A szülő nő szemlélete a szülési fájdalomról kulcsfontosságú, hiszen ez befolyásolja a szülésélményét.
Sokan már a terhesség előtt félelemmel tekintenek a szülési fájdalmakra, viszont nem veszik figyelembe, hogy a várandósság önmagában is egy különleges állapot, egyfajta tudatosság, amely a szülés időszakában még intenzívebbé válik - osztja meg véleményét a szakértő.
Ezt a különleges tudatállapotot az evolúció már ősidők óta összekapcsolta a szülés folyamatával, hogy támogassa a születést, miközben átalakítja a fájdalom érzékelését is. A hipnoszülés módszere révén elsajátíthatjuk, hogyan tartsuk fenn ezt a módosult tudatállapotot, így még hatékonyabban csökkenthetjük a fájdalmat a szülés során.
Kuharcsik szerint, ha az anya mentálisan kiegyensúlyozott, figyelmét befelé irányítja, alkalmazza a speciális légzéstechnikákat, és ringatózik a vajúdás során, akkor ezzel több szempontból is mérsékelheti a fájdalomérzetét. A szülésre és annak fájdalmára való attitűdünk kulcsfontosságú. Ha a szülést és a hozzá kapcsolódó fájdalmat ellenségesként, szükségszerű rosszként éljük meg, akkor a félelem, amit az anyává válás folyamata generál, csak fokozódik. Ez a félelem pedig aktiválja a szimpatikus idegrendszert, amely hozzájárul a fájdalom intenzitásának növekedéséhez.
Amennyiben hajlandóak vagyunk úgy tekinteni a szülési fájdalomra, mint egy életünk szerves részére, egy természetes folyamatra, mely elengedhetetlen a gyermek megérkezéséhez, úgy felfoghatjuk ezt a tapasztalatot mint egy erőforrást, amely mellettünk áll, sőt, segíti a születés csodáját.
Amikor az anya együttműködik ezzel az erővel, a módosult tudatállapota mélyül, a fájdalom csökken, és a szülés egy magas szintű spirituális élménnyé válhat. A felkészüléshez kapcsolódó szemléletváltás és önsegítő technikák átkeretezik a szenvedéssel járó kórházi eseményt az anyává avatás ünnepére. Ha átadom magam a folyamatnak, inkább eggyé válni akarok a hullámokkal, együtt mozogni, lélegezni, akkor a háttérben futó hormonális hatás csökkenti a fájdalmat, segíti a kötődés és gondozói magatartás kialakulását is.
Manapság a kórházakban a legtöbb helyen ajánlott kitolási testhelyzet sajnos a legkevésbé kedvező pozíció a szülés során - folytatja a perinatális szakértő.